tuli ilmoittauduttua netissä kajaanista lähtevään bussiin mutta ei ole kuulunut mitään vahvistusta ( pitäskö tullakaan?) siitä olenko sopinut edes kyytiin? Mennäkkö vai eikö mennä
Talvivaara avoimet ovet?
bussiasemalle ?
6492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vahvistusta ei tule. Annoit nimesi ja muut tietosi vain niille paikoille jossa oli vielä tilaa. Asia kunnossa.
Viekö bussi Aus-vitsiin vai sopu-boriin Sotkamoon, työ tekee vapaaksi-paikkaan.
Olen osakkeenomistaja, istun pusiin klo 9 lauantaina. Älä tuu mun paikalle.
Oli tosi mielenkiintoinen kierros ja herätti ajatuksia. Henkilökunta oli erittäin ystävällistä ja tietoa saatiin mistä heille kiitos! Hienoa että näitä kierroksia järjestetään.
Sitä mietittiin miten isot alueet maata turmeltuu kaivoksen alle ja onko tämä kaikki kannattavaa, niin valtavasti sinne on rakennettu.
Työpaikkoja tämä tarjoaa paljon mikä on positiivista, kaikella on hintansa.
On hyvä, että meillä on Pekka Perä ja Talvivaara! Kierros oli hyvä ja antoisa. Kunhan saisivat vielä sen uraaniluvan niin vot!
Torstain Helsingin Sanomissa 10.11.2011 sivulla A 6 Toimitusjohtaja Perä...
"Kaivos järjestää perjantaina ja lauantaina avointen ovien päivät. Toimitusjohtaja Perä on silloin yleisön tavattavissa. Hän odottaa paikalle 1500-2000 vierasta."
Ei ole.
Se, mitä valtakunnan päälehti kertoi, ei toteudu.
Torstaina tiedon tultua julki, yritys ei salli enää yhteydenottoa.
http://www.talvivaara.com/media/Talvivaara_tiedotteet/lehdistotiedotteet/lehdistotiedote/t=strongavoimet-ovet/id=19215008
Tieto liikkuu, ja pitää paikkansa kuten myös entisessä Neuvostoliitossa.
Aivan kuten aloittajakin kokee. Ei ole kuulunut mitään vastausta.
Peitettyjen ongelmien suljettu alue.
Rajatut turistit pääsevät vain Johdon hyväksymiin kohteisiin.
Neuvostoliiton lakattua toimimasta, tutustuminen ympäristötuhoihin helpottui.