huoh adoptioon

hirteenkohtajoseimuu

eikö muka ole "yksipuolinen" adoptio ollenkaan mahdollinen? Sain lapsen 16vuotiaana, en ollut valmis äidiksi ja halusin antaa lapsen adoptoitavaksi. Lapsen isän vanhemmat painostivat todella voimakkaasti pitämään lapsen, ja minä myönnyin mikä oli elämäni kamalin virhe. vuoden verran kimpassa asuttiin ja sitten erottiin miehen väkivaltaisuuden vuoksi. Muutin lapsen kans turvakotiin ja totesin etten ole edelleenkään välmis äidiksi, varsinkaan yksin! Lapsi meni sijaisperheeseen, isän vanhemmille.

No nyt on niin sukset ristissä heidän kans, he eivät tajua etten ole valmis äidiksi!!! EN OLE! En ole enää ollenkaan väleissä näiden isovanhempien kanssa, ja lastenvalvojalla kävin juttelemassa jos voisin antaa adotioon lapseni heille. No siihenhän tarvii isän suostumus että hänkin adoptoi! No hänelle se ei käy. Elämäni on täysin pilalla. EIkö muka pysty mitään "yksipuolista" adoptiota tekemään, kun lapsen isän kanssa olla missään tekemissä ollenkaan! En saanut päättää lapsen "kohtalosta" kun hän syntyi, vaikka niinhän sen pitäisi mennä, että äiti tekee sen päätöksen, mutta minkäs teet kun painostui vei mukanaan helvettiin.

Haluan unohtaa lapseni, pystyisin siihen, mutta millä voin unohtaa kun joka kuukausi täytyy elatusmaksut maksaa, se ei unohdu. Olen myös todella vieraantunut lapsesta...
toivottavasti joku ymmärtää.... näiden isovanhempien osalta olen saanut vain paskaa niskaa, väkivaltaa niin henkisesti kuin fyysisesti

3

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikko_n_75

      Se, ettei adoptioita tehdä Suomessa heppoisin perustein, perustuu lapsen ja heidän vanhempiensa välisiin oikeuksiin. Tässä tapauksessa adoptio ilmeisesti loukkaisi lapsen oikeutta isäänsä ja toisinpäin. Vanhemmuuteen kuuluu myös vastuu ja on ikävää, jos äiti tai isä eivät välitä lapsistaan. Järkevintä olisi yrittää korjata välejä lapsen sijaisvanhempiin ja pyrkiä säännöllisesti tapaamaan lasta. Mitä luulet hänen itse ajattelevan hylkäämisestä ja etkö pelkää, että se aiheuttaisi hänelle myöhemmin ahdistusta?

      Mitä tulee elatusvelvollisuuteen, olethan tietoinen sitä koskevasta laista 5.9.1975/704, joka löytyy Finlexistä? Siellä sanotaan esim. 2 § 1. momentissa että "Vanhemmat vastaavat lapsen elatuksesta kykynsä mukaan. Vanhempien elatuskykyä arvioitaessa otetaan huomioon heidän ikänsä, työkykynsä ja mahdollisuutensa osallistua ansiotyöhön, käytettävissä olevien varojen määrä sekä heidän lakiin perustuva muu elatusvastuunsa."

      Jos epäilet, että elatusmaksut ovat olosuhteisiisi nähden kohtuuttomia, siitä on mahdollisuus valittaa. Ennen kuin mitään oikeusprosessia kannattaa alkaa ajaa, asia voi ratketa keskustelemalla lapsen isän, sijaisvanhempien ja sosiaaliviranomaisten kanssa, jolloin esimerkiksi 5.9.1975/704 3. luvun mukaista sopimusta voidaan tarkistaa.

      Aivan liian usein ihmiset joutuvat veloissa ja raha-asioissa kohtuuttomiin tilanteisiin, kun eivät ole tietoisia asiaa koskevien lakien ja asetusten sisällöstä ja omista oikeuksistaan. Tyyppiesimerkki on se, että suostutaan maksamaan 90-luvun alun lamavelkoja tietämättä sittemmin voimaan tulleista velan vanhentumista koskevista laeista.

    • 1+1

      isälläkin on oikeuksia. Hänhän on lapsen toinen vanhempi. Jo raskausaikana.

      Olet aiemminkin ottanut asian täällä esille ja saanut asiallisia vastauksia. Ja edelleenkin; "No siihenhän tarvii isän suostumus että hänkin adoptoi" on väärä sanamuoto. Lapsen isähän ei ole adoptoimassa. Tarkoitit että lapsen isä ei anna lasta adotioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      131
      1269
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe