Piimä ruuassa aiheuttaa anemiaa ?????

kiikkunen

luin jostain tuosta, pitääkö paikkansa. Laitan aina ruokaan piimä, jotta olisi kosteaa

4

491

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalaisjärki ohoi

      Ei todellakaan aiheuta. Miten asia perusteltiin?

      • vaihda viiliin?

        kuulostaa, että piimä aiheuttaisi koiralle anemiaa..
        Olen kuullut, että koiralle olisi parempaa antaa viiliä piimän sijasta, koska viilissä hyviä bakteereja vatsalla (ell kertoi)


      • Koiruliiini
        vaihda viiliin? kirjoitti:

        kuulostaa, että piimä aiheuttaisi koiralle anemiaa..
        Olen kuullut, että koiralle olisi parempaa antaa viiliä piimän sijasta, koska viilissä hyviä bakteereja vatsalla (ell kertoi)

        pentuna annoin koiralle piimällä ko´stutettua nappulaa.. nykyisin annan piimää vain jos maha on sekaisin. lisäåksi viiliä saatan kyllä käyttää joskus ruuan seassa ihan vain vaihtelun vuoksi. Yleensä vain kostutan ruuan vedellä ja sekaan lohiöljyä. Nyttemin kyllä mennyt niin ett lihaa joukossa mut väliin myös ihan nappula-vesiseos. En ole ikinä kuullut että anemiaa kärsisi piimän takia. ja tuntuu tosi kaukaa haetultakin kun ajattelee että piimä sisältää hyviä ravintoaineita vatsaa ajatellen.. tiedä sitten kun en ole koirien ravitsemusasiantuntija. :)


    • AdaFlink

      En ole mikään asiantuntija, kun koiran ravinnosta puhutaan, mutta mieleeni tuli oma raskausaikani. Olin raskausaikana aneeminen ja tietty silloin syötiin rautaa purkista. Anemia vaan paheni raskauden edetessä. Selvisihän se syykin viimein. Olen kova litkimään maitoa ja maitotuotteita. Neuvolasta annettiin ohjeet, etten saa syödä maitotuotteita (tai pitää välttää) kahta tuntia ennen ja kahta tuntia jälkeen rautapillerin nauttimisen.

      Se maitotuote teki kuulemma jonkun kalvon vatsaan ja esti silleen raudan imeytymisen. Eli eihän se itse maitotuote aiheuta anemiaa, vaan jos anemiaa joutuu hoitamaan, niin silloin maitotuotteita pitää välttää pillerin oton yhteydessä. Yleensähän normaalisti monipuolisesta ravinnosta saa kaiken tarvitsemansa vitamiinit, raudat yms. elämälle välttämättömät jutskat. Jos elimistö on kovilla (raskaus, sairaus yms.), niin silloin joutuu paikkaamaan tilannetta "pilleripurkista".

      Noista raskauksistani on jo aikaa ja en ole koira, mutta tuollaista ajattelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1780
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1392
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1257
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      173
      866
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      800
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      742
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      646
    Aihe