1 V. Urosbokseri ja ongelmia...

Urosbokseri

Ystäväni ei pystynyt pitämään koiraansa, ja alkukesästä alkoi ongelmat... Eläinlääkärissä on käyty suurinpiirtein jokainen kuukausi, paitsi nyt ollut pientä taukoa. Viimeksi käytiin ottamassa allergianäytteet, ja niissä kestikin sitten n. 7 - 8 viikkoa että tuli perille. Lihasta ainoastaan jänikselle oli allerginen joka oli melkoinen yllätys. Kaikenlaisille heinille on allerginen, kuten myös nurmikolle, ja huomasin juuri että bokserillani on kainaloissa kuivunutta verta, johtunee varmastikin siitä, että makoilee nurmikolla pihalla äitini luona. Zyrtec:iä määrättiin allergiaan, mutta koira sai outoja patteja zyrtecistä, onko kenelläkään muulla vastaavaa tai neuvoja allergialääkkeiden suhteen? Kuulin myös, että nämä allergiatestit, jotka menevät kaikki samaan paikkaan missä kestää se n. 5 viikkoa vähintään, että siellä on 50% riski että testi epäonnistuu, jolloin kaikki positiiviset allergiat voivatkin olla negatiivisia tai toisinpäin... Kokemuksia? Kuuloja? Harhoja?

Bokseri söi pitkään erikoiskuivanappuloita, jotka eivät sisällä mitään lisäaineita yms. mutta kuonon kova punoitus erottui selvästi, mutta syyhän oli kaikki heinät ja tuo kun tykkää juoksennella pusikoissa ja kaikenlaisissa heinäkeoissa.. Nyt kun talvi on tulossa niin kuonon punoitus on hieman lähtenyt laskemaan, mutta ei vielä kokonaan. Mistähän muusta voisi johtua kainaloiden arvet/kuiva veri siellä.. Yrittää välillä raapia kainaloita, mutta aina kun näen sen tekevän niin, niin komennan sitä lopettamaan ja annan ymmärtää että tulee pipi, jolloin se ymmärtää ja menee takasin nukkumaan..

Kirjoitelkaa vastaavanlaisista tapauksista tai muuten vain että tiedän mitä odottaa... Kiitoksia etukäteen suuresti.

2

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä nyt jotain..

      Allergiatesti eivät ole luotettavia, sen tietävät elänlääkäritkin, että virheiden mahdollisuus on suuri ja tämän lisäksi näyttävät allergiaa positiiviseksi sellaisille kasveille/ruoka-aineille mille koira ei ole välttämättä edes altistunut koko elämänsä aikana (silloin kun testit lähetettiin jenkkeihin tutkittaviksi).

      Iho oireet saattavat johtua hormoonitoiminnasta, jostain puutostilasta elimistössä, stressistä, allergiasta tai atopiasta.

      Kokeile koiralle parempaa ruokamerkkiä (ei välttämättä saa kaikkea tarvitsemaansa ruoasta!), sinkkivalmisteita, lisävitamiineja, jos oireet johtuvat suolistosta (yleensä syy on siellä) niin maitohappobaketeereja päivittäin jokusen kk ajan.

      • ja vielä tämä..

        ja jäi vielä mainitsematta.. Rasvahapot! Loraus päivittäin ruoan joukkoon esim. lohiöljyä, niin koira saa iholle tärkeät rasvahapot. Esim. Nutrolin pentuöljy tai senior öljyssä hyvin omegat tasapainossa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe