Sarjakuviin väriä?

Lisa-sarjan tekijä

Olen monesti miettinyt miksi muuten värillisiä sivuja käyttävät sanomalehdet julkaisevat usein vain mustavalkoisia sarjakuvia. Itse olen huomannut nettiin sarjiksia tehdessäni, että värillisiä luetaan enemmän. http://sunsunsun.suntuubi.com/?cat=25 Niin ja sitten kun sarjakuvista tehdään oma kirja niin se onkin usein värillinen. Hinta ei luulisi olevan enää esteenä, kun väriä saa kuvin hyvin helposti.

2

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Mustavalkoisten strippien syitä:

      - väripainatus sanomalehdissä on suhteellisen uutta, vaikka sitä suomessa onkin ollut viimeiset 20 vuotta niin lehtiä on julkaistu jo toistasataa vuotta mustavalkoisina. Kaikissa maailman lehdissä ei edelleenkään ole kaikki sivut väreissä. Ja koska strippien levitys on bisnestä niin stripeillä on tietyt vaatimuksensa, eli niiden täytyy kelvta mahdollisimman moneen lehteen, riippumatta siitä millaisilla koneilla ja millaiselle paperille asiakas lehtensä painaa.

      - mustabalkopainatus on ns. "idioottivarma" ratkaisu, 4-väripainatuksessa on aina pieni riski että värien kohdistus heittää (mikä on itse asiassa aika normaalia edelleenkin). Kun värien kohdistus heittää niin jälki ei ole nättiä, pahimmillaan kuvasta ei saa selvää. Joskus lehdissä käy fiba ja taittaja vahingossa määrittelee (tai alkuperäisen strippitiedoston luonut on määritellyt) mustan värin ns. 4-värimmustaksi, tuloksena yksinkertainen viivapiirros muuttuu pehmeäksi ja suttuiseksi (se kohdistusheitto)

      - stripin tekijän on otettava vastuu käytetyistä väreistä ja siitä että lopputulos soveltuu sanomalehtipainoon. Se ei suinkaan mene sillä tavalla että: "onpas kiva violetti, käytänpä sitä", jos se violetti sitten sisältää 20-80 % kaikkia osavärejä ja painokoneesta tulee pihalle jotain joka muistuttaa lähinnä mustikalla värjättyä kakkaa niin se on piirtäjän moka.

      - albumeissa ja aikakauslehdissä käytetään kiiltävämpää ja kovapintaisempaa paperia, siksi niille voidaan painaa skarpeja ja kirkaita kuvia. Sanomalehtipaperi on niin pehmeää ja huokoista että se imee väriä kuin sieni ja levittää sitä. Sanomalehti on kertakäyttötuote, kun niitä painetaan joka aamuyö älyttömiä määriä ja huomenna taas uudet niin siinä ei ole aikaa tai varaa ruveta nirsoilemaan pienien väriheittojen kanssa. Tottakai kun heittoa havaitaan nin konetta säädetään samalla kun se pyörii. Jotain albumia painettaessa hommaan voidaan varata aikaa laaduntarkkailuun ihan toisella tavalla, jos koneesta alkaa tulla sutta ja sekundaa niin ne menee makkeliksi ja aloitetaan alusta.

      - kuvaruudulla ei ole samanlaisia painoteknisä rajoituksia, senkus roiskit mitä värejä huvittaa. Kun talletat kuvan nettikäyttöön RGB muodossa niin värit konvertoituvat automaattisesti vaikka sulla olis ollu millaisia spottivärejä käytössä, eikä lopputulos kuitenkaan ole "paskanruskeaa". Koska näyttö luo värit RGB osaväreistä, valona, eikä fyysisellä väripigmentillä kuten painokone. Jos teet värillisä sarjakuvia nettiin ja haluat painaa ne sitten paperille ja muutat RGB kuvat tosta vaan CMYK:ksi niin se mitä painokoneesta tulee pihalle ei ole tismalleen sitä mitä ruudulla olet nähnyt. Esimerkiksi kirkkaat oranssit, vihreät ja siniset ovat hyvin haavoittuvia muuttumaan painettaessa ruskeiksi, turkooseiksi ja siniharmaiksi, ruudulla värit hehkuvat, painettuna ne sammuvat, ellei niitä ole tehty oikein.

    • Lisa-sarjan tekijä

      Kiitti tiedoista, tuntui olevan ammattilaisen tekstiä. Toivottavasti kehitys kehittyy ja painotkin alkavat osata lukea tietokoneiden värejä tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe