luin jostain tuosta, pitääkö paikkansa. Laitan aina ruokaan piimä, jotta olisi kosteaa
Vastaukset 4
- maalaisjärki ohoi
Ei todellakaan aiheuta. Miten asia perusteltiin?
- vaihda viiliin?
kuulostaa, että piimä aiheuttaisi koiralle anemiaa..
Olen kuullut, että koiralle olisi parempaa antaa viiliä piimän sijasta, koska viilissä hyviä bakteereja vatsalla (ell kertoi) - Koiruliiini
vaihda viiliin? kirjoitti:
kuulostaa, että piimä aiheuttaisi koiralle anemiaa..
Olen kuullut, että koiralle olisi parempaa antaa viiliä piimän sijasta, koska viilissä hyviä bakteereja vatsalla (ell kertoi)pentuna annoin koiralle piimällä ko´stutettua nappulaa.. nykyisin annan piimää vain jos maha on sekaisin. lisäåksi viiliä saatan kyllä käyttää joskus ruuan seassa ihan vain vaihtelun vuoksi. Yleensä vain kostutan ruuan vedellä ja sekaan lohiöljyä. Nyttemin kyllä mennyt niin ett lihaa joukossa mut väliin myös ihan nappula-vesiseos. En ole ikinä kuullut että anemiaa kärsisi piimän takia. ja tuntuu tosi kaukaa haetultakin kun ajattelee että piimä sisältää hyviä ravintoaineita vatsaa ajatellen.. tiedä sitten kun en ole koirien ravitsemusasiantuntija. :)
- AdaFlink
En ole mikään asiantuntija, kun koiran ravinnosta puhutaan, mutta mieleeni tuli oma raskausaikani. Olin raskausaikana aneeminen ja tietty silloin syötiin rautaa purkista. Anemia vaan paheni raskauden edetessä. Selvisihän se syykin viimein. Olen kova litkimään maitoa ja maitotuotteita. Neuvolasta annettiin ohjeet, etten saa syödä maitotuotteita (tai pitää välttää) kahta tuntia ennen ja kahta tuntia jälkeen rautapillerin nauttimisen.
Se maitotuote teki kuulemma jonkun kalvon vatsaan ja esti silleen raudan imeytymisen. Eli eihän se itse maitotuote aiheuta anemiaa, vaan jos anemiaa joutuu hoitamaan, niin silloin maitotuotteita pitää välttää pillerin oton yhteydessä. Yleensähän normaalisti monipuolisesta ravinnosta saa kaiken tarvitsemansa vitamiinit, raudat yms. elämälle välttämättömät jutskat. Jos elimistö on kovilla (raskaus, sairaus yms.), niin silloin joutuu paikkaamaan tilannetta "pilleripurkista".
Noista raskauksistani on jo aikaa ja en ole koira, mutta tuollaista ajattelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.392976- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei256804- 82716
- 73709
- 71671
- 50645
- 36630
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43601