pyhä symboli -tatuointi

Padma83

Hei vain!

Törmäsin netissä surffaillessa kysymykseen, joka koska pyhien symbolien (esim. om-tavun) tatuoimista. Kävi ilmi, että tällaista tatuointia ei saisi ottaa esim. vasempaan käteen. Onko tämä totta ja mihin tämä perustuu?

4

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvaus..

      Voisikohan johtua siitä, että vasenta kättä pidetään vähän likaisena. Sillä pestään pylly. Syödessäkin käytetään vain oikeaa kättä. En tiedä, tämä oli pelkkä arvaus.

      • Likainen__

        :D


      • Oikea puoli

        Arabeilla vasen käsi on todellakin likainen, oikea käsi edustaa puhtautta. Vasemmalla kädellä pyyhitään, oikealla syödään. Onko samoin hindulaisilla ja buddhalaisilla, joille om jotain merkitsee?

        Vasen käsi edustaa myös vasemmankäden polkua. Ehkä siksi eettisyyteen pyrkivä laittaa pyhän tavun vain oikealle puolelle. Oikea-vasen asetelma on muuten raamatussakin. " Istuu oikealla puolella " jne..

        Aivojen oikea aivopuoilisko edustaa muuten " jumalallista " kokonaisuuksia hahmottavaa ihmistä. Oikea puoli tajuaa yhteyden, vasen puoli luokittelee, erottelee ja kommunikoi kielellisesti.


    • 3+1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe