Komentopainike

Tärkeä juttu

Löytyykö OpenOfficesta komentopainiketta?
Pitäisi seurata alla olevaa ohjetta

Näytä - Työkalurivit - Ohjausobjektit. Valitse sieltä Komentopainike ja piirrä ohueksi ristiksi muuttuneella korsorilla haluttun kohtaan neliö, josta sitten muodostuu se painike. Klikkaa sitä hiiren oikealla ja makrot tulee näkyviin. Kirjoita Private Sub CommandButton1_Click() ja End Sub väliin tuo Range("A1") = Range("C1"). Ja vaikkapa myös ActiveWorkbook.Save, joka tallettaa työkirjasi.
Sitten tätä nappia painamalla hoituu lopputoimet.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9019698

3

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjausobjektit, kuten painike, saadaan Lomakkeen ohjausobjektit -työkalupalkista asiakirjaan. Suunnittelu tila pitää olla käytössä-asennossa ko. palkissa muokattaessa ja poissa käytöstä käytettäessä painiketta.

      Aloittelijan kannattanee nauhoittaa makro ensin vaikkapa uuteen moduuliin Main-nimellä ja sitten liittää se ohjausobjektiin Tapahtumat-välilehdellä. Edellä kuvattu tapaus mennee Suorita-kohdalle.

      VBA-koodi ei ainakaan kaikin osin ole Openoffice.orgin Basicin kanssa yhteensopiva.

      Tässä esimerkkinä nauhoitus, joka tekee vain tallennuksen aiemmin nimetylle Calc-taulukolle (ehkäpä muillekin asiakirjatyypeille):

      REM ***** BASIC *****


      sub Main
      rem ----------------------------------------------------------------------
      rem define variables
      dim document as object
      dim dispatcher as object
      rem ----------------------------------------------------------------------
      rem get access to the document
      document = ThisComponent.CurrentController.Frame
      dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

      rem ----------------------------------------------------------------------
      dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:Save", "", 0, Array())


      end sub

      • Hankala homma?

        Osaisitko sinä kertoa kuinka OpenOfficella saisi seuraavan taulukon toimimaan.

        Solussa A1 on luku joka lisätään solun A2 lukuun ja tulos siirretään soluun A3
        Tämän jälkeen tehdään jotain ?
        ja solun A3 arvo on loikannut solun A1 arvoksi ja kehä jatkuu.

        Makroista en ymmärrä paljon mitään, mutta uskoisin tämän olevan mahdollista
        jollain konstilla.


    • Onkohan tämä vielä ajankohtainen, mutta jos on, niin ...

      Koskapa tuolla toisaalla käy ilmi, ettet ole makroihin perehtynyt, niin vähemmällä vaivalla pääsen, kun teen Calc-laskenta-asiakirjan, jossa on ko. toiminto painikkeineen ja makroineen.

      Kun Suomen OpenOffice.orgilla ei tietääkseni ole keräystiliä, niin ehkäpä teet lupauksen pienestä lahjoituksestasi KUA:lle, LKA:lle, Pelastusarmeijan joulupataan tai sopimaksi katsomallesi hyväntekeväisyysorganisaatiolle ja ilmoitat tästä minulle sähköpostiin: vieras.m ät suomi24.fi. Paluupostin liitteenä saat Calcin laskentataulukon, joka toimii (G1:n kohdalla olevasta) painikkeesta niin, että A1 ja B1 solujen summa C1:stä siirtyy A1-solun ja taulukko tallentuu.

      Näin toimien et menetä rahojasi, jos vaikka laskentataulukko ei toimisikaan toivotusti. Vaatii kuitenkin Asetukset - Makrojen suojaukset Keskitaso-valintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2717
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      122
      2160
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      70
      1667
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1314
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1179
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1124
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      54
      1109
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1074
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      128
      1067
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    Aihe