Saarijärven Vesinokkaeläinpuisto

TuuliHki

Suunnitellaan lasten (just menneet kouluun) kanssa ensi kesäksi kotimaan reissua Keski Suomeen ja on kuultu tällaisesta kuin Saarijärven vesinokkaeläinpuisto. Millainen paikka lapsille ja onko kallis? Ähtärissä on käyty kerran ennestään. Onko muitakin kuin vesinokka eläimiä tässä Saarijärven paikassa, kokemuksia?

12

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4 lapsen isä

      Mukiinmenevä oli kun viimeksi kävin, eläimillä on tosin nokat joita kannattaa varoa. Mukavaa reissua ensi kesänä!

    • B. Vaino

      Vesinokkaeläin on yksi maailman harvinaisten joukkoon kuuluvista eläimistä. Ehdottomasti mielenkiintoinen laji!

    • hy-äippä

      Siis onko tuollainen paikka tosiaan olemassa? Mielenkiintoista, saatammepa mekin lähteä vn-eläimiä katselemaan, lapset eivät ole koskaan sellaisia nähneet :)

    • Kaksinhuoltajaäiti

      Mielenkiintoinen paikka ja käsittääkseni ei ole muita kuin vesinokkaeläimiä mutta niissähän sitä riittää ihmeteltävää. Kohtuu hintaisia on myös syötävät ja trip mehut.

    • paikallinen

      paikan nimi on nykyään puuhapuisto veijari

    • ei meillä

      on se hauskaa että jo ensi kesän matkoja suunnitellaan....tämäkin kesä on vielä vasta alussa ja jotku elää jo ensi kesää...?

      • Syö pässi paskaa

        No jos aloitusviesti on kirjoitettu marraskuussa 2010 niin kyllä aloittaja silloin todellakin on suunnitellut "ensi" kesää!

        Taidat olla aikamoisen aivovammainen?


    • Vesinokkapuistoon?

      Onko tietoa onko tämä otsakkeen puisto auki vielä koulujen alettua?

      Kiitos vastauksista.

    • Syyslomat lähestyy

      Onko vielä syys kuussa auki??

    • Pylkönmäeltä

      Mitenkä mahtaa olla auki tänä jouluna vai onko eläimilläkin pyhät?

    • Hyvät nokat

      Jämerä paikka, suositellaan. Ollaan Ilmajoelta ja meillä ei ole edes tekojärviä, joten vesinokkaeläämet teki suuren vaikutuksen. Ensi kesänä mennään taas uudestaan, kamerat joukossa.

    • Anonyymi

      On hyvä paikka kaikenikäisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3360
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2604
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2288
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      98
      2219
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      63
      2180
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1723
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1682
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1353
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1310
    10. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      166
      1208
    Aihe