Allkoholia Emiraateista

alkomahololi

Miten Arabiemiraateissa suhtaudutaan alkoholiin? On tullut ennen vierailtua Tunisiassa, jossa alkoholia sai kahdesta paikallisesta alkosta, jotka olivat supermarketissa. Tuli siellä nähtyä kyllä pienoinen viinakauppa autotalliin kyhättynä vähän syrjemmässäkin.

Hotellista sai mm. olutta, mutta uskonto taitaa sielläkin suhtautua kriittisesti alkoholiin, joten siksi sitä ei kaikista kaupoista saanut.

Arabiemiraatit taitaa olla aika samanlainen maa, paitsi että paljon vauraampi ja ainakin kuvitelmieni mukaan vähän "vapaampi" ja länsimaalaisempi, eikä niin tiukasti kiinni uskonnossa.

Abu Dhabin GP:ssä vormuloissa shamppanjan sijaan juotiin varmaankin jotain mehua ja samoin tehdään Bahrainissa. Onko siis tosiaan niin, että alkoholia saa vain hotellien ravintoloista ja jostain turistipaikoista?

4

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suhtaudutaan

      ainakin humalaisiin todella paheksuvasti, kuten monessa muussakin sivistyneessä vanhan kulttuurin maassa. Alkoholia kyllä saa ainakin useista turistien suosimista ravintoloista.

    • dubain asukki

      Riippuu emiraatista. Dubaissa alkoholin saaminen lukuisista baareista ei ole mikään ongelma, niitä on vähän joka kulmalla ja mahtavia yökerhojakin löytyy. laillisesti et kuitenkaan saa mukaan ostettua alkoholia muualta kuin lentokentältä. baareissa saa örveltää niin humalassa kun tykkää (toki hieman riippuen siitä, miten hienossa paikassa on), mutta muilla julkisilla paikoilla humalassa esiintyminen on laitonta. sen sijaan sharjahissa ei myydä alkoholia edes hotelleissa. abu dhabissa alkoholia saa hotelleista, mutta ei sieltäkään mukaan ostettavaksi.

    • kiva mutta kallis

      mukaan osin totta. Ite olin helmikuussa Dubaissa, Jumeirah Beachillä, Sheratonissa.
      Sen rantakadun varrella ei tietääkseni ollut ensimmäistäkään paikkaa hotellien lisäksi josta olisi saanut mitään.
      Tosin jokaisesta en käynyt kyselemässä.
      Myöskään esim. Dubai Mall tai Mall of the Emirates ei tietääkseni sisällä paikkoja joista saisit mitään. Kun käytiin syömässä ostarilla olevassa TGI:ssä ja parissa muussa paikassa, ei mitään edes ruuan kanssa.
      Tiedän että siellä on baareja ja yökerhoja joista saa viinaa mutta omasta mielestäni niitä ei nyt ihan joka kulmalla ole.

      Kun ja jos menet ja haluat esim. rannalla tai huoneessa ottaa muutaman, osta tullessasi lentokentältä.
      En tätä mahdollisuutta käsittänyt mennessäni valitettavasti. Esim. Sheratonissa iso tuoppi kolmosta maksoi melkein 8 euroa, joten kalliiksi tulee jos kaiken hotelleista ostaa. Tosin taksareilta saattaa saada ostettua pimeesti jotain.
      Kyllä se uskonto sen kieltää mutta hotellin baarissa istui harva se ilta paikallisia miehiä ryyppäämässä. Että se siitä uskonnon noudattamisesta joidenkin osalta.

      • Suleiman

        Vaikka Dubaissa on lukematon määrä alkoholia tarjoilevia baareja, clubeja ja ravintoloja, niin pelkästään ympäriinsä kävelemällä niiden löytäminen on yleensä hankalaa. Suurin osa näistä paikoista on parempien hotellien yhteydessä eli "missä hotelli siellä baari". Kadunvarsibaarit puuttuvat käytännössä kokonaan.

        Kannattaa hakea sopivia paikkoja vaikka Time Out Dubain sivuilta otsikoiden "Bars & Clubs" ja "Restaurants" alta. Siellä voi laittaa hakuehdoksi vaikka alueen, niin löytää oman naapuruston kuppilat. Sieltä löytää myös happy hourit yms, niin pääsee vähän halvemmalla. Ruokaravintoloiden kohdalla löytyy sarake "licenced" mikä kertoo onko paikalla lupa myydä alkoholia vai ei.

        MoE:sta löytyy ainakin Kempinski hotelli, jonka yhteydessä myydään alkomahoolia useammassakin paikassa.

        Normaalihinnoin alkoholi ei ole Dubaissa halpaa, mutta vastapainoksi happy hourit, ladies night yms. tarjoukset ovat yleisiä ja hinnat silloin yleensä reilusti alennettuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe