Vuokralaisellani on kertynyt vuokrarästiä pikku hiljaa ainakin kolmen kuukauden edestä ja aikani selityksiä ja lupauksia kuunneltuani haluan saada hänet ryhdistäytymään maksuissaan. Kysymyksiä on kuitenkin muutama:
1.) Lähetetäänko tällaisessa tilanteessa muistutus vai varoitus?
2.) Minkälainen ko. kirjeen pitää muodoltaan lain puolesta olla, jotta sitä voi käyttää irtisanomisen tukena, jos maksut eivät tule ajan tasalle?
3.) Kuinka monta varoitusta/ muistutusta/ kehoitusta tarvitaan, ennen kuin sopimus voidaan irtisanoa? (Jos ei muu auta.)
4.) Kuinka paljon voi vaatia rästivuokraa lyhennettäväksi kuukaudessa, normaalin vuokran ohella?
1.) Lähetetäänko tällaisessa tilanteessa muistutus vai varoitus?
2.) Minkälainen ko. kirjeen pitää muodoltaan lain puolesta olla, jotta sitä voi käyttää irtisanomisen tukena, jos maksut eivät tule ajan tasalle?
3.) Kuinka monta varoitusta/ muistutusta/ kehoitusta tarvitaan, ennen kuin sopimus voidaan irtisanoa? (Jos ei muu auta.)
4.) Kuinka paljon voi vaatia rästivuokraa lyhennettäväksi kuukaudessa, normaalin vuokran ohella?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laita heti varoitus vuokralaiselle. Odota viikko ja jos rästit eivät ole tulleet tilille, niin pura sopimus ja laita häätöanomus käräjäoikeuteen.
Hanki parempi vuokralainen itsellesi. Mitä järkeä pitää lusmua vuokralaista?
Lue huoneenvuokralaki
61 §
Vuokranantajan oikeus purkaa vuokrasopimus
Vuokranantajalla on oikeus purkaa vuokrasopimus:
1) jos vuokralainen laiminlyö suorittaa vuokran säädetyssä tai sovitussa ajassa;
2) jos vuokraoikeus siirretään taikka huoneisto tai sen osa muutoin luovutetaan toisen käytettäväksi vastoin tämän lain säännöksiä;
3) jos huoneistoa käytetään muuhun tarkoitukseen tai muulla tavalla kuin vuokrasopimusta tehtäessä on edellytetty;
4) jos vuokralainen viettää tai sallii vietettävän huoneistossa häiritsevää elämää;
5) jos vuokralainen hoitaa huoneistoa huonosti; tai
6) jos vuokralainen huoneistossa rikkoo, mitä terveyden tai järjestyksen säilyttämiseksi on säädetty tai määrätty.
Huoneiston käyttöön liittyvä vuokrasopimuksen purkamisperuste koskee soveltuvin osin myös vuokrasuhteen johdosta vuokralaisen käytössä olevia kiinteistön tai rakennuksen yhteisiä tiloja ja laitteita.
Jos purkamisperusteen aiheuttaneella menettelyllä on vähäinen merkitys, ei oikeutta vuokrasopimuksen purkamiseen kuitenkaan ole.
Vuokranantajan on vedottava vuokrasopimuksen purkamisperusteeseen kohtuullisessa ajassa siitä, kun se on tullut vuokranantajan tietoon. Vuokranantaja ei kuitenkaan menetä purkamisoikeuttaan niin kauan kuin 1 momentin 1 tai 4–6 kohdassa tarkoitettu menettely jatkuu.
Vuokranantajan oikeudesta purkaa vuokrasopimus säädetään lisäksi 8, 38, 40 ja 49 §:ssä.
62 §
Varoitus purkamisoikeuden käyttämisestä
Vuokranantaja ei saa purkaa vuokrasopimusta 61 §:n 1 momentin 3–6 kohdassa säädetyllä perusteella, ellei vuokranantaja ole antanut vuokralaiselle kirjallista varoitusta. Varoitus on annettava tiedoksi siten kuin 54 §:n 3–5 momentissa säädetään irtisanomisilmoituksen tiedoksiantamisesta.
