Yllätykseksi kuulin, että Oulun kaupunki perii noin 200 euron maksun siitä että laittaa maalämmityksen. Erityisesti se maksu koskee kallioporausta. Maapohjahan on maapallon keskipisteeseen saakka tontin omistajan omaisuutta joten oman maan käytölle ei lupia tarvita. Jos tekee sen luvatta niin ei siitä voi sakottaa koska määräyksellä ei ole mitään lainpohjaa. Se on tehty kiusanteoksi, koska ensisijainen lämmitysmuoto on kaukolämpö ja siihen ei tarvita lupia. Jos talon vielä rakennan en lupia kysele.
Maalämmön asentaminenko luvallista?
3
927
Vastaukset
- aloitt
Koska kyseessä on täysin laiton määräys, jonka rikkomisesta ei voi rangaista. Tietenkin jos laki määrää niin asia on toinen. Juuri tämän vuoksi tähän ei ole tullut rakennusviranomaisilta kommentteja.
- Ainakin lupa
Oulusta en tiedä, mutta Helsingin alueella ainakin tarvitaan lupa, ja koska siihen liittyy erinäisiä selvityksiä, niin se myös maksaa.
http://www.hel.fi/wps/wcm/connect/4ca849004a172306a10ce93d8d1d4668/LAMPOPUMPUT_JA_PORAKAIVOT.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=4ca849004a172306a10ce93d8d1d4668
Tlee mieleen parikin asiaa, joiden takia selvitys on tarpeen. Ensinnäkin siellä maan alla saattaa olla jotain rakenteita. Johdotuksia, tunneleita, putkistoja jne.
Toinen asia on se, että varsinkin pienillä tonteilla, jos naapurilla on jo maalämpösydeemit, niin kun viereinen naapuri tekee saman, niin pahimmassa tapauksessa mkummankaan maalämpö investointi menee hukkaan.- rakent
Niin vastaavasti voi tontinomistaja kietää tontin kautta kulkevat muut rakennelmat kuten vesi ja viemäriputket, kaapelit, tunnelit aivan tasapuolisuuden nimissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643255Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433097- 422457
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002207- 311913
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271810- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851415- 391300
- 811132