Ave Sol Edition 2.0 MultidriveS Farkku

Tuli tollane tilattua.Tammikuussa toimitus.Ois kiva kuulla kokemuksia laitteesta.
14989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hakusanat "avensis" ja "km/h"

Äänestä
  • erittäin hyvä ja mukava ajettava,ei toistaiseksi ongelmia,tosin vasta 19000 km ajettu.hiljainen moottori,suhtsiisti sisustus,avaimettomuus alkuun häiritsi.sähköinen käsijarru..no kuka tykkää kuka ei.kesäkumien kohina hieman häiritsevä(goodyear exellence).nastakumit tuntuvat hiljaisemmilta.vääntö hieman parempi kuin edellisessä -08 malln 2.0 sol tecissä. ja muotoiluhan on erittäin onnistunut. minulle ainakin kelpaa.

    Äänestä

Tekniikka pelaa mutta se on kokoonsa nähden yllättävän ahdas ja epäkäytännöllinen auto. Mm. lamppujen vaihtaminen ja kaikkinainen huoltaminen tehty hemmetin vaikeaksi. Se on sitä nyky-Tojon tyyliä eli tyhmyyttä. Takaboksi on laakea mutta matala ja hankala käyttää. Takaluukku hutera ja alkaa narisista jo vuoden ikäisessä. Takapenkki matala lättänä perinteelliseen riisipussityyliin(perse maassa, polvet suussa). Se ei tsovi aikuisille, vaan korkeintaan 12-vuotiaille lapsille. Etupenkki haukuista huolimatta hyvä pitkällä matkalla. Muoto ei puuduta paikkoja. Istuimien kankaat huonolaatuisia ja epämukavia, jotenkin karkeita. Ne myös keräävät likaa ja ovat poikkeuksellisen vaikeita puhdistaa. Kojetaulun muovi jotakin halpiskamaa. Namiskat rantaradiotasoa. Eli auto sopii työläistaustaisille nissan-kuskeille ja huonoa seksielämää viettävälle lapsettomalle pariskunnalle. Lapsiperheille Ave ei sopi. Sen käytettävyys on huono. Ovenkarmit kolisevat helposti päähän ja tavaratila on kelvoton. Käytettävyydeltään uusi Ave paljon huonompi kuin Aven(vm.2003-08) parjattu kakkosmalli. Esim. kaksosrattaat eivät mahdu tavaratilaan purkamatta. Passattiin mahtuu. Samoin Skodan Occuun. Occu-farkun tilat paljon helppokäyttöisemmät kuin Avessa. En yhtään ihmettele Occun menestystä lapsiperheiden keskuudessa. Ihmiset ovat vihdonkin tulossa järkiinsä ja ostavat helppokäyttöisiä autoja ja jättävät typerät ja kakaramaiset ja arjen helvetikisi tekevät muotoilu-oikuttelut kauppaan.

Äänestä
  • jos lamppujen vaihtaminen on uuteen avensikseen liian vaikeata sinulle, taidat olla todella "kädetön" ihminen, joten silloin on parempi jättää ne muutkin huollot osaavien ihmisten tehtäväksi.
    Todellisuudessa esim. öljyn ja suodattimen vaihto on aivan yhtä helppoa kun mihin tahansa muuhunkin autoon.

    Äänestä

  • Ajele sinä ihmeessä sillä 11 vuotta vanhalla Skeida occullasi tuulipuku päällä ja käytä kortonkia ettei synny lisää noin fiksuja ja kädettömiä alemman sosiaaliluokan kansalaisia.

    Äänestä

  • 4+9 kirjoitti:

    Ajele sinä ihmeessä sillä 11 vuotta vanhalla Skeida occullasi tuulipuku päällä ja käytä kortonkia ettei synny lisää noin fiksuja ja kädettömiä alemman sosiaaliluokan kansalaisia.

    ettet vaan olisi toipotta "mies", jutut ainakin normi toihota osastoa.

    Äänestä

No se on tervettä, että ensin hutkitaan ja sitten tutkitaan...Onneksi olkoon, löit juuri kätesi kyynärpäitämyöten paskaan.

Äänestä
  • Teiit hyvän valinnan,itsellä tosin manuaali! 200tkm tullut jo ajeltua ja jarrupalat pariin kertaan vaihdettu,muuten vain edulliset perushuollot 30tkm välein.

