Selittäisittekö

igbhigf

Tarkoittaako koliikki siis sitä, että lapsi huutaa monesti viikossa monta tuntia putkee, taukoamatta? Ja että se on oikeaa itkua, ei mitään vaikerointia tai vastaavaa? Onko ne itkut täysin selittämättömiä itkuja vai onko niihin jokin selvä syy, esimerkiksi kovat mahaväänteet joihin ei oikeen mikäöän auta?

Mietityttänyt nämä kysymykset vain :)

6

2958

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+3

      Vauvan pitkään kestävät itkujaksot, joihon ruoka, vaippojen vaihto tai vanhempien rauhoittelu ei auta, ovat vauvakoliikin oire. Joka kymmenes lapsi kärsii koliikkivaivoista, jotka häviävät yleensä kolmen kuukauden ikään mennessä. Koliikin aiheuttajaa ei tunneta, eikä siihen ole olemassa hoitoa.

      Kaikki vauvat itkevät enemmän tai vähemmän. Tavallisesti vauvan itku johtuu ravinnon, vaipanvaihdon tai vanhempien sylin tarpeesta. Itku loppuu yleensä, kun näistä tarpeista on huolehdittu.

      Pitkään kestävät itkujaksot eli vauvakoliikki on eri asia. Koliikkia poteva vauva itkee kauan, ja häntä on vaikeaa rauhoittaa. Lääkäri määrittelee lapsen vaivan koliikiksi silloin, kun vauva itkee enemmän kuin 1,5 tuntia päivässä. Useimmat koliikkiset lapset itkevät yli 3 tuntia päivässä, eivätkä vanhempien lohduttelut auta. Imettäminen, vaipanvaihto tai lapsen kanniskelu eivät tällöin auta, vaan vauva jatkaa itkemistään. Noin joka kymmenes lapsi saa koliikin.

      Tavallisesti itkujaksot ajoittuvat iltaan ja saattavat jatkua osan yötäkin, mutta niitä voi myös esiintyä ympäri vuorokauden. Itkiessään lapsi vääntelehtii vatsavaivoista kärsivän tavoin. Kansankielellä vaivaa nimitetään kolmen kuukauden koliikiksi. Useimmiten vauvan koliikki ja itkujaksot loppuvatkin noin kolmen kuukauden iässä.

      http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/id=567/sprog=4/grp=2/menu=1/

      • juu!

        Juuri näin on. Kunpa ihmiset muistaisivat tuon, että koliikki-itkua voi esiintyä myös muulloin kuin iltaisin/öisin. Omien koliikkisten vauvojemme kohdalla tuntui siltä, että lääkäreissä ja sairaaloissa oikein painotettiin kysymyksissä sitä, että "ja itkua tulee monta tuntia aina ILTAISIN eikö vaan?" Meillä huudettiin ympäri vuorokauden kipuhuudolta kuulostavaa "kurkku suoraa" huutoa, ei mitään vaikerointia tai kitinää.


    • onneksi vain 1

      Siinä se tuossa otsikossa lyhyesti kuvaus siitä, millaista oli meidän koliikki-vauvan elo.

      Huusi täyttä kurkkua kuin olisi jalkaa sahattu irti ja se itku kesti tunteja, joskus niin kauan kunnes ääni meni vauvalta :( Ihan kauheaa. Itkimme molemmat yleensä ensimmäisen tunnin jälkeen. Täysin selittämätöntä oli ja ihan milloin vain: välillä yöllä, välillä päivällä, mutta AINA TUNTEJA TÄYSILLÄ HUUTAEN.

      Teimme taatusti kaiken sen, mitä kaikki muutkin lapsensa eteen, kukaan ei tahallaan halua lapsensa huutavan, mutta mikään, ei niin mikään auttanut. Omia hermoja auttoi kun lähti kävelylle metsään vaunujen kanssa (vauva sai huutaa hetken ilman, että joku tuli lepertelemään "ota nyt lapsi syliin kun noin huutaa) kun on juuri 2h pitänyt lasta sylissä.

      Toivon ettei teillä ole koliikkia, vaan huutamiseen keksitään syy tai jos on, se loppuisi lyhyeen.

      • stumppen

        Kokeilkaa vyöhyketerapiaa ,se yleensä auttaa. Olemme käyneet Fysio Ninjalla, (www.fysioninja.fi).Suosittelen


    • leenu liinu ja tiinu

      Kyllä. Koliikki esiintyy erilaisina. vauva voi olla levoton nukkuja muutenkin, ilman koliikkia.
      Rutiinit auttavat. Esim, tuttu unilaulu, -laulut, yms.
      Myös unipussi on oiva vaihtoehto. Tosilla auttaa, tosilla ei. Siinä jalat pysyvät lämpöisinä ja kasassa, kuten kohdussa. Unipusseja löytyy mm. lastentarvikeliikkeet, at-lasteturva, ekovintti.com
      Meillä auttoi, kannattaa kokeilla!

      • ökljdföaslkjfölke

        Jos ei halua unipussia ostaa, voi myös kokeilla kapalointia, sekin rauhoittaa. Meillä ei koliikkivauva mutta muuten levoton nukkuja. Nyt kun kääräisen peittoon niin ettei pääse käsillään vispaamaan, rauhoittuu ja nukahataa... muuten vaan vispaisi ja potkisi eikä nukahtaisi pitkään aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      970
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      106
      913
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      818
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      4
      771
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      663
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      2
      622
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      584
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      566
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      546
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      530
    Aihe