Diamond resorts & spa

mies matkalta

Diamond resorts on ihan kiva perushotelli. Rantahan siinä on hyvä ja hotellien kohdilta siisti. hotellien jälkeen voi jotain mereltä tullutta roskaa löytyä, mut likaseksi rantaa ei voi sanoa kyllä.

Huoneet on hyvää keskitasoa omasta mielestäni ehkä viihtyisämpikin kuin merlinin. Toki hotelli muuten jää merlinistä varjoon. Mut huoneita on muistaakseni 67, joten ei isohotelli olekaan merlinissä 200 ja lisää rakennetaan kokoajan. Meno diamondissa on vähän rennompaa kuin merlinissä, joten se antaa välittömän vaikutelman. Merlin joskus vähän turhankin jäykkä, ihme tarkastuksineen huoneissa päivittäin.

Jossakin haukuttiin diamondia rikkinäisistä rappusista ja grillin tuoksuista, mut itse en mihinkään negatiiviiseen törmännyt. Ainut miinus on minusta se ettei huoneissa ole kuin tummat paksut verhot. eli valoverhot puuttuu. Eli jos et halua ohikulkijoiden näkevän ihan kaikkea olet pimeässä.

Minusta aamiainenkin on ihan riittävä, mehuvalikoima olisi saanut kyllä olla reilumpi. oli vain yhtä tuoremehua, ja ei ollut aina omena tai appelsiinimehua. Mut aamiaista oli kyllä mukava syödä kattoterasilla, ja katsella merelle. sesongin ulkopuolella pitää osata itse pyytää mitä haluaa aamiaiseksi, ja tekevät sitten toiveiden mukaan. seonki aikaan on sitten normi puffetti. munakkaita saa toiveiden mukaan jne. Aamiaisella kyllä saa liharuoistakin vatsan täyteen, joten aamiaisella pärjää iltaan saakka. Itsellä oli täysihoito, mut en juurikaan muuta syönyt kuin aamiaisen hotelilla, koska lomaahan ei hotellissa nyhjätä.

Respa ei ollut auki ympärivuorokauden, mut joku piruparka joutu yöllä heräämään, kun jouduin aamuyöstä lähtemään lentokentälle, eli sekään ei tuottanut ongelmia.
Minusta ihan kiva rento hotelli, jossa saksalaisia ja ruotsalaisia tuntui olevan. Itse viihdyin hyvin, ja henkilökunta oli ihan mukavaa.

Kylppäri oli ehkä hotellin parasta antia mun mielestä.
huoneissa iso taulutelkkari jääkaappi hiustenkuivan, vedenkeitin kahvit ja teet, ja vesipullot kuulu hintaan.
Kylppäri oli viihtyisä, ja ammekin reilun kokoinen.

Suosittelen hotellia rauhalliseen ja rentoon lomailuun. Monelle voi seutu olla liiankin rauhallista.


Keskustaan on se 5km matkaa noin, joka kyllä helposti taittuu vaikka mopolla, jonka köyttö tulee kyllä halvemaksi kuin taksilla ajelu. Ja lamruhun on lyhkäsempi matka ehkä 2km, kuin khao lakkiin, niin kannattaa miettiä kumpaan suuntaan lähtee. Diamondin ympäristöstä kannattaa lukea ketjuja merlinistä emeraldista ja brizasta, koska ovat naapuri hotelleja.

En tiedä myykö diamondia mikään matkatoimisto suomessa mut on kyllä ihan hyvä vaihtoehto, jos itse hotellinsa varaa. Itse kysyin suoraan hotelista hintaa ja olisi ollut sen 2800 per yö/2hlö. netistä sen sai 1300thb/yö/2h, täys hoidolla. Mut tämä oli ennen high sesonkia, ja viimehetken tarjouksena.

0

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        128
        6252
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        65
        5172
      3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        72
        4300
      4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        102
        3874
      5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3655
      6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        121
        3230
      7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        52
        2556
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        35
        2539
      9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        99
        2312
      10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        69
        2266
      Aihe