mikä parasta?!?

*tahtoo koiran*

18v tyttönen muuttaa poikaystävänsä kanssa syksyllä turkuun kerrostalo kaksioon..
Tahdomme ottaa lenkkikaveriksi koiran.
NÖFFI OMISTAJAT: sopiiko nöffi tähän tilanteeseen??? Olen täysin rakastunut niihin :)
Toisena vaihtoehtona on myös australianpaimenkoira. Entä sopiiko nämä koirat yhteen... siis kavereiksi...??? Vaikkakin olisivat molemmat uroksia...???? Entä minkä hintasia koirulit SUURINPIIRTEIN ovat?????
Mailatkaa: [email protected]
Myös kaikki: DALMISTEN, MOPSIEN, CHOW CHOW:N, PUMIEN, PYRENEITTEN PAIMENKOIRIEN, CAVALIER KING CHARLESINSPANIELIEN omistajat mailatkaa!!!!
Koska myös nämä rodut kiinnostavat todella paljon... :):)

7

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nalle

      ei suuret koirat ole mitään lenkkikavereita varsinkin jos juokset.. nöffeillä on pentuna nopea kasvuvaihe ja silloin luusto on erityisen hauras vaurioille ja rasitukselle. pahimmillaan nöffin paino lähentelee sataakin kiloa ja se voi olla luonteeltaan todella laiska tai sitten ei, mutta ei se silti mikään lenkittäjä ole! tutustu ihmeessä rotuihin kunnolla koirakirjoista tms. kerrostalo ei myöskään ole isolle koiralle oiva paikka. tuollainen karhu kun panee maate se vie tilaa ihmisen verran tai enemmänkin jos hyvin levittäytyy...

      • onnellinen omistaja

        "pahimmillaan paino lähentelee 100 kiloa.." Kyllä on koira aika kurjassa kunnossa jos se on noin painavaksi ruokittu. Ja mitä lenkkeilyyn tulee, kyllä nöffin kanssa voi tehdä kunnon lenkkejä, ainoa mikä hidastaa on paksusta turkista johtuva kuumuus. Muuten on lumoava, persoonallinen rotu.


      • Rotua harrastava
        onnellinen omistaja kirjoitti:

        "pahimmillaan paino lähentelee 100 kiloa.." Kyllä on koira aika kurjassa kunnossa jos se on noin painavaksi ruokittu. Ja mitä lenkkeilyyn tulee, kyllä nöffin kanssa voi tehdä kunnon lenkkejä, ainoa mikä hidastaa on paksusta turkista johtuva kuumuus. Muuten on lumoava, persoonallinen rotu.

        Kyllähän se niin on että isokokoisen urosnöffin paino voi todellakin lähennellä sitä sataa kiloa, mutta silloin kyseessä on jo todella suurikokoinen uros, tai aivan liian lihava koira. Rotua harrastavana yhtyisin kyllä siihen näkemykseen että jos juoksulenkkejä haluaa koiransa kanssa tehdä niin jokin muu rotu sopii siihen paremmin. Ei nöffistä ole raskastekoisuutensa vuoksi juoksulenkkeilijäksi, mutta pitkille kävelylenkeille se useimmiten lähtee mielellään.
        Haluaisin myös tuoda esille nöffin luonteesta lempeyden, lujahermoisuuden, huomattavan itsepäisyyden sekä sen että nöffi ei saa koskaan olla salakavala.


    • elvis

      Hei! Nöffit ovat ihania koiria siitä kuola ja rapamäärästä huolimatta minkä ne tuovat sisälle. Muutatko maantasalle vai joutuisiko nöffi kiipeämään portaita (jota se ei saa tehdä pentuvaiheessa jatkuvasti). Nöffistä ei ole lenkkikaveriksi ainakaan pentuna, sillä se rasittaa liikaa nöffin kasvavaa luustoa.
      Nöffit rakastavat ihmisiä valtavasti ja koska olisi sääli, että joutuisit luopumaan rakkaasta koirastasi, niin toivon, että otat nöffin sitten kun sillä on tilaa temmeltää pihamaalla vapaasti aina silloin kun se haluaa ja olet valmis viettämään sen kanssa paljon aikaa. Monet kennelit eivät edes myö nöffiä kerrostaloon, koska se ei ole nöffin paikka.
      P.S. Onnellisimmillaan vapaana ulkona kotipihassa omien ihmisten kanssa.

      • Fretti

        Mielestäni nöffi ei sovi tälläiseen. Lenkkikaveriksi sopisi pikemminkin sakemanni, mutta sekin olisi aika kookas kerrostaloasuntoon. :/


    • NöFFi

      Ei missään nimessä kerrostaloon! Eikä se ole mikään lenkkikoira, mutta ui sitäkin innokkaammin, varsinaisia vesipetoja.=)

      Meillä oli nöffi joka ei suostunu olleen yhtään sisällä...johtu varmaan paljo siitä, että sillä oli paksu turkki, koska se oli kesät talvet ulkona. Se oli semmonen 80 kilonen suuri uros.

      Nöffit on muuten aivan mahtavia koiria, persoonallisia, uskollisia, omiaan suurelle pihalle. Kesällä on ongelmia kuumalla ilmalla.

      • blackmagictiger

        oma suosikki on bernhardilainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe