jos ostaa roomassa niitä juna/bussilippuja millä voi matkustaa monta päivää yleisessä kulkuneuvossa,niin tarviiko ne aina leimata jossain koneessa?sekä bussissa että junassa?metrossa?onko muuten helppo liikkua?
apua!!!
sakari80
3581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin Metrossa pitää aina leimata, muuten ei pääse porteista sisään, eikä varmaan ole haittaa muissakaan, katsoo kuinka paikalliset menettelee. Rooman päiväliput on siitä metkoja että voimassaoloaika loppuu kello 24.00, joten ei kannata enää illalla ostaa päivälippua
Lippu leimataan ensimmäisen matkan alkaessa, sen jälkeen voit liikkua lipulla vapaasti sen käyttöajan loppuun saakka. Kuten edellinen kirjoittaja totesi, kannattaa pyrkiä aloittamaan matkustus esim. kolmen päivän lipulla aamusta alkaen jolloin käytössäsi on eniten aikaa tuosta kolmesta päivästä. Se kun ei tosiaan tarkoita 3 vrk vaan käyttöaika päättyy leimausta seuraavana kolmantena päivänä klo 24.
Tosin viikkolippukaan ei paljoa enempää maksa ja välillä Roomassakin on mukava lepuuttaa jalkojaan ja säästää aikaa käyttämällä julkisia joiden verkko on kattava ja käyttö helppoa. Metroon mennessäsi joudut käyttämään lipun lukijassa että portti aukeaa.
Joo, kyllä viikkolippukin leimataan vain ensimmäisellä matkalla. Kuten monet ovat todistaneet, metroon pääseen vain syöttämällä lipun portin lukijaan.
Kerronpa tapauksen vuoden takaa. Olimme kymmenen päivän matkalla ja ostimme ensin viikon lipun. Ostimme myöhemmin valmiiksi myös kolmen päivän lipun. Jätin kurillani viikon lippuni viimeisen voimassaolopäivän illalla metron lukijaan. Arvatkaapa jännittikö matka? Liputhan tarkastetaan metrosta pois mentäessä. Minulla poloisella ei olisi ollut leimattua lippua, jolloin sakko olisi tärähtänyt kouraan.
Se olisi ollut leikin loppu eikä olisi paljon naurattanut.