mikä koulutus siihen tarvitaan?onko vankilaan helppo päästä töihin.pääseekö lähihoitaja papereilla (suuntaus mielenterveys-ja päihde työ) sinne esim.apua antamaan vangeille mielenterveys ja päihde ongelmissa??
vankilaan duuniin
eerikka28
63933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja pyydä hakupaperit.
Lähihoitajan paperit on liian kevyet. Voisit päästä kantamaan lääketarjotinta aputippa-iitaksi
Papereiden keveydestä en tiedä, ehkä soveltuuvuudellakin on oma osuutensa ja onhan niitä eri syitä kohda- ta vankina oleva tai jo vapauteen päässeitä.
Olen keskustellut molempien kanssa, murhaajista sakkovankeihin ym. Keskustelut ovat olleet tavanomaisia, niinkuin arkielämässä yleensä, eikä leima otsassa, että tuo on sellainen ja minä tällainen, joten ei kelvata lähestymään toista ihmistä näillä resusseilla. Olisikohan yleensäkkin ennakkoasenteilla suurin vaikutus kohtaamisiin tai työn asenteisiin?
on kunnioitettavaa, mutta naiivia. Vankiloissa ei auteta ketään. Sinne mennään töihin ja siellä hoidetaan vain mikä on aivan pakko. Lähtökohtaisesti vangit pidetään aisoissa vahvoilla psyykelääkkeillä, mihin syntyy nopeasti riippuvuus, mikäli sellaista ei jo satu olemaan. Esimerkkeinä lääkeriippuvaisesta ja niiden aiheuttamista sivuvaikutuksista voisi mainita vaikka nimimerkin vanhanajanvenkula.
Mutta eivät vangit tarvitse mielenterveys- tai päihdehoitoa. VAAN vartijat etunenässään ylioireentunut Vartijarunkkari.
70% henkilökunnasta kärsii eriasteisista häiriöistä alkaen onanointi-osaamattomuus jota he kompensoivat hehkuttamalla vankien homoutta, jota ei ole. Sitten kaikki muu:
Homopakkomielteisyys siis on myöskin vartijoiden sairaus johon he tarvitsevat terapiaa. Paskan puhuminen, valehteleminen ja kaikkinainen negatiivinen, mitä heidän kipeissä päissään liikkuu. Tietenkin tosi vahvat rauhoittavat lääkkeet ja alkoholiongelma ovat pahin syy.
Toisin meillä raittiilla vangeilla, minäkin en koskaan hermonappia suuhuni tarvinnut laittaa saati päihdyttää itseäni vankilassa kuin ulkopuolellakaan.
Olen myös kitkana kitarisoissa vartijarunkkarille ja hänen olisi nyt hyvä saada pikaterapiaa painonnosto tangolla otsaan, niin hän tervehtyisi takaisin meidän IHMISTEN joukkoon.
Onneksi kaikki vartijat eivät ole tuollaisia. Onneksi noin 30% on täysipäisiä ja terveitä, mukana kunnon vanhanliiton vartijoita. Ilman heitä vankilat olisivat pedohoitoloita, sodomaa ja gomorraa eikä yhdelläkään vangilla olisi ihmisoikeuksia. Ilman kunnon vartijoita vaikka heitä vähän onkin, astuisi vankiloihin anarkia ja lopullinen kaatuminen. He pitävät aisoissa vartijarunkkarit.
mihin perustuu "vartijarunkkarin" lause :" vankiloissa ei auteta ketään".ihmisiä neki on siinä missä me muutkin.vaikka ovat tehneetki kaikkea rangaistavaa.olen 22- vuotias opiskelija tyttö ja mulla on suuri mielenkiinto ja halu päästä auttamaan ihmisiä joilla on päihteiden ja mielenterveyden kanssa ongelmia.kyllähän kaikis vankilois on joku psykologi tai vastaava??Joo ja olen kuullu juttua myös noista vanginvartijoista,kaverini meinaan on vankilassa töissä vartijana,,,ja se ku selittelee miten se kohtelee osaa vangeista ja puhuttelee niitä.(syö niitten ruokia jne..)on mun mielestä aivan H-E-L-V-E-T-I-N naurettavaa käytöstä aikuiselta ihmiseltä.Hoitais työn asiallisesti.Onks se muka joku ylpeyden aihe et kohtelee ihmistä ku paskaa mikä on kiven sisällä monta vuotta.munsta se on lähinnä säälittävää.kyl siel vankilassa varmaan uskaltaa uhitella vangeille kun muut vartijat seisoo taustalla.ulkomaailmassa luulen että asia menis hieman toiste päin.et kaikki pakkasen raiskaamat pulkan naru vartijat vois HIEMAN miettiä mitä menee sanomaan ennen ku saa kunnolla selkäänsä.
töihin vankilan sisälle, saat vain suotta vartijoiden vihat niskaasi, etenkin jos aiot vilpittömästi tehdä auttavaa työtä vankien, et vartijoiden hyväksi. Saat kuittailua, nälvimistä - kaikkea paskaa mitä nyt sivistymättömät kouluissa huonosti menestyneet vartijat keksivätkin. Ja seksuaalista ahdistelua ja henkistä painostusta.
Jos aiot auttaa vankeja, tee se siviilissä tai lue itsesi psykologiksi ja haetöihin vankilaan. Silloin sinulla on isompi auktoriteetti kuin kämäisellä, känsäisellä ja syyläisellä hielle haisevalla vartijalla.