Tämä/nämä linkit KANNATTAA lukea huolella ja pitää mielessä:

Valvontaa LISÄTÄÄN!.

2

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hepokattimaantiellä

      Lisätään sitten vastavuoroisesti VPN ja proxypalveluja. Ei vaikuta peruskäyttäjään mitenkään, kun liikenne kierrätetään ulkomaiden kautta. Näinhän ne tekevät. Vpn yhteys vaikka ruotsiin jossa tuota lakia ei ole ja sieltä proxy vaikka romaniaan.

      Se mitä ei nyt oikein tajuta on se, että esimerkiksi torrentit on jo vanhentuneita ja seuraavat lataus/jako ohjelmat tulevat keskittymään enemmän anonymiteettiin. Laki seuraa perässä, muttei tule ikinä kehittymään sitä vauhtia mitä tiedosteojen jakelu kehittyy.

      Tälle pelleilylle pitäisi pistää piste, veronmaksajien rahoilla käydään oikeusjuttuja, jotta saadaan MAFIAA:lle lisää rahaa suomen ulkopuolelle. Itse äänestän piraattipuoluetta ensi vaaleissa.

    • gotcha^

      Itse narahdin tuossa jokunen kuukausi sitten jakamisesta ja sain siinä aika hyvin asian selvittelyn yhteydessä hyödyllistä tietoa. Suomen piraattiliikennettä valvoo joku pieni paikka / yksityishenkilö tanskassa, ilmeisesti vain p2p:ta tosiaan. Sieltä sitten otetaan jakolistasta screenshotti, tehdään yksi koelataus joka poissulkee feikkijaot, otetaan ip talteen ja jotain muuta vastaavaa soosia. Tanskalaiset veloittaa tuosta sitten muistaakseni 550e joka jää sinun maksettavaksi muiden kulujen päälle jos jäät kiinni. Suomen tekijänoideuskeskuksen lakimies taas sanoi että jos on ALLE 1000 biisiä jaossa, kukaan ei kiinnitä huomiota etkä tule jäämään kiinni. Tanskasta valvojat taas lähettävät kerran kuukaudessa suomeen listan, mistä näkyy isoimmat jakajat, joista suomen konttorirotat valitsevat pahimmat tapaukset jotka laitetaan vastuuseen. Kyseiset mulkut sanovat että " Haluamme vain saada rahan oikeaan osoitteeseen ", joka tarkoittaa todellisuudessa sitä että noin 95% korvausvaatimuksesta (ainakin minun tapauksessa) koostui tästä valvonnan hinnasta! Eli: muista jakaa aina hillitysti, esim muutama giga kerrallaan, jos jaat satoja gigoja ja jäät kiinni, vetäise oikeuteen sillä tuomioistuimet määräävät MAX 10-20% korvaukset alkuperäistenhinnoista jos häviät. Ja toisaalta Tekijänoikeus- ja valvontakeskus ei ole hävinnyt koskaan yhtäkään juttua(valtion firma :) ) joten tulet häviämään jutun todennäköisesti. Jännä juttu sillä EU:ssa ei ole mitään lakiamikä velvoittaisi maksamaan korvauksia jakamisista, yllättäen tämäkin paska on vain suomen keksimä homma.Täällä kuitenkin mennään eu:n pikkuriikkisten ohjeiden mukaan aina, paitsi jos valtio voi kusettaa välistä rahaa niinkuin näissä tapauksissa. Toivottavasti selvensi jotain jollekkin, älkää jääkö kiinni ja jatkakaa samaan malliin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14322
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5944
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5505
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4359
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4107
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3592
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2645
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe