käsitän kun on työttömänä työnhakijana,pitää olla niin terve että kykenee ottamaan mitä kokopäivä
työtä tahansa.Mutta kun ei pysty,selkä aivan sökönä.Arvauskeskuksen lekuri ei suostu antamaan lähetettä
magneettikuviin jotta vika varmistuisi.Mikä neuvoksi,karenssi kolkuttaa tai kuka maksaa magneettikuvauksen
ei kai työkkäri,kela?
työtä tahansa.Mutta kun ei pysty,selkä aivan sökönä.Arvauskeskuksen lekuri ei suostu antamaan lähetettä
magneettikuviin jotta vika varmistuisi.Mikä neuvoksi,karenssi kolkuttaa tai kuka maksaa magneettikuvauksen
ei kai työkkäri,kela?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Työvoiman Palvelukeskuksilla on semmoistaki toimintaa kuin työkyvyn arviointia. Lähettävät pitkäaikaistyöttömän yksityiselle lääkärille, joka arvioi loppupeleissä kokonaisvaltaisesti työttömän työkykyä. En ole kyllä koskaan kuullut, että kallista magneettikuvausta olis sieltäkään kustannettu.
Jos tosiaankin olet niin sairas selästäsi, ettei missään tapauksessa pysty omiin töihisi kokopäiväisesti, niin sen todistaminen työttömänä on erittäin vaikeaa. Eihän sulla ole mitään mistä näyttää että on työkyvytön. Työkyvyttömyys ja tutkimukset saat hankittua itsellesi, mutta se vaatii hieman pitkäjänteisyyttä ja johdonmukaista toimintaa.
1) Menet hommiin, ihan mihin tahansa. Esim. niihin palkkatukipaikkoihin, joihin työkkäri pitkäaikaistyöttömiä työntää vuodeksi kerrallaan. Alat sairastaa, sairaslomaa aina ja usein ja samasta vaivasta.
2) Kela kiinnostuu ja alkaa näkemään jonkunlaisen mallin sairastamisessasi,eli että sulla on yksi ja sama vaiva, joka estää työnteon.
3) Voit ehkä, jos vaivasi on niin vakava, päästä leikkaukseen että kuntoudut töihin taas, tai sitten jos leikkaus eikä muu hoito auta, niin myöntävät sairaseläkkeen.
Pitkä on taival, mutta ei se itestään tapahdu. Eivät tule kelan eläkepaperit yhtäkkiä työttömälle kotiin, että oleppa hyvä. Kyllä pitää ensin sairastaa ja yrittää tehdä töitä kunnon mukaan ja sitten sairastaa taas.
Millä perusteella kela maksaisi magneettikuvauksen? En tiedä, löytyykö semmoista momenttia sieltä.
Takasin vaan omalle sinua hoitavalle lääkärille ja hakemaan sairaslomaa. Jos et töihin pysty, niin et voi olla työkkärissä työttömänäkään.
osoita siellä sitten ettet kykene, mitäs turhia etukäteen paineita otat, sen kun sitten haet sairauslomalle, jos et kerran kykene töitä tekemään. Mitä, siitä saa sitten karenssin, jos työnantaja irtisanoo sairauden takia koeajalla? Niinkö! No, vedä sitten sairauslomatodistukset esiin, pyydä siis sairauslomatodistukset ja otat kopiot niistä itsellesi!
Ei kai työvoimatoimisto voi lääkärin yli kävellä, lääkäri voi kyllä asiakkaan yli kävellä.
Etpä ole kieltäytynyt tarjotusta työstä.
Siis vaikka tarjottais, niin eihän se tarkoita että olet jo saanut työn, sua vasta haastatellaan ja katsotaan, että olisko susta työntekijäksi.
Mikä ihme teitä vaivaa: Mitä mä teen jos tarjotaan töitä, karenssi tulee, kun en kykene meneen!
Tarjous ei vielä ole sopimus! Se on vasta haastattelukutsu! Ja jos pääset, etkä kerta kaikkiaan pysty, hae sairauslomaa..... Siinähän voi sitten lääkäri kirjoittaa jonkun B-todistuksenkin, jos sulla tosiaan on sellainen vika, joka estää tietyntyyppiset työt!
http://www.oikohaku.fi/Vertaa/magneettitutkimus.xhtml
siis työnhakijan pitää omalla kustannuksella maksaa,tai mennä ikäänkuin oikeiseen työpaikkaan ja samantien
sairastuvalle,aika ovelaa,työnantaja maxaa,heh
ihmettelen itsekkin..
jatkotutkimuksiin toimittanut, niin silloin ei todennäköisesti ole sellaista vikaa sinulla lainkaan, joka olisi este työntekemiseen.
Voithan hakeutua yksityislääkärille, yrittää, jos hän lähettää sinut polille keskussairaalaan, mutta jos ei tämäkään, niin silloin sulla ei vaan ole sitä vikaa.
Millai sun selkä on sökönä - onko vain lihaskunnosta kyse, vai onko tosiaan todettu lanne-selkärangan alueella luisissa rakenteissa muutoksia?
