miten rygge-oslo julkisilla??

oslo/rygge

Miten pääsen ryggen kentältä edullisimmin ja olen kuullut että ensin tulisi mennä bussilla juna-asemalle ja sieltä junalla.tarvitseeko junalippu ostaa etukäteen ja onko jollakin tarkemipia ohjeita tähän,esim bussi nro jne?kiitos kovasti vastauksesta,tarkoitus olisi ryanairilla lentää su 21.11 oslo ryggen asemalle.

4

2058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole hyvä
    • Kulkenut

      kentältä keskustaan. Lähtee tuloterminaalin edestä. Maksaa muistaakseni 130 kruunua. Menee Oslon keskustan bussiterminaaliin.
      Junalla tulin Ryggen asemalle, hinta hiukan kalliimpi kuin bussilla ja Ryggen asemalta shuttlebussi lentokentälle.
      Aikataulut löytyy bussiterminaalista ja rautatieasemalta. Kentälle tulevassa junassa määränpää oli Halden ja lähti tasatunnein. Paras kysyä lipunoston yhteydessä junan pysähtymis- ja lähtöpaikka.
      Junalla kesti hiukan yli tunnin ja bussilla tasan tunnin. Itse valitseisin bussin, jos vielä menen Osloon. Kannattaa mennä, on mukava mutta hintava paikka. Paljon nähtävää ja koettavaa.

      • osloon

        Mitä kannattaa nähdä? Missä käydä näin joulukuussa?


      • marraskuussa
        osloon kirjoitti:

        Mitä kannattaa nähdä? Missä käydä näin joulukuussa?

        Holmenkollenilla, Munckin museossa, Vigelandin puistossa, Bygdöyn Kon-Tiki- museossa, Karl-Johan gate- pääkauppakatu ( Stortinget ja Kuninkaanlinna kadun päässä ), Kaupungintalon edustalla joulutori ja linnoitus, jonka nimeä en nyt muista mutta siellä kävin Kotirintamamuseossa.
        Osta vrk- lippu 70 kr. Se käy kaikkiin julkisiin.
        En harrasta biletystä, joten toiset voivat vastata niihin.
        Vähän oli aluksi sekava suunnistaa vaikka olen käynyt isommissakin kylissä. Olin pidennetyllä viikonloppumatkalla. Miellyttävä tosi rauhallinnen pääkaupunki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1742
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1303
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1012
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe