torninosturin kuljettaja kurssi

tornariksi

mielessäni on jo jonkin aikaa ollut kyseinen koulutus.
minkälainen on opiskelija valintoihin liittyvä SOVELTUVUUSTESTI ?
mitä siihen kuuluu?

19

7475

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inssi28

      Torninosturikoulutusta antaa FAK eli Forssan aikuiskoulutuskeskus.
      Luulisin että sieltä saa lisätietoa. Ikä väh. 18 v, yms.

    • Itse kokenut

      Torninostrinkoulutusta antaa myös TTS: eli työtehoseura Vantaalla .On tosi hyvä kurssi kun siihen kuullu työhrjoittelu työmaalla ammatti kuljettajan opissa.

    • forssan käynyt

      TTS koulutuksen tasoa ei työmailla arvosteta ollenkaan, forssasta saapi paremman koulutuksen jos alalle aikoo.

    • Totuuuuuuus

      Kaikki Forssaan , jos haluatte päästä töihin !!!

      tts:n puoskarit eivät osaa kouluttaa. kaikki pätevät opettajat lähteneet, pois, ja puoskarit vain jäljellä ! Ette pääse edes harjoittelemaan, koska tts koulutus on niin huono !

    • Anonyymi

      Mitä siihen soveltuvuuskokeeseen kuuluu joka suoritetaan ennen kun otetaan opiskelijaksi?

      • Anonyymi

        Ainoastaan stereonäkö.. Mene mielummin Forssaan, sieltä saat kunnollisen koulutuksen alalle. TTS:n tornikortilla ei tee yhtään mitään.
        Työtehoseuralla on kaksi kouluttajaa joista vain toisella on tornikortti ja kumpikaan ei osaa ajaa torninosturia ja toisen kouluttajan päätehtävä tuntuu olevan valehtelu ja oppilaiden haukkuminen selän takana...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ainoastaan stereonäkö.. Mene mielummin Forssaan, sieltä saat kunnollisen koulutuksen alalle. TTS:n tornikortilla ei tee yhtään mitään.
        Työtehoseuralla on kaksi kouluttajaa joista vain toisella on tornikortti ja kumpikaan ei osaa ajaa torninosturia ja toisen kouluttajan päätehtävä tuntuu olevan valehtelu ja oppilaiden haukkuminen selän takana...

        Sama juttu forssassa.


      • Anonyymi
        Juhis68 kirjoitti:

        Sama juttu forssassa.

        Onko kaikki nostot koulussa vai onko oikealla työmaalla harjoittelua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko kaikki nostot koulussa vai onko oikealla työmaalla harjoittelua?

        Oppilaitoksen kentällä on harjoittelut.


    • Anonyymi

      Kotkassa myös koulutusta, satamassa töitä.

    • Anonyymi

      Minkä ikäisiä nuo koulutettavat on?
      Onko hieman yli 50-vuotiaalla mahdollisuutta koulutukseen?

      • Anonyymi

        Kyllä yli 50 vuotiaitakin koulutetaan, ensimmäisen työmaan saaminen saattaa vaan olla hankalampaa, joutuu vuokrafirman kirjoilla juoksemaan koneesta toiseen pitkän aikaa.
        Asuntotuotanto tulee hiljenemään todella pahasti seuraavan parin vuoden aikana, joten tornihommiakaan ei oikeastaan aloittelijalle tule juuri löytymään.
        Jos nostoala kiinnostaa niin suosittelen ensin ajamaan mobiilikortin. Mobiilikuskeista tuntuu tällä hetkellä olevan huutava pula


    • Anonyymi

      Kauanko tuota koulutusta saa käydä ja kuinka monta kertaa näytöt saa uusia jos ei ala mennä läpi?

      • Anonyymi

        Kyllä sitä voi käydä jopa 8 - 10 kuukautta, vaikka alkujaan kestoksi onkin suunniteltu 5 - 6 kk.
        Näytöt voi uusia useita kertoja, mutta kyllä se raja jossakin tulee vastaan. Lisäksi on teoriakokeet jotka on myös läpäistävä.


    • Anonyymi

      Tornikurssin kävin forssassa 2011, enkä ole päivääkään kyseisiä hommia tehnyt. Faktaa on että koulutuksen käyneistä alle puolet työllistyy alalle.

    • Anonyymi

      Kyllä olisi paljon kehitettävää ainakin Forssan koulutuksessa. Koulutus perustuu hyvin pitkälti puntin ajoon jossa noin 100 - 150 kilon painoa ajetaan aikaa vastaan radoilla oleviin kehikkoihin tai autonrenkaisiin. Lisäksi on valuratoja joissa valukippoa kuljetetaan, sekin kelloa vastaan.
      Työmaa nostoja ei juurikaan harjoitella, tai niitä tehdään vähäinen määrä ennen loppunäyttöä. Työmaanostojen määrää pitäisi lisätä huomattavasti.

    • Anonyymi

      Forssan soveltuvuuskoe on sellainen testi jossa pitää osata tehdä päätelmiä esim. minnepäin jokin ratas pyörii kun toinen ratas pyörii nuolen osoittamaan suuntaan jne.
      Se koe pisteytetään. Sitten on myös haastattelu jossa selvitellään motivaatiota.

    • Anonyymi

      Forssasta tulee kuskeja joista osa ei osaa ajaa edes tyhjillä koukuilla, saati sitten taakan kanssa. Jos edes tyhjillä koukuilla ajo ei onnistu, niin miten voidaan tornikortti antaa?
      Työmaalta sai juuri lähtöpassit forssasta valmistunut kuski.

    • Anonyymi

      Ainakin yhdyssanat tulisi osata.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      63
      779
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      157
      753
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      750
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      712
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      572
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      516
    12. 39
      455
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      450
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      427
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      422
    18. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      408
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe