Toinen rinta tehnyt lakon?

rintapuoliko?

Vasemmasta rinnastani ei juurikaan tule maitoa, mutta oikeasta "sitäkin enemmän", onko normaalia? Tätä jatkunut pari päivää, aiemmin en huomannut eroa. Pumppaan molemmat rinnat syötön jälkeen, koska maitomääräni on vielä vähäistä ja yritän saada maidontuotannon nousuun. Olisiko vinkkejä myös tähän? Vauva kolmen viikon ikäinen.

2

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • imukki

      Itselläni oli sama homma vauvan kanssa, toisesta rinnasta tuli paljon vähemmän maitoa kuin toisesta. Näin oli koko imetyskauden (10,5 kk) ajan. Toinen tuntui tursuavan yli äyräiden jo puoleen päivään mennessä kun toinen oli vain vähän pinkeä.

      Alussa voi toki olla kyse myös maidon nousun vähyydestä, mutta kyllä tuossa vaiheessa pitäisi alkaa jo tasoittumaan.

      Itse huomasin että jos vain sitkeästi tarjoan siitä vähäisemmästä rinnasta, niin tuotanto kasvoi hieman muttei koskaan päässyt samalle tasolle toisen kanssa.

      Se on vissiin rintarauhaskudosten määrästä tai laadusta tms. kiinni, turha pelästyä jos rinnat tässä asiassa vähän eriparia, pääasia että lapsi saa maitoa riittävästi. Minun mummolla oli toisen rinnan nänni mennyt aikoinaan lehmän tökkäisyn johdosta "epäkuntoon" joten pystyi imettämään vain yhdellä rinnalla, mutta sillä imetti sitten kuusi lasta ja hyvin elivät.

    • emmuska10

      Itselläni ollut sama homma. Tuntuu että toisesta tullut huomattavasti enemmän. ja näin on ollut koko tämän 9kk imetyksen ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe