Seniorikissan ruoka

Köyhä kissanomistaja

Mitä syötätte seniorikissallenne?

Oma seniorini (jonka ikää en tarkalleen tiedä) on ylipainoinen, rauhallinen kissarouva jolla on hyvät ruokahalut ja erinomaiset kerjäämistaidot.

Yritin saada kissaa laihtumaan Hill`sin laihdutusruoilla, mutta laihtumista ei juurikaan ole tapahtunut muutaman vuoden sisällä. Oman heikon rahatilanteeni takia olen siirtynyt kalliista eläinlääkärin laihdutusruoista mm. tuoreeseen lihaan ja kalaan ja erilaisiin kaupasta ostettuihin seniori-ikäisille tarkoitettuihin raksuihin.

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 55+3

      eli vanhalle ja pulskallekin kissalle parasta ravintoa on erilaiset lihat, sisäelimet, kala, kananmuna (valkuainen vain kypsänä, keltuainen myös raakana), erilaiset hylatuotteet jne. Vitamini- ja kalsiumlisä täytyy muistaa jos kissan ruokavaliosta on enemmän kuin 50% muuta kuin teollista kissanruokaa.

      Kuivamuona kannattaa jättää kokonaan pois, mutta laadukas teollinen märkäruoka osana ruokavaliota on ihan hyvä juttu ellei halua siirtyä kokonaan raakaruokintaan tai on epävarma että saako kissa tarpeeksi vitamineja ja ja kalsiumia.

      Liikuntaa tekee linjoille hyvää, joten vanhankin kissan voi opettaa ulkoilemaan valjaissa ja näin saamaan kallisarvoisia askelia jotka vain sisätiloissa nököttäessä jäisivät saamatta.

      Kerjääminen on tuttua (t. nimim. cockerspanielin omistanut) ja vanhaa kissaa ei monesti henno kieltää, joten silloin parasta on antaa kissalle vähäkalorisia makupaloja esim. keittokinkkua, raejuustoa tai katkarapuja, mutta eipä niitäkään ihan tuhottomasti.

      Kuivamuona ei ole millään tapaa terveellistä, mutta laadukasta (lihapitoista) ja vähäkalorista kuivamuonaa voisi kätkeä aktivointipalloon tai muuhun leluun jotta kissa joutuisi tekemään työtä ja liikkumaan namia saadakseen. Mutta ravinnoksi en kuivamuonaa antaisi niin nuorelle kuin vanhallekaan kissalle!!

      Kysymys: Onko missään märkäruokapurkissa tai -pussissa ruuan sisältämä kalorimäärä ilmoitettuna? On todella hankala arvioida kissan tarvitseman ravinnon määrää jos kaloreita ei pysty laskemaan.

      • Köyhä kissanomistaja

        Kiitos vastauksesta. Kissani pitää raksuista ja aktivointipallo hänellä on jota pyöritellään joka päivä. Liikuntaa hän ei mielellään mukavuudenhaluisena harrasta, raksujen perään voi joskus juosta mutta muuten juoksemista ei juurikaan tapahdu. Kesällä varsinkin käymme valjaissa ulkona, mutta lieneekö ollut viimekesäisen helteen syytä että hän mielellään vain oli yhdessä kohtaa ulkona ja kehoitukset liikkumiseen saivat aikaan äkäistä sähinää ja murinaa. Aiempina kesinä hän on liikkunut enemmän valjaissa ollessaan. Nyt kylmien ja märkien säiden alettua ulos ei tee mieli koska tassut voi kastua.

        On kovin vaikeaa saada kissani liikkumaan, hän ei nuoren kissan tavoin juokse jahtaamaan vyötä vaan leikki jää usein tassulla läpsimiseen. Hän voi kyllä jostakin ylhäältä pudotella palloja - jotka minä sitten hänelle noudan. Olisikohan mitään sellaista kestävää lelua joka saisi kissani enemmän liikkumaan? Höyhenkepit ovat mieleisiä mutta ne menevät heti hajalle kun iso kissa leikkii. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      29
      3548
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3236
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      84
      3086
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3068
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      58
      2958
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2708
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2510
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      61
      2384
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2265
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2032
    Aihe