Windows 7 Firewall Control

win7palomuuri

Tuota kehutaan mutta miten kun tuo ilmaisversio ei anna päivittää ollenkaan noita system-based ohjelmia? Esim. Flash Playeria kun yrittää päivittää niin palomuurin valikkoon tulee ohjelman kohdalle automaattisesti enable all (read-only) ja tätä voi siis editoida vain maksullisessa versiossa. Samoin tuonne on ilmestynyt esim. Windows Problem Reporting eli ilmeisesti jonkun ongelmatiedotteenkin on tämä nerokkuus blokannut... kymmenkunta muuta ohjelmaa on tuolla listalla read-only -tilassa. Epäilen että sama paska on estänyt myös Windowsin päivitykset kun ei ole kone lainkaan sellaisista ilmoitellut palomuurin asentamisen jälkeen!

1

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-palomuuria

      Ennen tuon ohjelma asennusta laita oletus asetukset Windowsin omaan palomuuriin ja poista käytöstä sen jälkeen kaikki sisään päin pyrkivä liikenne. Käynnistä tietokone uudelleen. Ota Windowsin omasta palomuurista pois päältä tietokoneen etäkäyttö.

      Käytä ohessa myös rautapalomuuria, adsl modeemia tai modeemia jossa on USB mokkula yhteys. Kaksi palomuuria on hiukan parempi kuin pelkästään Windowsin oma.

      http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html

      Kysy lisää tietoa täältä.
      http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=6

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      994
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      942
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      659
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe