Hei! Osaisikohan kukaan täällä neuvoa minua, kun veljeni kaatui ja löi kätensä kai kiveen ja nytten tuon käden etusormi on aivan turvonnut. Veli ei suostu mennä lääkäriin eikä tuota nyt varmaan tarvisikaan viedä. Sormea on nyt painettu pakastepussia vasten ja turvotus on vähän laskenut. Mietittiin vain, että voiko sormessa olla hiusmurtuma, kun se on vähän arka... pitäisikö sormi sitoa jollain? Mulla ois tuommoista sideharsoa ja sitten paksua sidettä (mikä oli kai jossain vaiheessa veljelläni jalassa revehtymän takia). Elikkä kannattaisko sormeen laittaa jonkinlainen side ja miten sen laittaisin jos täytyy, kun eikö se tietynlainen ´´puristus´´ lievittäisi kipua ja turvotusta ? (jos se sito pitää niin laitanko kahden sormen ympärillekkö, että toinen sormi tukee, pitäiskö sidettä laittaa ranteeseen asti vai paketoinko vain sormen?)
turvonnut sormi, apua?
7
8574
Vastaukset
- pikkumurtuma
työnnä vaikka p.......seeseen, aika parantaa
- niiiiiiiiiiiin?????
miksi ette vain mene lääkäriin??
- käsiparka
Menkää lääkäriin.
"eikö se tietynlainen ´´puristus´´ lievittäisi kipua ja turvotusta ? "
Lääkäriin, röntgenistä sen hoidon parhaiten näkee. Onko kipu nivelen kohdalla? Pystyykä liikuttamaan sormea nivelien kohdalta? Onko sormi muuten ok, eli ei ole pois sijoiltaan(vinossa)? Hiusmurtumakin se voi olla.
Kyllä se luultavasti tukea tarvitsee. Ensihätään ihan teippaamalla keskisormen kanssa. Yleensä riittää ihan keskisormeen tukeminen. Tärkeätä on ettei se hirveästi pääsisi liikkumaan murtumakohdasta.
- 19+10
sormissa on niin kovasti kaikenlaisia, suonia hermoja jänteitä yms pienessä tilassa, ja kun kolisee, se sattuu ja turpoo herkästi. Tärkeetä on just tuommoinen kylmä koho asento, niin kudosvammat ei tuu niin pahat. mutta ei päivä tolkulla sitä kylmää. jos tulee tiukka mustelma ja on sillai syvältä kipee niin voipi olla murtunut. mutta muuten vaan ruhje. kävis näyttään lääkärissä
Saa olla vaan tyytyväinen, ettei se turpooma ole hänen kielessään tai sukuelimissään. Musta ainakin olisi ihottavaa jos penis turpoaisi.
- öljyä purkissa
olet siis veltto muna =)
- Kysyapua
Kannattaa laittaa vaan kylmää sormeen ja ottaa särkylääkettä. Kyllä se siitä😊
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083