Löytyykö OpenOfficesta komentopainiketta?
Pitäisi seurata alla olevaa ohjetta
Näytä - Työkalurivit - Ohjausobjektit. Valitse sieltä Komentopainike ja piirrä ohueksi ristiksi muuttuneella korsorilla haluttun kohtaan neliö, josta sitten muodostuu se painike. Klikkaa sitä hiiren oikealla ja makrot tulee näkyviin. Kirjoita Private Sub CommandButton1_Click() ja End Sub väliin tuo Range("A1") = Range("C1"). Ja vaikkapa myös ActiveWorkbook.Save, joka tallettaa työkirjasi.
Sitten tätä nappia painamalla hoituu lopputoimet.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9019698
Komentopainike
3
742
Vastaukset
Ohjausobjektit, kuten painike, saadaan Lomakkeen ohjausobjektit -työkalupalkista asiakirjaan. Suunnittelu tila pitää olla käytössä-asennossa ko. palkissa muokattaessa ja poissa käytöstä käytettäessä painiketta.
Aloittelijan kannattanee nauhoittaa makro ensin vaikkapa uuteen moduuliin Main-nimellä ja sitten liittää se ohjausobjektiin Tapahtumat-välilehdellä. Edellä kuvattu tapaus mennee Suorita-kohdalle.
VBA-koodi ei ainakaan kaikin osin ole Openoffice.orgin Basicin kanssa yhteensopiva.
Tässä esimerkkinä nauhoitus, joka tekee vain tallennuksen aiemmin nimetylle Calc-taulukolle (ehkäpä muillekin asiakirjatyypeille):
REM ***** BASIC *****
sub Main
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document as object
dim dispatcher as object
rem ----------------------------------------------------------------------
rem get access to the document
document = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")
rem ----------------------------------------------------------------------
dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:Save", "", 0, Array())
end sub- Hankala homma?
Osaisitko sinä kertoa kuinka OpenOfficella saisi seuraavan taulukon toimimaan.
Solussa A1 on luku joka lisätään solun A2 lukuun ja tulos siirretään soluun A3
Tämän jälkeen tehdään jotain ?
ja solun A3 arvo on loikannut solun A1 arvoksi ja kehä jatkuu.
Makroista en ymmärrä paljon mitään, mutta uskoisin tämän olevan mahdollista
jollain konstilla.
Onkohan tämä vielä ajankohtainen, mutta jos on, niin ...
Koskapa tuolla toisaalla käy ilmi, ettet ole makroihin perehtynyt, niin vähemmällä vaivalla pääsen, kun teen Calc-laskenta-asiakirjan, jossa on ko. toiminto painikkeineen ja makroineen.
Kun Suomen OpenOffice.orgilla ei tietääkseni ole keräystiliä, niin ehkäpä teet lupauksen pienestä lahjoituksestasi KUA:lle, LKA:lle, Pelastusarmeijan joulupataan tai sopimaksi katsomallesi hyväntekeväisyysorganisaatiolle ja ilmoitat tästä minulle sähköpostiin: vieras.m ät suomi24.fi. Paluupostin liitteenä saat Calcin laskentataulukon, joka toimii (G1:n kohdalla olevasta) painikkeesta niin, että A1 ja B1 solujen summa C1:stä siirtyy A1-solun ja taulukko tallentuu.
Näin toimien et menetä rahojasi, jos vaikka laskentataulukko ei toimisikaan toivotusti. Vaatii kuitenkin Asetukset - Makrojen suojaukset Keskitaso-valintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424350
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384099- 643756
- 1123654
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans343557Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe673370- 882946
- 542845
- 252646
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142354