Kysymyksiä liittyen Cottoneihin

Puuvillakoira fani

Heippa kaikki. Olen tyttö Helsingistä. Äitini kanssa on ollut puhetta, että kun muutamme parin vuoden päästä saatamme saada tuon ihanan koiran. Olen siis lapsi. Olen selannut paria keskustelua täältä. Onko kenneleitä jossain Tampereen tai Kirkkonummen lähellä? Kun muutamme vaihtoehdoista toiseen. Luulisin Tampereelle, sillä isäni ja äitini ovat sieltä. Onko teillä kokemuksia? Olen lukenut äitini kanssa wikipediaa ja tietoja muualtakin netistä kyseisestä lajista. Kuinka usein sitä turkkia oikeasti pitäisi kammata? Wikipedian tietoisesti 1-2 kertaa viikossa? Ja sama pesussa. Onko kenenkään koira ollut aggressiivinen? Kun sehän ei niitten luonteeseen kuulu. Entä joitain tiettyjä kasvattajia siellä päin? Olemme tarkkaan miettinyt, että juuri cottoni olisi hyvä koira. Ensimmäiseksi koiraksi tulisi.

2

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka päivittäin.

      Mutta ainakin pari/kolme kertaa viikossa perusteellisesti. Ja pesu parin viikon välein, tai tarvittaessa useamminkin. Kannattaa opettaa pentu näihin puuhiin jo ihan pienestä pitäen.
      Uroskoirat ovat yleensä luonteeltaan vähän ärhäkämpiä kuin nartut. Jopa Cottoneissakin. Ylimääräiset haukkumiset ja ärhentelyt kannattaa opettaa pois heti pentuna.
      Cotton on sitten seurakoira viimeisen päälle, se haluaa olla kaikessa mukana. Ja 'virtaa' riittää...

      Meillä on Cotton-poika nyt 2-vuotias, täältä löydät kuvia matkan varrelta:
      http://vsn.smugmug.com/Pets/Coton-de-Tulear/7061072_fEZ3Y#452384652_wQJYh

    • Puuvillakoira fani

      Kiitos paljon. :) Oli suloinen cotton-poika teillä :). Itselläni ei olekaan vielä koiraa vaan hamsteri, kun asumme vieläkin Helsingissä. :) Kiitos vielä kerran, tässä oli hyvin tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3093
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1610
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1055
    Aihe