Pillerien lopetus ja iho

Lopetin pari kuukautta sitten Yasmin e-pillerit ja ihoni on aivan kamala. Finnejä ja näppylöitä naama täynnä. Ennen pillereiden aloitusta (söin 3.5 vuotta) minulla ei ollut koskaan iho-ongelmia vaan aina oli hyvä ja tasainen iho. Pillereitä ei lääkärin mukaan olisi koskaan saanut minulle antaakaan todella vahvan sukurasituksen vuoksi (veritulppa äidillä ja melkein kaikilla sisaruksillaan) joten niihin en palaa enkä haluaisi muutenkaan.

Kiinnostaisi kuulla kokemuksia muilta pillerit lopettaneilta, joilla ennen pillereitä ollut normaali iho, että onko tämä tilapäistä ja parantuuko iho ajan myötä? Miten teillä on iho reagoinut?

En ole muuttanut ruokailutottumuksiani tms.
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ite söin pillereitä muutaman vuoden ja kun ei sopivia tuntunut löytyvän, lopetin kokonaan pillerit about 6 vuotta sitten. 5 vuotta olin ilman pilsuja ja sen kyllä huomasi ihosta (minulla on kyllä nuorempana normaalistikin ollut rasvoittuva iho). Lopulta menin ihotautilääkärille, kun iho haittasi jo itsetuntoani. Sain 6 kuukauden kuurin antibioottia, joka kyllä tehosi ja sen jälkeen aloitin pillerit (Qlaira). Nyt iho on parempi kuin ilman pilsuja, mutta huonompi kuin kuurin aikana.

Sanoisin, että jos sinulla on normaalisti ollut hyvä iho, luulisi sen siihen myös palaavan. Kun pillereiden lopettamisesta sinulla on kulunut vasta 2 kuukautta, on hormonitoiminta vielä tod näk epätasapainossa. Uskoisin että rauhottuu ajan kuluessa. Muista, älä pese liian voimakkailla aineilla ihoa, vältä alkoholipitoisia kasvojenhoitotuotteita ja kosteuta riittävästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten muilla? kirjoitti:

Lopetin pari kuukautta sitten Yasmin e-pillerit ja ihoni on aivan kamala. Finnejä ja näppylöitä naama täynnä. Ennen pillereiden aloitusta (söin 3.5 vuotta) minulla ei ollut koskaan iho-ongelmia vaan aina oli hyvä ja tasainen iho. Pillereitä ei lääkärin mukaan olisi koskaan saanut minulle antaakaan todella vahvan sukurasituksen vuoksi (veritulppa äidillä ja melkein kaikilla sisaruksillaan) joten niihin en palaa enkä haluaisi muutenkaan.

Kiinnostaisi kuulla kokemuksia muilta pillerit lopettaneilta, joilla ennen pillereitä ollut normaali iho, että onko tämä tilapäistä ja parantuuko iho ajan myötä? Miten teillä on iho reagoinut?

En ole muuttanut ruokailutottumuksiani tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu