Olemme lähdössä torstaina Pariisiin ja näitä metrolippuvaihtoehtoja on mietitty. Tietääkö joku voiko jostain ostaa sellaisen yhdistelmälipun, millä pääsee RER-junalla menopaluu Versaillesin palatsiin? Ja mitä tällainen maksaa? Eikös Versaillesiin maksa muutoin tuo RER-juna 8,5 € / suunta?
Jos tällaista ei ole, niin kannattaako Versaillesiin ostaa lippu etukäteen, eli joutuuko jonottamaan lippua paikanpäällä pitkään?
Yhdistelmälippu: Versailles + RER juna?
4
2061
Vastaukset
1, 3, tai 5 päivän Paris Visite on eräs ratkaisu teille, lisätiedot englanniksi http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en&rub=decouvrir&cat=paris-visite&page=presentation ja esite, jossa tiedot alennuksista: http://www.ratp.info/orienter/interface/plans_et_horaires.php?methode=affiche_pdf&loc=touristes&nompdf=paris_tourisme&fm=pdf&lang=fr&partenaire=ratp
- TuristiPariisissa
Olen kyllä tuota Paris Visite -lippua itsekin miettinyt ja siihen varmaan kallistutaan mikäli tuota yhdistelmälippua ei ole. Luin vaan jostain vuoden 2008 keskusteluista, että joku olisi tällaisen lipun ostanut mutta eihän ne enää välttämättä ole voimassa tuollaiset.
Tuollaisen Paris Visite -esitteen voisi kyllä tulostaa mukaan, kiitti siitä!
Paris Visit -lipulla pääsisi kyllä käteväsi lentokentältäkin hotelliin eikä tarvitsisi sen enempää lippuja miettiä. - Pariisin matkaaja
TuristiPariisissa kirjoitti:
Olen kyllä tuota Paris Visite -lippua itsekin miettinyt ja siihen varmaan kallistutaan mikäli tuota yhdistelmälippua ei ole. Luin vaan jostain vuoden 2008 keskusteluista, että joku olisi tällaisen lipun ostanut mutta eihän ne enää välttämättä ole voimassa tuollaiset.
Tuollaisen Paris Visite -esitteen voisi kyllä tulostaa mukaan, kiitti siitä!
Paris Visit -lipulla pääsisi kyllä käteväsi lentokentältäkin hotelliin eikä tarvitsisi sen enempää lippuja miettiä.Pari kesää sitten ostettiin RER-lippu St-Michel-Notre-Dame'lta ja myyjä kysyi, tarvitsemmeko myös liput Versailles'iin. Meillä oli museopassi, joten emme tarvinneet.
Museopassi on kätevä, koska sillä säästi aika monessa paikassa jonotusta. Esimerkiksi Versailles'ssa jonot olivat tunti lippujonossa ja toinen tunti sisään. Passilla säästi sen ensimmäisen tunnin kesäruuhkassa. - paris, je t'aime
Pariisin matkaaja kirjoitti:
Pari kesää sitten ostettiin RER-lippu St-Michel-Notre-Dame'lta ja myyjä kysyi, tarvitsemmeko myös liput Versailles'iin. Meillä oli museopassi, joten emme tarvinneet.
Museopassi on kätevä, koska sillä säästi aika monessa paikassa jonotusta. Esimerkiksi Versailles'ssa jonot olivat tunti lippujonossa ja toinen tunti sisään. Passilla säästi sen ensimmäisen tunnin kesäruuhkassa.Tuollaista yhdyslippua (juna palatsi) ei enää ole olemassa. Kesällä 2008 sellaisen vielä sai, mutta sen jälkeen se jostain syystä on lopetettu.
Paris Visite on varmasti hyvä ja erittäin helppokäyttöinen, mutta voi tulla kalliimmaksi kuin yksittäisten lippujen ostaminen, koska joudut ostamaan kortin vyöhykkeille 1-6 (Versailles - Rive Gauche sijaitsee vyöhykkeellä 4 mutta Paris Visite -kortin vyöhykevaihtoehdot ovat 1-3 ja 1-6). Paris Visite -kortin hinnat löydät osoitteesta: http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en&rub=decouvrir&cat=paris-visite . Hinta vaihtelee vyöhykkeiden ja sen mukaan, kuinka moneksi päiväksi haluat lipun.
Yksittäislippu / suunta Pariisin keskustasta Versailles'hin maksaa tällä hetkellä 3,05 euroa (mahdolliset alennukset kannattaa tarkistaa www.ratp.fr). Jos olette liikkeellä 5 hengen ryhmässä kannattaa ostaa carnet (=10 yksittäislippua), jolloin lipun hinta on 2,44 euroa / suunta.
Versailles'hin en ole ennen lippuja etukäteen varannut, kerran pääsin sisään tuolla yhdyslipulla, ja pari kertaa jonotin nopeasti lipun. Viime kerralla jonoa sekä lipunmyyntiin että sisälle oli kuitenkin niin paljon että päätin jättää käynnin väliin. Ensi kerralla harkitsen vakavasti lipun ostamista etukäteen netistä.
Mieleenpainuvaa käyntiä Versailles'ssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 181792
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271517Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101497Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511175Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840