Oiskos jakaa uusia tai miksei tietysti vanhojakin kokemuksia Hurghadan lentokentästä. En löytänyt vanhaa keskustelua, niin aloitin uuden.
Kuinka homma sielä toimii ja kestääkö kauan?
Kuinka homma sielä toimii ja kestääkö kauan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toimii erinomaisesti. Käytiin syksyllä ja homma toimi kuin ns. junan vessa. Sinnepäin mennessä, jono liikkui mutkattomasti, ja hetkessä oltiin ulkona. Sama takaspäin tullessa, erittäin nopeaa toimintaa passintarkastuksissa.
Toimii niinkuin Afrikassa kaikki toimii mutta mihinkään ei voi luottaa. Mitään tämän päivän juttuja ei kannata odottaa tietenkään.
Sellasen täytettävän paperilapun jonottaminen oli pahin vaihe, eli karjalauma (turistit) ryysivät aika päättömästi, joskin sali oli myös täynnä englantia puhuvia opastajia. Itse passintarkastus sujui vikkelästi. Tarkistusportteja oli useampia mutta muihin riitti "vilautus."
sitten kaksi tuntia poukkoiltiin tulohallissa, kuuma kun h**tti. Kukaan "oppaista" siis paikallisista ei osannut neuvoa ja Venäänmaan turistit yrittivät tapansa mukaan olla ekoina. Huh huh.
Tullessa kaikki sujui vauhdilla, hälyttimet soi yhtenään mutta kukaan ei välittänyt. olisi voinut tuoda vaikka singon mukanaan.
Kiitti mulle riitti Hurghadan "tulli- ja passimuodollisuudet".
Egyptissä on ilmasto ja nähtävyydet hyvää. Muusta voimme olla montaa mieltä
pysy kotonasi
Kannattaa lentokoneessa kuunnella tarkaan mitenkä pitää toimia ja laittaa vaikka paperille ylös, minne pitää ensin jonottaa maihinnousukortin kanssa ja minne passintarkastukseen senjälkeen. On melkoisen sekavaa vai me turistitko sen teemme? Oikean bussin löytäminen kans siellä sekavalla perunapellollalla oli numero erikseen, siinä kohtaa kans kannattaa kuunnella opasta tarkasti.