Lautapelin nimi hukassa!

riikka---

Eli 2000-luvun alussa tuli pelattua sellaista lautapeliä, missä seikkailtiin suurkaupungissa (ehkä new york/lontoo). Yksi pelaajista oli rosvo ja muut yrittivät saada hänet kiinni. Rosvo näyttäytyi aina välillä peliruudulla siten, että näytti paikan, missä oli esim. edellisellä kierroksella ollut. Pelaajat liikkuivat laudalla esim. metroa, taksia ja helikopteria käyttäen.

Onko kellään tietoa mikä peli voisi olla kyseessä?

6

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saxxa

      N.Y. Chase?

    • Lautapeliopas
      • riikka---

        Eli tuo N.Y. Chasehan se oli. Nopean googlauksen perusteella peliä ei uutena taida saada mistään, mutta onneksi mainitsitte ton Scotland Yardin, sillä se on myynnissä ainakin koneboxissa. Nyt on Scotland Yard lisätty joululahjalistaan :) Kiitos vastauksista!


      • Saxxa
        riikka--- kirjoitti:

        Eli tuo N.Y. Chasehan se oli. Nopean googlauksen perusteella peliä ei uutena taida saada mistään, mutta onneksi mainitsitte ton Scotland Yardin, sillä se on myynnissä ainakin koneboxissa. Nyt on Scotland Yard lisätty joululahjalistaan :) Kiitos vastauksista!

        N.Y. Chasea kannattaa etsiä Huuto.netistä, löytynee myös Scotland Yardeja.


    • huono muisti....

      Eri peli mulla mielessä. Eli n. 15 sitten pelattiin kotona usein peliä, josta vain hatarat muistikuvat. Laudalla oli ehkä vihreitä maatilkkuja ja mieleen tulee sana kartano, joten oliskohan siellä ollut aina joku talokin? Mutta hienompaan siinä kuitenkin aina yritettiin päästä ja rahaa kerätä ja jotain bisnestä tehtiin. Peli kesti tuntikausia. Tuskin kukaan tuntee, kun on niin huonot vihjeet, mut pakko yrittää, kun olen niin kauan yrittänyt muistella pelin nimeä.

      • Saxxa

        Pelilaatikon kannen kuvan perusteella tulee mieleen että voisikohan kyseessä olla Algan Maatila - rahapeli jossa maanviljelijästä tulee linnanherra?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe