Lähdössä tammikuussa SriLankaan. Vähän hirvittää mahdolliset vatsaongelmat. Onko ne siellä yhtä yleisiä kuin Intiassa?
vatsaongelmat?
LuuPPa2
71561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oon ollu molemmissa ja kellään ei mitään vatsaongelmia. Varmaan vaan kaikki,joilla ollu, laittaa siit tiedon nettiin,mut joilla ei ole ollut,ei asiaa kommentoi.Yhtä hyvin suomessa voi saada jonki pöpön.
Olen ollut Lankassa vajaat parikymmentä vuotta ilman mitään lääkityksiä. Vatsapöpön voi tietysti saada aina, kun vaihtaa maata ja bakteerikanta vaihtuu. Itsellä muutaman kerran vatsa kuralla, mutta syynä ilmeisesti enemmän halpa arrakki, kuin paikallinen pöpö.
Hei:
Kun vähän katsot mitä syöt, niin säilyt terveenä. Tarkista aina;että vesipullon sinetti on ehjä kun ostat vettä.
Älä syö kuumentamatonta ruokaa ainakaan hotellin(hyvätasoinen) ulkopuolella.
Olin siellä vuoden ja kärsin yhden vatsataudin.... Nooh, se sitten kesti 10 kuukautta, mutta sen kanssa oppi elämään :-(
itse olin tammikuussa siellä ja ei ollut mitään... Tosin sitä ennen olin ollut kolme kuukautta nepalissa, jossa olin yhden päivän oksennustaudissa.. luulenpa että on kovasti tuurista kiinni. Ja kannattaa tosiaan vähän katsoa mitä syö. Maitotuotteet esim sellainen että kannataa välttää.
Meillä näytti tulevan "suurimmat" vatsavaivat mausteisista ruuista mihin vatsa ei vain ole tottunut, eli vatsaa väänsi hieman muttei mitään mahapöpöjä. Ja kas, kun mausteisia ruokia välteltiin pari päivää, ei mahan vääntelyistä ollut enää tietoakaan :) Maitohappobakteerit vaan mukaan.
Helena Ahti-Hallberg kertoi jossain lehdessä saaneensa sieltä salmonellan...