duunia koodarina jos ei ole jo valmiiksi töissä? Jos homma menee niin farssiksi ja dilbertiksi, että on pakko irtisanoutua, katotaanko sitä kieroon muilla työnantajilla?
onko nykyään vaikeampaa saada
X
8426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa vallitsee työnantajien keskuudessa käsitys, että työtön on sama asia kuin työkelvoton. Työttömyys on pahin rangaistus minkä yhteiskunnalta voi saada. Missään nimessä ei siis kannata irtisanoutua, muuten kuin työpaikkaa vaihtamalla!
Kyllä, it-ala on kyllästetty asennevammaisilla johtajilla ja kaiken maailman middle managereilla. Työttömien syrjintä ei tosin ole mikään ihme kun omia työntekijöitäkin käsitellään vain resursseina eikä ihmisinä. Insinöörin rajoittuneessa maailmankatsomuksessa ihminenkin on vain kone ja sitten kun insinöörit pääsevät päättämään henkilöstöasioista, niin sen tietää, mitä tapahtuu.
Työttömien syrjintä ei tosin rajoitu yrityksiin, vaan se on de facto standardi jo työvoimahallinnossakin. Työttömällä ei ole mitään mahdollisuutta päästä työvoimakoulutukseenkaan, koska "työllistymismahdollisuudet ovat niin huonot".
"kun omia työntekijöitäkin käsitellään vain resursseina"
"Insinöörin rajoittuneessa maailmankatsomuksessa ihminenkin on vain kone ja sitten kun insinöörit pääsevät päättämään henkilöstöasioista, niin sen tietää, mitä tapahtuu."
No lihaosaston akatkin puhuvat resursseista. Ruotsissa henkilöstöjohtajaa kutsuttiin tuttavallisesti Isoksi Huoraksi, joten kyllä muutkin kuin insinöörit osaavat sössiä asiat. Naisten kohdalla hajonta on suurempi eli niissä on todella hyviä ja karmeita tapauksia tarjolla.
Toisinaan insinöörit vetävät toisiaan turpaan liian kostean saunaillan päätteeksi ja lihaosaston naiset pöllyttävät toistensa höyheniä. Se on sitten hirveätä, kun akat tappelee.
Jos insinöörin mielestä ihminen on vain kone niin koppavan naishenkilöstöjohtajan mielestä miesinsinööri on freudilaisen peniskateuden kohde. Naishenkilöstöjohtajille maksetaan vielä tahallaan huonoa palkkaa, jotta ne kateuksissaan pitäisivät muiden palkat alhaalla.
Sairaalathan ovat hirveitä työympäristöjä, vaikkei niissä ole paljoa insinöörejä töissä. Akat pidetään poissa toistensa kurkusta armeijaa tiukemmalla kurilla. Välillä sitten käräjäoikeudessa selvitellään kun joku potilas on kuollut, kun akat eivät ole tappelultaan ehtineet sitä hoitamaan.
Johtamisessa näkee sen takia niin monenlaista esitystä kun käytännössä kukaan ei tiedä, mitä sen työn pitäisi pitää sisällään. Yhden mielestä se ruoskan kanssa seinille hyppimistä ja toisen mielestä lipevää livertelyä. Kolmas varastaa kaiken mikä irti lähtee.
Ei ole yhtä oikeaa vastausta. Jotkut työnantajat voivat pitää huonona asiana, toisaalla ei haittaa yhtään.
Paljon kiinni, mitä jo nyt osaat, hyödynnätkö nykyisen toimialaosaamisen ja miten käytät väliajan.
Itse olen lopettanut alan työt ilman tietoa tulevasta. Hyvin siinä kaiken kaikkiaan kävi. Töitä sain melko nopealla aikataululla sitten, kun niitä aloin hakea. Nyt on toki vähän huonompi aikausi, paljon tosin riippuu mistä päin töitä haet.
Edelleenkin ajattelen niin, että lähden kävelemään, jos töiden puitteet menevät kovin hulluksi. Aiva sama onko niitä uusia töitä tiedossa vai ei. Jotakin tulee kuitenkin lopulta tilalle, joko IT alan hommia tai aivan jotakin muuta ;)
Jos osaaminen on kohdallaan, ja riittävän pitkä työura alalla takana, niin työttömyys ei haittaa pätkääkään.
Itsellä työuraa takana vajaa 20 vuotta, ja olin reilu kaksi vuotta työttömänä. No tein kyllä välillä pieniä projekteja, mutta en siis ollut missään "oikeissa töissä". Työkkärin kirjoilla koko ajan.
Kun taas halusin normaaliin työhön, niin ei ainakaan kohdallani ollut mitään vaikeuksia saada töitä. Itse asiassa oli jopa hieman valinnan varaa.
töissä on tällä hetkellä niin aataminaikaiset menetelmät ja teknologiat käytössä, että sikälikin on jo aika nostaa kytkintä. Eivätkä taida siitä modernisoitua. Työttömyysajalla voi sitten paremmin keskittyä opiskelemaan, eikä yrittää mahduttaa työpäivään vielä opiskelua..vielä tärkeämpi on kuitenkin tuo oma mielenterveys, jos jatkan vielä firmassa niin taidan kohta tarvita shokkihoitoa!
Karenssiltahan voi ymmärtääkseni välttyä jos pystyy todistamaan että terveydentila vaati irtisanoutumaan..miten tämän sitten todistat on ilmeisesti pirun vaikeaa..
"töissä on tällä hetkellä niin aataminaikaiset menetelmät ja teknologiat käytössä"
Annas kun arvaan: VB6 ja ADO?
Yleensä on vaikeampi saada, mutta tämä ala on niin suhdanteista ja paikkakunnasta kiinni. Huippusuhdanteessa töitä saavat aivokuolleet kirkon rotatkin.
Irtisanoutumista katsotaan karenssin verran kieroon työkkärissä. Seuraava työnantaja haluaa kuulla nätin liverryksen irtisanoutumisestasi, joka ei kuulosta siltä, että olisit hankala tyyppi tai että haukkuisit tulevan työnantajasi samasta syystä. IT on joskus niin neitiala.