Tuoltahan löytyy selkeät ohjeet:
http://m.mt1.fi/section;jsessionid=2F6CE13794699AFA92AD511AEADD7344?b=node76698653483798884&a=leaf78805275013944730&s=node75939698456987093&ref=1&p=1
ja lainaus:
"Tasausvarauksella voi säädellä tuloa
Tasausvaraus on käytettävä investointiin viimeistään kolmantena vuonna sen verovuoden päättymisestä, jolta jätetyssä veroilmoituksessa varaus on tehty.
Varauksen voi käyttää investointiin kuten rakennuksiin ja koneisiin, mikä on yleensä edullista, tai purkaa suoraan tuloksi, jos siihen on tarvetta, ja ilmoittaa normaalisti vuoden 2008 tulona."
Eli siis että
"tai purkaa suoraan tuloksi, jos siihen on tarvetta, ja ilmoittaa normaalisti vuoden 2008 tulona".
Ei ole mikään pakko ottaa ja ostaa turhaa härpäkettä tai uutta traktoria. Olen itsekin usean kerran kun on tulot jonakin vuonna yllätäen kasvaneet niin tehnyt investointivarauksen ja purkanut sen sitten tuloksi kun on ollut vähemmän tuloja.
Onkohan maavaari maanviljelijä ollut ollenkaan kun ei tällaista perusasiaa edes tiedä??? Vai onko tullut hankittua niitä turhia koneita markille tasausvarauksella kun se on "edullista"???
tasausvaraus, jatkoa
7
819
Vastaukset
- kannattanut
Laittaa pari edellistä kans... Mm maavaarilta tämä että
"MITENKÄS SE TASAUSVARAUS TEHDÄÄN ILMAN HANKINTAA ??? OLETKO SEONNUT LOPULLISESTI.! selostas nyt tätä mahdollisuutta. näin pienessä kuumeessa täytyy oikein kysyä. "
Ja pari edellistä johtivat tuohon eli
"Olen eri mieltä. Unohda nyt nuo konehankinnat, se on kokonaan toinen juttu. Mutta teepäs tasausvaraus ja varauksen purku ilman turhien koneiden hankintaa niin huomaat että mikä vaikutus sillä on kokonaisverotukseen. "- Anonyymi
Jatkuva juopolla aloitus ,ja seonnut jne Rakennusvalvonta osoitetarkistus,kaksoislaskutus jota ei kirjoiteta
- o lee
päässyt hänestä käsitykseen täältä lukemalla, jotain sukupolvesta toisee siirtyvää kaunaa havaittavissa, ja duunari se sille yks perkele vasta onkin, ihme häsläri!
- varaus
13.800 huh mikä haloo moisesta summasta noussut täällä.
- mielenkiinnosta ...
varaus kirjoitti:
13.800 huh mikä haloo moisesta summasta noussut täällä.
maatalouiskoneiden hintoja ja yllätyin perusteellisesti kun esimerkiksi traktorin arvo säilyy niin hyvin, joitain malleja voi pitää jopa sikoituksena, ja kuitenkin niistä saa tehdä vuosittain 25 prosentin poistot. samoin perälevyt, takakuormaimet ja maatilakuormaimet näyttäisi säilyttäneen vielä lähes alkuperäisen hintansa. eikä tämä vääristä esimerkiksi sukupolvenvaihdosta tekevän tilan arvoa ja sitä kautta vähennä verotuottoja, vaari taisikin mainita että tilan konekaluston arvo olisi keskimmäärin noin 32000 euroa.
- Anonyymi
Jatkuva sekavuus syyttely Mikkola Soitot
- Anonyymi
Hei
It Tuki paikalla sekavuus syyttelyt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204219Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692715Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932411- 472343
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua381597Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350- 571320
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 761291
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186