Virus tai troijalainen?

tulostin kummittelee

Kotona on kaksi macia verkossa. Verkko on suojattu WPA2 salasanana. Airport Exxtreme tukiasemaan on liitetty HP-lasertulostin.

Ongelmana on se, että tulostin rupesi itsestään tulostamaan erilaisia sivuja. Yleensä jotain merkkijonosotkuja mutta joskus jotain IP osoitteita ja käskyjä, esim CONNECT joku ulkomaalainen IP-osoite ja HTTP/1.0 tai Host: www.ebay.com Accept: */*

Kerran tulosti noin 20 sivua erilaisia ☹☹☺╬╗╂ merkkejä, pari riviä per sivu.

Mitä mielenkiintoisinta, ettei kukaan siihen aikaan ollut edes koneella. Jos tulostimen sammuttaa ja käynnistää uudestaan, niin data-merkkivalo alkaa vilkkumaan, eli taas jostain tulee tulostuskäsky. Jos tulostin irrottaa kokonaan verkosta, niin se ei tulosta itsestään.

Voisiko koneessani olla virus tai se olla hakkeroitu? Kaikki mahdolliset päivitykset on asennettu ja on käytössä uusin OS X versio.

3

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • )(=)/)(&(/%())?`?``%

      maceilla tee mitään, osta kunnon pc

    • 1stMacFinn

      Oliskohan niin, että verkkosi salasana on vähän liian helposti arvattavissa ja joku on sitä kautta päässyt tulostimellesi. Tai saattaa olla, että ADSL-modemisi kautta joku pääsee siihen Extremeen käsiksi, tulostimeen, ei Macciin.

      Todennäköistä ei ole virus, jos olisi, se olisi ensimmäinen OS X virus. Troijalainen on tietysti mahdollinen, oletko asennellut viime aikoina mitään? Sellaista joka olisi kysellyt salasanaasi.

      Helpoin vaihtoehto on kuitenkin se, että sun koneellasi HP:n ajuri toimii väärin eikä tulosta kaikkea heti. Alkaa sitten jossain vaiheessa tulostella ja ajuri sotkee tuloksen. Tänään/eilen ilmestyi 10.6.5, jossa oli muistaakseni HP:n tulostinkorjauksia.

    • asennus

      Tulostimen ohjelmiston asennuksen yhteydessä HP:lla on muistaakseni mahdollisuus asentaa jonkinlainen WEB-tulostusomituisuus, joka voisi olla moiseen syyllinen.

      Mutta luulen kuitenkin, että kyseessä saattaisi olla tuo 1stMacFinnin kuvailema ongelma ja saattaisi siis tosiaankin tolla 10.6.5-päivityksellä korjaantua, mutta koitapa varmuuden vuoksi ensin poistaa koko tulostin, irrota se myös koneesta ja asenna koko tulostimen ohjelmisto uudestaan seuraamalla tarkoin HP:n ohjeita, josko se siitä....

      Ja tsekkaa ensin Hopeisen Omenan sivustolta, onko tuon 10.6.5-päivityksen todettu tuovan mitään kummallisuuksia, niin kuin isot päivitykset usein tekevät, ennen kuin menet sitä asentamaan.
      Asennuspäätöksen tehtyäsi, suosittelen, että ensin lataat Applelta sen Combo-paketin päivityksestä, sitten ajat vähintäänkin koneelle kovalevyn kuntotarkistuksen ja oikeuksien korjauksen levytyökalulla, ennen kuin alat asentamaan.

      JA TARKISTA, ETTÄ BACKUPIT ON TILANTEEN TASALLA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      120
      1038
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      792
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe