Eka kertaa matkalle Sharm El Sheikhin.
Onko hyviä ruokapaikka suosituksia?
Pitääkö siellä todella tällaisen aikuisen naisenkin varoa niitä paikallisia miehiä?
Meriveden lämpötila?
Kairon retki on varmaan mielenkiinoinen, valitettavasti on vain viikko aikaa!
Asiallisia vinkkejä vastaan otetaan!
Onko hyviä ruokapaikka suosituksia?
Pitääkö siellä todella tällaisen aikuisen naisenkin varoa niitä paikallisia miehiä?
Meriveden lämpötila?
Kairon retki on varmaan mielenkiinoinen, valitettavasti on vain viikko aikaa!
Asiallisia vinkkejä vastaan otetaan!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ruokapaikkana suosikkejani on muutama. mm. Onions naamabayssä ja el mercato löytyy, sit naamassa kiinalainen ravintola yläkerrassa, Mexican Bar naamassa ja sit vielä Dananeer naamassa. Nämä on koettu hyvinksi ruokapaikoiksi useimmilla egyptin reissuilla. Tammikuussa jälleen..=)
No oma kokemus, että en juuri ole joutunu varoo paikallisia miehiä, kun aina olen ollu reissussa oman mieheni kanssa. Jos alkavat huutelee/ehdottelee jotain ja mies vähän mulkaisee on osannu olla sit jo hiljaa.
Ja vedenlämpötila riippuu aika paljon siitä, että koska olette lähdössä reissuun.
Kiitos vastauksestasi!
Lähdemme jo pe..19.11, eli matkakuume on kova!!!
Ruokapaikkat käymme testaamassa!
Hyvää lomaa Sinulle!
Paikalliset suosittele meille seuraavaa lomaa lokakuulle, jolloin heidän mielestä on hyvät ja lämpöiset ilmat, joten ei pelkoa, että ei olisi lämmintä ja aurinkoa sekä taattu merivesi lämmintä. Joulu-tammikuu kun on paikallisille talvi ja kylmää näkee heitä toppatakki päällä, kun itse on hame ja toppi päällä.Ja itse tarkenee olla vedessä kyllä tammikuisin hyviä tovejä.
Ja vinkkinä, käyttälää paljon käsidesiä. Me käytämme aina, kun käsittelemme rahaa, tai kättelemme paikallisia, syömme ja katselemme tavaroita. Ihmiset on hyvin ymmärtäneet, kun olemme sanoneet että meillä suomessa on hyvin erilainen bakteerikanta ja sen takia joudumme käyttää että ei tule vatsatautia pilaamaan lomaa.Ja muistakaa juoda paljon.
tuo käsidesi tuntuu olevan suositeltava, vatsatautia siellä ilmeisesti on aika paljon.
Olimme Bulgariassa toukokuussa, siellä tuntui olevan sama juttu.
Hygieenian taso/erilainen bakteerikanta ovat huomioon otettavia asioita!
Loman voi pilata niin "pienillä jutuilla"!
Laitan tänne palautettta kotiin palattuamme!
6 kertaa olemme viettäneet joulun ja uuden vuoden sharmissa jolloin olleet illat koleita ja päivät lämpöisiä. Ensimäistä kertaa oli nyt mahdollisuus lähteä sharmiin loka-marraskuun vaihteessa ja lämmintä oli päivällä 30-35 ja illatkin niin lämpöisiä ettei tarvinnut pitkähihaista ollenkaan koko matkalla,
käsidesiä kun käyttää ahkerasti ei tule vatsatautia; meidän 5 henkinen perhe ei ole sairastellut vaikka sentäs 7 matkaa tehty sharmiin.