Hei. Minulla taitaa olla ahdistuneisuushäiriö, en ole lääkärissä käynyt tai muutenkaan tästä puhunut, haluan hoitaa itseni kuntoon ilman suurta numeroa. En kaipaa neuvoja "Mene terapiaan, puhu muille, syö lääkkeitä" jne. Tiedän kyllä vaihtoehdot, mutten halua niitä. Haluaisin tietää onko mitään luontaistuotteita jotka ovat auttaneet ahdistuneisuuteen, pelkoihin, pakkoajatuksiin yms.?
Luontaistuote ahdistukseen?
ahdistunut...
1111157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mulle on auttanut Bioteekin Rennoksin kapselit. Myös vahva B-vitamiini auttaa. Itse käytän Neuromax Fortea. Rennoksinia voi käyttää päivittäinkin tai tarvittaessa. Efalexöljykapselit ovat myös erittäin hyviä.
Nämä auttoivat mulle, mutta en voi tietää kuinka ahdistunut sinä olet. Itselläni oli ahdistusta ja paniikkihäiriöitä. Nyt ainakin olen pärjännyt näillä. Voi olla, että sun pitäis puhua ahdistuksestasi jonkun asiantuntijan kanssa ja tilasi voi olla vakavempi. Itse en ole edes ajatellut rauhoittavia lääkkeitä tms, koska pelkään, että niistä tulee riippuvaiseksi ja ne lihottavat..
Kiitoksia vastauksista!
Jos sinulla on ahdistusta, pelkoa ja pakkoajatuksia, niin mitäpä jos oikeasti alkaisit selvittää niiden syitä ja tehdä asioille jotain. Lisäravinnemömmöjen ja nappien ostaminen ei taida olla ihan fiksu ratkaisu.
Kertoisitko tarkemmin miten käytit kyseisiä tuotteita? Siis söitkö/syötkö niitä säännöllisesti päivittäin vai vain tarvittaessa ja voiko niitä käyttää kaikkia samanaikaisest?
Camoon hei, "lisäravinnemömmöt" on ehkä pikkasen eri asia kuin kemiallisesti valmistetut lääkkeet, jotka vaan sysäävät pahan olon syyt piiloon. Mutta luonnonaineet voivat auttaa hyvinkin, kandeiskohan ottaa selvää asioista ennen kuin kirjoittelee tänne lausuntoja, jotka jotkut voivat oikeesti ottaa tosissaan.
Kun tietää jo mikä ahdistaa, niin syiden etsiminen ei enää auta. Terapia ehkä auttaisi, mutta sinne on hankala päästä ja pelottaa aiheuttaako terapeutti/mielenterveydenhoitaja lisää ahdistusta. Minulle psykiatrinen sairaanhoitaja aiheutti lisää ahdistusta. Kertoi omia huolia ja minä jouduin terapeutiksi. Pelottaa mennä terapiaan, mutta eipä sitä ole mahdollistakaan saada. Kärsimyskukkauutetta ja valeriaanaa olen käyttänyt yhtäaikaa.aamulla ja päivällä. Suurinpiirtein sallitun määrän, vähän yli sallitun määrän olen joutunut käyttämään. Silloin on auttanut niin että juuri ja juuri pärjään. Olen voinut myös pitää välillä taukoa, kun on tullut parempi vaihe, eikä ahdista. En tiedä miten maksa näihin luontaistuotteisiin reagoi, toistaiseksi maksa-arvot ovat olleet hyvät. Miksihän tuota kärsimyskukkauutetta ei saa käyttää yli kuukauden. En ole saanut vielä sitä selville. Ensin luontaistuotteet väsyttivät, väsymys kuitenkin meni ohi aika pian. Sukulaisten ja hyvien tuttujen/ystävien läsnäolo ja tapaaminen olisi paras lääke ahdistukseen , mutta se ei ole mahdollista kun kukaan ei jaksa/viitsi/halua/ehdi tavata tai käydä kylässä tai kutsua kylään. Minusta tuntuu että aina se olen minä joka ottaa yhteyttä, vähitellen alkaa ruutua siltä että en viitsi/jaksa enää pitää yhteyttä sukulaisiin enkä kavereihin enkä ystäviin, siksi pitää käyttää luontaistuotteita että pärjää.
mm. Bioteekin tuotteet löydät edullisesti Terveysteekin terveyskaupasta os. http://www.terveysteekki.fi/ravintolisat.html
Ajattelitko toisssasi, että firmasi saa positiivista julkisuutta, kun työnnät heti perään viidennen mainoksen mukamas vastauksena tähän ikivanhaan ketjuun.
Mäkikuisma esimerkiksi : ) saatavilla luontaistuote-liikkeissä. Nautitaan mm teenä.
kuuluu elämään, eikä se vielä ole mikään sairaus... ootteko hulluja ?