Luottokortilla maksaminen Riiassa?

Riian turisti

Olen tietoinen huijaribaareista ja että "pikkurahat" kannattaa olla valmiiksi lateina, mutta entäs esimerkiksi hostellimaksut? Olettaen että saan jostain huoneen paikan päällä. Tai kaupat, marketit, alkot, kahvilat? Vedetäänkö niissä jotain välistä vai voiko turvallisin mielin maksaa Visa-debitillä? Helpottaisi kun ei ylettömiä määriä tarvitsisi kantaa käteistä mukanaan.

2

1527

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %&/(?

      Käytimme viime matkalla kortteja maksamiseen liikkeissä, ei mitään ongelmaa. käytössä nykyaikaiset maksupäätteet pin-lukuineen. Toki sitä vanhanajan käteistä on hyvä olla vähän taskussa, mutta kortit on käteviä sielläkin :)) Mukavaa matkaa!

    • Riganieki

      Kyllä korteilla voi maksaa. Kannattaa kuitenkin olla aina varalla pikkuhiluja 10 latin verran, tai ylipääätään hieman. Jotkut pienet putiikit kun eivät hyväksy kortteja maksuvälineenä, ei edes paikallisia kortteja.
      Täällä on myös käteisautomaatteja todella paljon, ja pienin nostettava seteli on 5 latia. Rahanvaihdosta sen verran, että lentoasemalla ei kannata vaihtaa.
      http://www.booking.com/index.html?aid=320710 Katso tuolta hotelli valmiiksi. Varaus netin kautta, ja maksu vasta paikanpäällä. Ei tarvi perillä alkaa pähkäillä minne menee ja mitähän maksaa.
      Kannatta myös vilasta www.rigatours.net sivut, jossa on melko hyvin monenlaista tietoa, suomeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      104
      1044
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe