Ystäväni ei pystynyt pitämään koiraansa, ja alkukesästä alkoi ongelmat... Eläinlääkärissä on käyty suurinpiirtein jokainen kuukausi, paitsi nyt ollut pientä taukoa. Viimeksi käytiin ottamassa allergianäytteet, ja niissä kestikin sitten n. 7 - 8 viikkoa että tuli perille. Lihasta ainoastaan jänikselle oli allerginen joka oli melkoinen yllätys. Kaikenlaisille heinille on allerginen, kuten myös nurmikolle, ja huomasin juuri että bokserillani on kainaloissa kuivunutta verta, johtunee varmastikin siitä, että makoilee nurmikolla pihalla äitini luona. Zyrtec:iä määrättiin allergiaan, mutta koira sai outoja patteja zyrtecistä, onko kenelläkään muulla vastaavaa tai neuvoja allergialääkkeiden suhteen? Kuulin myös, että nämä allergiatestit, jotka menevät kaikki samaan paikkaan missä kestää se n. 5 viikkoa vähintään, että siellä on 50% riski että testi epäonnistuu, jolloin kaikki positiiviset allergiat voivatkin olla negatiivisia tai toisinpäin... Kokemuksia? Kuuloja? Harhoja?
Bokseri söi pitkään erikoiskuivanappuloita, jotka eivät sisällä mitään lisäaineita yms. mutta kuonon kova punoitus erottui selvästi, mutta syyhän oli kaikki heinät ja tuo kun tykkää juoksennella pusikoissa ja kaikenlaisissa heinäkeoissa.. Nyt kun talvi on tulossa niin kuonon punoitus on hieman lähtenyt laskemaan, mutta ei vielä kokonaan. Mistähän muusta voisi johtua kainaloiden arvet/kuiva veri siellä.. Yrittää välillä raapia kainaloita, mutta aina kun näen sen tekevän niin, niin komennan sitä lopettamaan ja annan ymmärtää että tulee pipi, jolloin se ymmärtää ja menee takasin nukkumaan..
Kirjoitelkaa vastaavanlaisista tapauksista tai muuten vain että tiedän mitä odottaa... Kiitoksia etukäteen suuresti.
1 V. Urosbokseri ja ongelmia...
2
752
Vastaukset 2
- tässä nyt jotain..
Allergiatesti eivät ole luotettavia, sen tietävät elänlääkäritkin, että virheiden mahdollisuus on suuri ja tämän lisäksi näyttävät allergiaa positiiviseksi sellaisille kasveille/ruoka-aineille mille koira ei ole välttämättä edes altistunut koko elämänsä aikana (silloin kun testit lähetettiin jenkkeihin tutkittaviksi).
Iho oireet saattavat johtua hormoonitoiminnasta, jostain puutostilasta elimistössä, stressistä, allergiasta tai atopiasta.
Kokeile koiralle parempaa ruokamerkkiä (ei välttämättä saa kaikkea tarvitsemaansa ruoasta!), sinkkivalmisteita, lisävitamiineja, jos oireet johtuvat suolistosta (yleensä syy on siellä) niin maitohappobaketeereja päivittäin jokusen kk ajan.- ja vielä tämä..
ja jäi vielä mainitsematta.. Rasvahapot! Loraus päivittäin ruoan joukkoon esim. lohiöljyä, niin koira saa iholle tärkeät rasvahapot. Esim. Nutrolin pentuöljy tai senior öljyssä hyvin omegat tasapainossa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162406Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381481Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6421014- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686