Olemme lähdössä torstaina Pariisiin ja näitä metrolippuvaihtoehtoja on mietitty. Tietääkö joku voiko jostain ostaa sellaisen yhdistelmälipun, millä pääsee RER-junalla menopaluu Versaillesin palatsiin? Ja mitä tällainen maksaa? Eikös Versaillesiin maksa muutoin tuo RER-juna 8,5 € / suunta?
Jos tällaista ei ole, niin kannattaako Versaillesiin ostaa lippu etukäteen, eli joutuuko jonottamaan lippua paikanpäällä pitkään?
Yhdistelmälippu: Versailles + RER juna?
4
2003
Vastaukset
1, 3, tai 5 päivän Paris Visite on eräs ratkaisu teille, lisätiedot englanniksi http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en&rub=decouvrir&cat=paris-visite&page=presentation ja esite, jossa tiedot alennuksista: http://www.ratp.info/orienter/interface/plans_et_horaires.php?methode=affiche_pdf&loc=touristes&nompdf=paris_tourisme&fm=pdf&lang=fr&partenaire=ratp
- TuristiPariisissa
Olen kyllä tuota Paris Visite -lippua itsekin miettinyt ja siihen varmaan kallistutaan mikäli tuota yhdistelmälippua ei ole. Luin vaan jostain vuoden 2008 keskusteluista, että joku olisi tällaisen lipun ostanut mutta eihän ne enää välttämättä ole voimassa tuollaiset.
Tuollaisen Paris Visite -esitteen voisi kyllä tulostaa mukaan, kiitti siitä!
Paris Visit -lipulla pääsisi kyllä käteväsi lentokentältäkin hotelliin eikä tarvitsisi sen enempää lippuja miettiä. - Pariisin matkaaja
TuristiPariisissa kirjoitti:
Olen kyllä tuota Paris Visite -lippua itsekin miettinyt ja siihen varmaan kallistutaan mikäli tuota yhdistelmälippua ei ole. Luin vaan jostain vuoden 2008 keskusteluista, että joku olisi tällaisen lipun ostanut mutta eihän ne enää välttämättä ole voimassa tuollaiset.
Tuollaisen Paris Visite -esitteen voisi kyllä tulostaa mukaan, kiitti siitä!
Paris Visit -lipulla pääsisi kyllä käteväsi lentokentältäkin hotelliin eikä tarvitsisi sen enempää lippuja miettiä.Pari kesää sitten ostettiin RER-lippu St-Michel-Notre-Dame'lta ja myyjä kysyi, tarvitsemmeko myös liput Versailles'iin. Meillä oli museopassi, joten emme tarvinneet.
Museopassi on kätevä, koska sillä säästi aika monessa paikassa jonotusta. Esimerkiksi Versailles'ssa jonot olivat tunti lippujonossa ja toinen tunti sisään. Passilla säästi sen ensimmäisen tunnin kesäruuhkassa. - paris, je t'aime
Pariisin matkaaja kirjoitti:
Pari kesää sitten ostettiin RER-lippu St-Michel-Notre-Dame'lta ja myyjä kysyi, tarvitsemmeko myös liput Versailles'iin. Meillä oli museopassi, joten emme tarvinneet.
Museopassi on kätevä, koska sillä säästi aika monessa paikassa jonotusta. Esimerkiksi Versailles'ssa jonot olivat tunti lippujonossa ja toinen tunti sisään. Passilla säästi sen ensimmäisen tunnin kesäruuhkassa.Tuollaista yhdyslippua (juna palatsi) ei enää ole olemassa. Kesällä 2008 sellaisen vielä sai, mutta sen jälkeen se jostain syystä on lopetettu.
Paris Visite on varmasti hyvä ja erittäin helppokäyttöinen, mutta voi tulla kalliimmaksi kuin yksittäisten lippujen ostaminen, koska joudut ostamaan kortin vyöhykkeille 1-6 (Versailles - Rive Gauche sijaitsee vyöhykkeellä 4 mutta Paris Visite -kortin vyöhykevaihtoehdot ovat 1-3 ja 1-6). Paris Visite -kortin hinnat löydät osoitteesta: http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en&rub=decouvrir&cat=paris-visite . Hinta vaihtelee vyöhykkeiden ja sen mukaan, kuinka moneksi päiväksi haluat lipun.
Yksittäislippu / suunta Pariisin keskustasta Versailles'hin maksaa tällä hetkellä 3,05 euroa (mahdolliset alennukset kannattaa tarkistaa www.ratp.fr). Jos olette liikkeellä 5 hengen ryhmässä kannattaa ostaa carnet (=10 yksittäislippua), jolloin lipun hinta on 2,44 euroa / suunta.
Versailles'hin en ole ennen lippuja etukäteen varannut, kerran pääsin sisään tuolla yhdyslipulla, ja pari kertaa jonotin nopeasti lipun. Viime kerralla jonoa sekä lipunmyyntiin että sisälle oli kuitenkin niin paljon että päätin jättää käynnin väliin. Ensi kerralla harkitsen vakavasti lipun ostamista etukäteen netistä.
Mieleenpainuvaa käyntiä Versailles'ssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832224
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1701946Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451904- 1261596
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641469Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1871452Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771211Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311064- 711043
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni691007