tien pohja?

ghow

Mitä maksaa uuden tien pohjalle laitettava sora/sepeli? Onko kenelläkään tietoa tulisiko halvemmaksi laittaa tien pohjaksi kuonaa (jotain metallijätettä??) ja onko kenelläkään tästä kokemuksia/neuvoja?

2

1421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Strösselipää

      Hiekka tai luonnonsora on halpaa montulla, mutta kuljetusmatkasta riippuu, mitä se kohteessa maksaa. Murske on kalliimpaa tavaraa lähtiessä, mutta sen kuljettaminen ei maksa enempää kuin sorankaan. Hinnoista on turha puhua ilman etäisyystietoja. Kysy lähiseudulla toimivilta yrityksiltä.

      Esimerkiksi masuunikuonaa on kyllä käytetty tierakenteissa ja sillä voi korvata hiekan. Mutta tässäkin tulee eteen kuljetuskysymys. Jos asut lähellä Raahea, kuona voi kannattaa. Onhan niitä joitakin muitakin tehtaiden ja kaivosten jäteaineita, joita tiehen voi käyttää, kuten kipsiä yms.

    • tuleva ri

      http://www.rudus.fi/fi/aineistot/hinnastot

      Aika kallista on ainakin noi sora/sepeli- tuotteet. Eivät myöskään sovellu oikein tien kerroksiin. Se riippuu vähän siitä, että mihin tarkotukseen olet tietä tekemässä, ts. kuinka paljon sen tien pohjan tarvii kestää ja millanen pohja tielle on. Rakentamisessa suurimmat kustannukset tulee just noista kiviaineksista ja kuljetuskin sille maksaa. Löydät kuljetushinnat myös tuolta ruduksen sivuilta.
      Yleensä tien päällyskerros ns. kantava kerros tehdään murskeesta, joka halvempaa kun sora ja sepeli. Jos sun tielle tulee isoja kuormia, niin sitten tarvii myös jakavan kerroksen alle, eli vähän isompaa tavaraa. Ja suodatinhiekkaa alimmaiseksi. Siis jos haluat tien kunnolla tehdä.
      Masuunikuonaa käytetään kyllä tierakenteissa, mutta siitä saattaa joutua tekeen selvityksiä, koska kyse kumminkin "jätteestä". Ei luokitella tosin nykyään enää oikeastaan jätteeksi vaan sivutuotteeksi. Pohjavesialueella voi aiheuttaa riskiä pohjavedelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      295
      26900
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2294
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      201
      1640
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      154
      1550
    5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      35
      1381
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1321
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1018
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      932
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      92
      880
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      81
      820
    Aihe