nii semmosta kyselisin että mikähän pappiskaa tuli kun löi käymästä tyhjäkäynnillä ja jtn outoa ääntä lähti ja sitten ei pystynyt polkee käyntii kun polkimet jumitti ei liikkunut eteen eikä taakse ja kämpillä huomasin että eipä ollut pahemmin automaattivaihteisto öljyä vaihe kopassa jotenka kysyn että minkälainen vahinko siittä synty joten osaan varautua korjautukseen aikaa ja rahaa?? kiitoksia kaikille auttajille näin etukäteen!
tunturi automat 65vm ei toimi?!?!
3
1263
Vastaukset
- Husu33
Moottori leikkasi kiinni - ei muuta kuin remontin tekoon....
Mopo/mp korjaajalle kannattaa se kone viedä, sitten se selviää, mikä on rikki. Vaikka mopo on muuten yksinkertainen, vaihdelaatikko on siinäkin monimutkaisin osa.
Vaihderattaita ei ole saanut näihin enää vuosiin, mutta kytkimen osia saa.
Eikös tuossa vanhassa automaatissa ole sellainen kytkintä vastaava vipu, jota painamalla polkimet pyörii vapaasti. Jos ei pyöri, silloin siellä on sitten joku jumissa. Jos taas moottori ei pyöri käynnistysasennossa mutta polkimet muuten pyörivät siinä vapaa-asennossa, sitten vika ei ole vaihdelaatikon puolella, vaan mäntä leikannut kiinni, mutta niin käy vain, jos bensan seassakaan ei ole ollut öljyä....
Pytyn irrottaminen on helpoimpia hommia muuten, mutta jos mäntä leikkaa kiinni, sitten se ei niin helppoa olekaan.
Itse en ole kyllä nähnyt 60-luvun automaattia ikinä, joten en ole voinut kokeilla, miten tuo poljinhomma siinä on. 70-luvullahan oli jo jalkatapit ja kickstartti ja kaikki näkemäni automaatit ovat olleet niitä.
Käsivaihteisessa poljinmopossa kyllä kytkimen jumiutuminen tekee sen, että polkimet ei pyöri vapaasti, mutta ne pyörittävät kyllä konetta silloinkin.Tai niinpäinhän se taisi olla, että sitä peukalovipua painetaan silloin, kun moottori pitää saada pyörimään polkimilla, muuten polkimet pyörivät vapaasti...kun nyt tarkistin vuoden 1969 TM:stä asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708