Venäjällä on nykyisin liikenteessä nolla promillen raja käytössä. Olisi mielenkiintoista tietää, onko miliiseillä samanlaiset alkometrit käytössä kuin Suomen poliiseilla ja tekevätkö he samanlaisia kontrolleja kuin meillä. Itse jouduin tänään iltapäivällä puhaltamaan ABC:n edustalla. Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta Venäjältä?
alkometri
baltica
7680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun olin virkavallan kanssa tekemisissä, niin ensin piti hönkiä miliisin nenään, kun ei saanut riittäväää selvyyttä tehtiin miliisikopissa varmistus puhallus paperi tötteröön.
Olen joutunu puhaltamaan tossa 1 viikko sitte ja arvatkaa vaa pelottiko ku oli just ottanu kaverilta pari huikkaa olutta ;D oli paskat puntissa ku puhalteli siihen alkometriin....se on aika lailla samanlaine ku suomessa mut rus on isompi :) ja sitä päätä ei vaiheta ( mihin hönkii) :D svetossa tapahtui tällänen asia yöllä noin 12 aikaa venäjän aikapuun mukaan :)
Olen joutunu puhaltamaan tossa 1 viikko sitte ja arvatkaa vaa pelottiko ku oli just ottanu kaverilta pari huikkaa olutta ;D oli paskat puntissa ku puhalteli siihen alkometriin....se on aika lailla samanlaine ku suomessa mut rus on isompi :) ja sitä päätä ei vaiheta ( mihin hönkii) :D svetossa tapahtui tällänen asia yöllä noin 12 aikaa venäjän aikapuun mukaan :)
no värähtikö viisari?
Ei onneks siitä ois voinu tulla kuulema isot probleemat ku velivenälåäine ois iskenny rautoihi ja vieny pulsujen seuraks putkaan :D
Perjantai-iltana jos joutuu putkaan niin voi olla että pääsee vasta maanantaina pois.
Venäjällä ei miliiseillä ole yhtä tiettyä alkometrimallia kuten Suomessa vaan versioita riittää ja niiden luotettavuuskin vaihtelee. Yhdellä partiollakin saattaa pari-kolme erilaista mallia olla mukana jotta voi aukottomammin todistaa rikkeen.
Periaatteessa on täysi nollaraja, joten teoriassa jo kefiirin juominen johtaa seurauksiin. Korruptoinut miliisi voi kefiirin, alkoholittoman oluen (jossa kuitenkin marginaalisesti alkoholia) tai jopa kvasin tai liköörikonvehdin jälkeen heti puhalluttaessa kielitaidotonta autoilijaa alkaa kiristämään. Se ei kuitenkaan Suomen lähialueilla kovin todennäköistä. Sen sijaan jos jää oikeasti promillesta kiinni eli veressä olutpullon verran tai sitä enemmän alkoholia, on yleensä kaksi vaihtoehtoa: maksaa pimeästi reilu summa miliisille ja päästä jatkamaan matkaa joko heti tai kun promillet haihtuneet tahi sietää viralliset seuraamukset, joista melkomoinen viivästys aikatauluihin ja mahdollisesti hankaluuksia viisumin saamiselle tulevaisuudessa.
Venäjän liikennemiliisin korruptio on yleistä, mutta pääasiassa se rajoittuu siihen että rikkeen tehneitä laskutetaan pimeästi, ei siihen että viattomilta otetaan rahaa (vaikka harvoja poikkeuksiakin on ja korruptio Moskovan takana varsinkin etelään mennessä pahenee). Venäläisten elintason noustua ulkomaalaisetkaan eivät ole mitenkään primäärikohde, kun venäläisiltä saa rahat helpommin ulos - nämä kun systeemiin tottuneet.
Allekirjoittanut on viimeisen vuoden aikana pysäytetty liikennemiliisin toimesta 7-8 kertaa muuta kuin paperien rutiinitarkastusta varten (joka sekin viime vuosina radikaalisti vähentynyt, ennen sai useissa gaipunkteissa esitellä ajokorttia, rekkaritodistusta ja jopa vihreää korttia - samoin saatetaan katsastustositetta kysyä kun ei ymmärretä että rekisteriote on samalla katsastustodistus). Kerran syynä puhallutus (tulos nolla eikä jäkätystä), kerran ohitus sulkuviivan yli ja muilla kerroilla ylinopeus (vaatimattomasta reiluun). Kertaakaan ei rikkomuksista rahaa otettu kun esitti venäjän kielen taidotonta mutta kohteliasta, ystävällistä ja tyhmää ulkomaalaista. Yleensä vaihtelevan mittaisen torumisen tai rahanmaksuvihjailun jälkeen antavat dokumentit takaisin ja käskevät jatkamaan matkaa.
Venäjän liikenteen pääongelma ovat runsaat ylihitaat lähinnä raskaan liikenteen edustajat (joskus pienemmätkin ajoneuvot hitaita) sekä ylitiuhaan ja tarpeettoman pitkään viljellyt taajamanopeusrajoitukset alueilla, joissa ei taajamaa vaan käytännössä vain sakkorysä. Näiden takia nopeus- ja ohitusrajoitusten noudattaminen ei aina mielekästä. Myös tolkuttomat kaaharit aiheuttavat turhia riskitilanteita. Ruuhkia lisää venäläinen tapa pienenkin peltikolarin tapauksessa jättää ajoneuvot seisomaan tapahtumapaikalle kunnes miliisi saatu tekemään protokollat, se tukkii tehokkaasti liikennettä. Kaupunkien liikennekulttuuri yleisesti parantunut Venäjällä ja jalankulkijoille saatetaan nykyisin jopa anta tietä.