Olemme asuneet 9 vuotta samassa rivarissa ja pihamme toisessa rivarissa on asunut kauemmin toinen perhe; mies kävelee "ammatikseen", nainen kyttää muiden asukkaiden KAIKKI tekemiset ja raportoi niistä työpaikallaan, josta sitten saadaankin juorut hyvin liikkeelle. Perheen lapset on, no sanoisinko pelkääviä ja heikolla järjenjuoksulla siunattuja (vrt. koulumenestykseen; luokallejäännit, starttiluokka). Nämä ihmiset suorastaan terrorisoivat koko pihapiiriä. Valehtelevat, kyttäävät ja puhuvat ympäri katuja toisista pahaa. Mutta, heitä itseään EI koske järjestyssäännöt, joista he itse pitävät meteliä, että niitä pitää noudattaa. Outoa... Olen opettanut lapseni olemaan piittaamatta kyttäämisestä ja huuteluista, heillä on täysi oikeus kulkea kotiovestaan mihin aikaan haluavat (kotiintuloajat huomioiden) ja omat kaverit saavat tulla vapaasti meille. Skootterit parkkeerataan meidän auton viereen, tyhjälle alueelle, jossa ne eivät häiritse toisia autoilijoita, tästäkin kuitenkin on osattu isännöitsijälle valittaa.
Mutta kaikkineen tuo porukka alkaa v-tuttaan, eikö tuollaisten pösilöiden kuuluisi asua jossain huitsin v.... jotta saisivat pyöriä omassa paskassaan ja olla täydellisiä!!!
Mutta kaikkineen tuo porukka alkaa v-tuttaan, eikö tuollaisten pösilöiden kuuluisi asua jossain huitsin v.... jotta saisivat pyöriä omassa paskassaan ja olla täydellisiä!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
tästä rauhanhäirinnästä isännöitsijälle. Menee kerrankin huomautus oikeaan osoitteeseen. Tää käytös saattaa ollakin ihan vain sitä varten, ettei heidän omaan käytökseensä puututtaisi eikä siitä puhuttaisi, kun ehtivät itse ensin.
Oletko ajatellut olla välittämättä naapuristasi? Ja sanot takaisin vain asiasta. Jos menet mukaan hänen provosoivaan käytökseen, niin annat hänelle voiman olla edelleenkin yhtä hankala ja pelaat "samoilla aseilla". Joten ota selvää asioista, miten ne oikeasti menevät ja huomauta aina tarpeen tullen asiasi perustellen, niin yleensä sellaisella on mykistävä vaikutus. Esim. poliisi kyllä neuvoo parkkialueen käytöstä, koska parkkialue kuuluu liikennelain piiriin ja jos naapurisi seuraavan kerran skoottereista mölisee toteat vain rauhalliseen sävyyn, miten liikennelain siinä ja siinä pykälässä alueelle parkkeeraaminen on sallittua sekä taloyhtiön säännöissä sovittu. Jos naapurisi on eri mieltä kehoita häntä esittelemään asiansa yhtiökokouksessa, koska sinä et voi yksin hänen mielikseen päättää skoottereille muutakaan parkkipaikkaa.Eli vetoa aina koko yhtiöön ja nimenomaan kirjallisena, niin voitte koko yhtiön väki yhdessä pohtia naapuriasi kiusaavaa asiaa. Tai ota itse esille yhtiökokouksessa (kohdassa muut asiat), että naapurisi on useaan otteeseen tuonut sen ja sen epäkohdan esille ja sinä haluat nyt yhdessä keskustella kuinka vakavasta ongelmasta on kyse ja pitääkö tässä ryhtyä oikein kovalla rahalla asiaa setvimään. Ajan siis takaa sitä, että tee kaikesta julkinen ongelma, älä kärsi yksin, vaan vedä kaikki mukaan, niin sittenhän on selvää mitä saa tehdä ja mitä ei.