    Äänestä

vai että tuleva Toipotta mies, joko on Toyota lippis tilauksessa Takaisinkutsuissa tavataan :)

Äänestä
  • Minä vaihtaisin heti Superbin uuteen Aveen mutta on kärsittävä liisarisopimuksen loppuun autoa joka on yhtä suuntavakaa ja meluisa kuin Carina E.

    Joku näistä tietävistä naperoista voisi kertoa mikä auto olisi selvästi joka suhteessa parempi kuin Ave. VAGenit ei sitä ole.

    Äänestä

  • 2.4 STW kirjoitti:

    Minä vaihtaisin heti Superbin uuteen Aveen mutta on kärsittävä liisarisopimuksen loppuun autoa joka on yhtä suuntavakaa ja meluisa kuin Carina E.

    Joku näistä tietävistä naperoista voisi kertoa mikä auto olisi selvästi joka suhteessa parempi kuin Ave. VAGenit ei sitä ole.

    Sellaista autoa ei taida ollakaan, joka olisi kaikkien mielestä se paras. Itse olen mieltynyt nykyiseen C5:een. Ei ole kiire vaihtamaan, vaikka on omalla rahalla ostettu.

    Äänestä

  • 2.4 STW kirjoitti:

    Minä vaihtaisin heti Superbin uuteen Aveen mutta on kärsittävä liisarisopimuksen loppuun autoa joka on yhtä suuntavakaa ja meluisa kuin Carina E.

    Joku näistä tietävistä naperoista voisi kertoa mikä auto olisi selvästi joka suhteessa parempi kuin Ave. VAGenit ei sitä ole.

    eikös se Ave ole aina huonoimpien joukossa testeissä? Itse katsoisin Mondeon tai Passatin suuntaan jos uusista puhutaan. Toisaalta todennäköisesti katsoisin vuoden vanhaa BMW 520 tai 530 mallia ja näin olen tehnytkin.

    Äänestä

  • ja huonous kirjoitti:

    eikös se Ave ole aina huonoimpien joukossa testeissä? Itse katsoisin Mondeon tai Passatin suuntaan jos uusista puhutaan. Toisaalta todennäköisesti katsoisin vuoden vanhaa BMW 520 tai 530 mallia ja näin olen tehnytkin.

    Passat on yhtä meluista kuin Superb. Molemmat oikeita peltirumpuja.
    BMW 500 sarja on oikeat mato. Suuntavakaudeltaa kuin vanhat Tojot tai uusi Superb. Uusinta 500-mallia en kyllä ole kokeillut kun auton vaihto ei ole nyt ajankohtainen. Lehtien mukaan siinäkin on kyllä sanomista suuntavakauden kanssa.
    Mondeo voisi olla aika hyväkin. Tuosta nykymallista on hyvät koeajofiilikset viime vaihtokierrokselta. Silloin vain auton päästöt oli törkeän huonot ja suorituskyky heikko. Uudet dieselit ja DCT kyllä kiinnostaa. Melukin on Mondeossa kehittynyt oikeaan suuntaan. Selv'ästi parempi kokonaisuutena kuin Passat tai BMW.
    C5 on myös mielenkiintoinen mutta päästöt on törkeät ja vasta parhaiten varustellussa on riippukeinua parempi istuin mutta takatilat kuitenkin aika ahtaat turvaistuimelle.

    Näistä ehdotetuista Mondeo selvästi paras ja ehkä Ave olisi toinen jos ratin säädöt olisi laajemmat ja päästöt pienemmät ynnä suoritus kyky parempi.

    Äänestä

Moi, pari tonnia olen ehtinyt ajeleen lähes samalla kulkineella, mulla on erona sol-varustelu ja pykälää pienempi motti. Tuon edition-varustelun erikoisuus on se että sulla on tummennetut takalasit ja erikoisvanteet mutta sadetunnistin ja himmenevä taustapeili on karsittu, verrattuna Soliin.

Ihan kelpo peli tämä on, suurin puute on puutteellinen ergonomia pidemmällä kuljettajalla, ja ehkä parasta on tuo automaattilaatikko ja mukava kokonaisuus.

Sanoisin että omalla rahalla ostavalle tämä on erittäin hyvä valinta, mutta jos ostaisin työsuhdeautoa niin todennäköisesti katselisin muitakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avenssi kirjoitti:

Tuli tollane tilattua.Tammikuussa toimitus.Ois kiva kuulla kokemuksia laitteesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu