Simppeli kysymys

Vastausta janoava

Simppeli kysymys, kiitos etukäteen jos joku vaivautuu vastaamaan:

Miten kannattaa suoriutua lentokentältä (Ataturk) hotellille, joka on vanhassa kaupungissa Sutalnahmetissa? Netistä kun etukäteen katsoin näyttää järkevältä mennä ensin M1:llä Aksarayhin ja siitä (ehkä) taksilla n. 1,5 km matka? Koneeni on perillä myöhään eli yöaikaan en yksin viitsi liikkua kaupungilla. M1 ja taksi kuitenkin lienee turvallinen vaihtoehto? Entäpä hotellin järjestämät kuljetukset, mitä sellaiset yleensä maksaa (okei, sitä voin itsekin kysyä sähköpostilla hotellilta mutta onko kokemuksia).

Entäpä yöelämä, uskaltaako yksin liikkua? Ruokapaikkoja saa myös suositella...

3

640

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vileenskä

      kysymään sitä kuljetusta hotellilta. Jos et paikkoja tunne, kannattaa maksaa siitä, että suorinta tietä pääset hotelliin. Nuukailu ei kannata, maksoithan lentolipunkin:)

    • jaakkoolavi

      Ota taksi kuten vastausviestissä suositellaan. Mummin kanssa ajettiin kentältä hotellille yöaikaan, annoin kuskille netistä ottamani kartan näppiin ja ehdotin että ajaisi sitten suoraan hotellin ovelle ilman etsintäkierrosta. Ja hyvin pelasi, nopeaa ja turvallista. Paluumatkakin sattui aamuyöhön, liikkeellä oli lähinnä kadunputsaajia. Taksi tuli nopeasti hotellille ja sitten mentiin - kolmenkympin alueellakin sataakolmeakymppiä. Ja hyvin pelasi, nopeaa ja mutta niin turvallisen tuntuista. Olimme kahdeksan päivää perillä, ihan joka paikkaan ei yömyöhään nokkaa pistetty - on kuitenkin suurkaupunki. Ruokapaikoista on runsaudenpula - tarjontaa on joka lähtöön. Pari kertaa söimme omassa hotellissa ylimmässä kerroksessa kaupungin yli katsellen, hotellin ruoka oli maukasta ja edullista - punaviinipullokin oli säädyllisessä hinnassa.
      Sitten liikuttiin koko loman ajan ratikalla, bussilla ja metrolla sekä käveltiin aivan hirveästi - niin ja Aasian puolelle mentiin laivalla. Turvallista ja mieleenpainuvaa matkaa - meilläkin on suunnitelmissa käydä hieman paikkaamassa edellistä käyntiä.

      • Vastausta janoava

        Kiitos asiallisista vastauksista! Näistä oli hyötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe