JALOMATKAD VAROITUS

OPSERVER

Jalomatkad vei taas asiakkaan rahat
Mika MoilanenLähetä palautetta toimittajalle


Otanmäkeläisten yhdeksäsluokkalaisten leirikoulurahat toukokuussa huijannut virolainen Jalomatkad-niminen matkatoimisto on jälleen aiheuttanut epäselvyyksiä.

Kirkkonummelainen Raija Riikonen tilasi Jalomatkad-toimiston kautta kahden hengen matkan Haapsalun kylpylään 23.–30.12. väliseksi ajaksi heinäkuun alussa.

– Maksoin silloin varausmaksun. Loppu oli määrä maksaa marraskuun 24. päivänä, mutta matkanjärjestäjä kysyi 4.11., voinko maksaa matkan silloin, sillä hän oli lähdössä kuukaudeksi ulkomaille.

– Hän lupasi lähettää sen jälkeen voucherit ja muut sitten matkansa jälkeen, joten maksoin matkan. Hölmö kun olin, Riikonen jatkaa

Kun mitään ei kuulunut, Riikonen otti yhteyttä Haapsalun kylpylään. Silloin selvisi, että kylpylään ei ole koskaan tehty mitään varausta hänen nimellään.

Viime viikolla Riikoselle valkeni, että hän oli joutunut huijauksen uhriksi. Riikonen löysi internetistä Kainuun Sanomien keväiset uutiset, joissa kerrotaan leirikouluhuijauksesta.

– Hermostuin todella, kun huomasin sen koululaisten huijausjutun. Sen takia heräsin, Riikonen sanoo.


Selityksiä riittää

Yhden yksityishenkilön pyörittämän matkatoimiston aiemmat huijaukset eivät olleet kantautuneet aiemmin Riikosen tietoon. Jalomatkad on muun muassa jättänyt välittämättä matkustajien rahoja hotelleille ja kylpylöille.

Yhteydenpito matkatoimiston kanssa on ollut värikästä. Riikoselle on ilmoitettu muun muassa faksiongelmista ja sanottu, ettei sähköpostia saada auki. Puhelimeenkaan ei vastata.

– Tekstiviestillä olen kuitenkin saanut yhteyden matkatoimistoa pyörittävään henkilöön. Hän lupaa ja lupaa, että tarvittavat paperit lähetetään silloin ja silloin, mutta mitään ei kuulu. Jalomatkad on kuulemma tehnyt varauksen jonkun toisen firman nimellä.

– Tänä aamuna (torstaina) hän viestitti tekevänsä ehdotuksen huomisaamuna, kun palaa Tallinnasta. Kerroin, että teen rikosilmoituksen, jos asia ei selviä.

Riikonen aikoo kuitenkin katsoa asian loppuun asti ennen rikosilmoitusta.

– Periaatteessahan aikaa on vielä viikon verran, mutta olisihan sen pitänyt tulla aikaisemmin, Riikonen jatkaa.


Ei rekistereissä

Jalomatkad ei ole rekisteröitynyt suomalaisiin matkanjärjestäjärekistereihin eikä Virossa vastaavaa rekisteriä pitävän ministeriön rekisteriin.

Virolaiseen matkanjärjestäjään sovelletaan Viron kuluttajansuojaa, ja matkanjärjestäjä on virolaisen viranomaisen valvonnassa.

– Jos ostaa matkansa Virosta, on virolaisen oikeusturvan piirissä. Olimme koululaishuijauksen aikaan yhteydessä virolaisiin kollegoihin ja silloin selvisi, että kyseistä matkatoimistoa ei ole rekisteröity mihinkään, Suomen kuluttajaviraston valmismatkayksikön päällikkö, lakimies Petteri Lehtonen sanoo.

– Kuluttajavirasto kehottaa matkustajaa aina tarkastamaan, että valmismatkoja myyvä matkatoimisto on rekisteröity siihen maahan, jossa se toimii. Näin matkustaja varmistaa asioivansa sellaisen matkatoimiston kanssa, joka on hoitanut valmismatkoihin liittyvät velvoitteet kuntoon, Lehtonen jatkaa.

Lehtonen kertoo, että Suomessa toimivat matkatoimistot voi tarkastaa Kuluttajaviraston internetsivuilta. Hän ei ole kuullut Jalomatkad-toimiston epäselvyyksistä toukokuisen koululaishuijauksen jälkeen.

7

896

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanna ja kerttu

      Virosta. Ompa viisasta varata virolaisesta matkatoimistosta. Mina varaan jatkossa laivamatkat suoraan ja hotellit suoraan, niin saamme ainakin mieleisen huoneen. Viimeksi olimme Meronissa saunallisessa huoneistossa ja hauskaa oli, tallinnassa liikumme ratikalla ja pitemmilla matkoilla paikallisbusseilla.

      • kurikoer

        Että olitte oikein Meronissa(?) ja osasitte ajaa ratikalla ja paikallisbusseilla.
        Tuollainenhan vaatii hillittömästi älykkyyttä, mutta ettet vain olisi istunut
        Urmaksen tai Vasilin pissaamalle penkille?
        Eikö ilmastoitu taksi olisi mielyttävämpi matkustustapa, pitemmilläkin matkoilla,
        tosin rahastahan se usein on kiinni...


      • empa kerro
        kurikoer kirjoitti:

        Että olitte oikein Meronissa(?) ja osasitte ajaa ratikalla ja paikallisbusseilla.
        Tuollainenhan vaatii hillittömästi älykkyyttä, mutta ettet vain olisi istunut
        Urmaksen tai Vasilin pissaamalle penkille?
        Eikö ilmastoitu taksi olisi mielyttävämpi matkustustapa, pitemmilläkin matkoilla,
        tosin rahastahan se usein on kiinni...

        Hei! Kylla niita krjoitusvirheita sattuu. Tallinnassa kun ei tarvii taksilla, Jos ajan taksilla, kaytan Tallinkin takseja (vahiten kusetusta0. Terveisia Thaimaasta,


      • Hillevi Ruskea

        Jälkiviisaus auttaa aina!


    • virovoro

      Niin, näin siinä käy. Etkö ole vielä huomannut, että rehellistä virolaista ei ole olemassa. Kaikki ne on varkaita.

      • Hemmoella

        Enempi tollaset suomalaiset luuseri mulkut huijaa!!!


      • SaankoSanoa
        Hemmoella kirjoitti:

        Enempi tollaset suomalaiset luuseri mulkut huijaa!!!

        Virolainen saa äidinmaidosta geenit huijaamiseen. Jos jää ilman noita geenejä jää bomtsiksi tai kuolee nälkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      205
      2177
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1439
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1081
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      927
    5. 58
      918
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      50
      842
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      787
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      115
      717
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      707
    Aihe