Jos vuokralainen varoituksen johdosta viivytyksettä täyttää velvollisuutensa tai oikaisu muutoin tapahtuu, vuokranantajalla ei ole oikeutta vuokrasopimuksen purkamiseen.
Varoitusta ei kuitenkaan tarvita, jos purkamisperusteen aiheuttanut vuokralaisen menettely on toistunut ja vuokralaiselle jo aikaisemmin menettelyn johdosta on annettu varoitus taikka jos vuokralainen 61 §:n 1 momentin 4 tai 6 kohdassa tarkoitetussa tapauksessa on menetellyt erittäin moitittavalla tavalla.
63 §
Yhtään enään hae häätö saa laittaa vireille 2 kk rästien jälkeen vuokralaiseltasi et tule koskaan saamaan rahojasi käräjäoikeuteen menet heti tänään neuvovat eteenpäin.
Älä enää lähettele mitään muistutuksia, vaan varoitus vuokrasopimuksen purkamisesta.
Jos esim. viikon aikana hän ei ole maksanut KAIKKIA rästejä, niin sitten purat vuokrasopimuksen. Siihen ei muuten tarvitse oikeuden päätöstä. Riittää, että lähetät purkuilmoituksen, jossa ilmoitat vaikka, että asunto pitää olla tyhjä viikon kuluessa.
Tuossa malli:
http://www.kiinkust.fi/lomakepalvelu/mallit/394.pdf
Auta yhtään mitään jos vuokralainen ei maksa vuokraansa ei hänen asunnosta tarvitse lähteä vaikka kuinka esittää purkuilmoitusta.Häätö on aina toimiva ratkaisu tosin laskut tulevat häädön hakijalle maksaa 85 e mikäli asunto tyhjennetään viranomaisvoimin maksaa n 280 e. Netistä kärjäoikeuden hinnastosta saat tietoa parhaiten menemällä oikeusvirkailijan puheille.
Tulet kärsimään merkittäviä tappiota vuokralaisen "ymmärtämisessä", joten pistä tappioputki heti poikki. Jos rästejä on kertynyt jo useita kuukausia, niin hän ei tule niitä missään vaiheessa saamaan ajantasalle. Kuinka kauan vuokralaisesi on asunnossa asunut? Jotkut vuokraloiset tekevät niin, että lopettavat heti tai pian asuntoon muuton jälkeen vuokranmaksun ja hyödyntävät ymmärtäväistä ja pitkäpinnaista vuokranantajaa. Vetkuttelulla, selittelyillä, lupailuilla, sekä vuokranantajan saamattomuuden ja irtisanomisprosessin hitauden takia he pystyvät asumaan tällä tavoin ilmaiseksi kuukausitolkulla, jopa puoli vuotta ennenkuin tulee pakkolähtö asunnosta. Mitä nopeammin vuokranantaja toimii vuokraloisen ulosheittämiprosessin käynnistämisessä, sitä pienemmäksi hänen tappionsa jäävät. On myös ehdottoman tärkeää, ettei vuokranantaja paina tapausta "villaisella" vaan jättää maksuvaatimuksen voimaan häädön jälkeenkin. Jonain päivänä voi lopulta saada rästiin jääneet rahat ja mikä tärkeintä, tällä tavoin ei anna signaalia vuokraloiselle, että toiminta on ok ja kannattavaa.
Rehellisiin ja luotettaviin vuokralaisiin tottuneena olen tosiaankin kai liian taipuvainen ymmärtäväisyyteen. Yli kymmenen vuokrausvuoden aikana on ollut melkoinen liuta vuokralaisia, mutta nyt vasta joudun ensi kertaa perehtymään tällaisiin asioihin.