Haluatko väen väkisin päästä leikkaukseen, vaikkei mitään vikaa oliskaan?
Onko sun selästä edes röntgenkuvaa otettu?
röntgen otettu,joku nikamista puristuksissa.Ei kauaa pysty istumaan,seisomaan paikalla.kun tekee
duunipäivän jossa ollaan liikkeessä ei satu,mutta kotiin tullessa ei pysty liikkumaan kuin KONTATEN
eli kai siellä jotain..
niin mitä ohjeita tai toimenpiteitä on suositeltu. Katselin googlella, paljon tuli tuosta taudista hevosista tekstiä - no joo. Mutta siis fysioterapiaa ja kivun hoitoon injektioita kuulemma ihmisille, ja viimeisenä keinona selkäleikkaus. No, mitäs sulle. Neuvottiinko fysioterapiaa.
Siis, mitä diagnoosiin auttaisi MRI - jos sulle se diagnoosi on jo annettu! Mitä, ei MRI sun tilaasi hoida?
Ja siis onko sulle nyt tarjottu töitä, pakotettu ottamaan vastaan töitä? Vai stressaatko jo etukäteen? Itse tekisin niin, että ensinnäkin noudattaisin niitä neuvoja, joita mulle se röntgentutkimuksen perusteella diagnoosin tehnyt antoi, toisekseen jos töitä tarjotaan, niin menisin, ja jos tilanne ei anna mun töitä tehdä, niin sitten sairauslomaa, todistukset pyydän tarkkoina ja itselleni kopiot, aina vain sairauslomaa, jos ei pysty töihin, kyllä se siitä. Työkyvyttömyyseläkkeellekö haluat tai kuntoutustoimiin? No, niihin ei pääse, muuta kuin jatkuvilla todistuksilla työkyvyttömyydestä! Enkä tiedä, kannattaako sitä sitten työnantajalla haastattelussa sanoa, että joo, mulla on selkävaivoja, selkävaivat kun ovat sellaisia, että niitä on jokaisella, ja työnantaja saattaa kuvitella sun vain venkoilevan.... Haastatteluissakin on yleensä enemmän kuin yksi vaihtoehto, eli sinä et ole ainoa, jolle paikkaa tarjotaan!
röntgen näyttänyt 'jotain' vikaa ja magneetilla ISOA vikaa,osa-aika eläkettä tarjottu jne
selkäasioista - vertaistukea.
Mutta tuossahan sulle ohjeet tuli,jos töihin joudut, niin sen kun haet sairauslomaa, kun sairauslomia alkaa tulemaan aina vaan ja aina vaan, niin kyllä sitten lopulta lähetetään keskussairaalaan ja MRI:hin. Mutta jos sulle nyt alkuun on tarjottu joku hoitovaihtoehto,niin jos sua oma selkäsi ja liikuntakykysi kiinnostaa, niin kai niitä ohjeita noudatat, ei se MRI sinua paranna. Kun et itse hoida, tilanne käy aina vaan pahemmaksi, sitten lopulta jos olet aivan liikuntakyvytön, niin syytätkö sitä, että kun et saanut MRI:tä? Itsehän et hoida itseäsi, tyhmästi vaan hoet että et saa magneettikuvaa...tai tietokonekuvaa tai ihan mitä vaan, mutta kun mikään niistä kuvista ei sun terveyttäs auta. Haluat vaan eläkkeelle, no, eikö se hoidu pikku hiljaa kun aikasi työttömyyskortistossa olet ja ikää tulee yli viiskyt vuotta niin alkavat jo miettiä että olet työkyvytön, aivotkin kuivettuneet käytön puutteessa, saa jo kehitysvammaisen leiman kun on pitkäaikaistyötön.
on meinaan joskus ollut tuollainen hoitojakso,siiä sitä sitten väännellään ja käännellään,ei se
nikama vika sielläkään korjaannu,ompahan fysiolla 'töitä'.ja jos itse joudut tän rimpuilun
maksamaan,voi voi 400e kk kelarahoista ei jää enää leivän palaseen rahaa!
se kirurgiakaan, ja kirurgiankin jälkeen joutuu melko varmasti fysioterapiaan.
Mikä ihmeen kumma siinä on kun pitää sinne leikkauspöydälle päästä?
Saa sitten tarinan aihetta ja kuvaukset kärsimyksistä sen kun jatkuvat.
Kuinka moni selkäsairaus on itse asiassa itse aiheutettu, eli ei pidetä huolta selästä? Saattaa olla, että on joku pikku juttu ollut, saatu jo siihen ohjeet, että liikuntaa ja kuntoutusta, lihasvoiman parantamista, mutta ei, näitä ei noudateta, lääkkeitä vaan pitäisi saada syötäväksi, vahvoja kipulääkkeitä. Sitten ollaan että voi, voi, ja ai, ai.
No joo, voi sitä tietysti olla joku rakenteellinen syntymävikakin, ei siinä mitään.
Mutta mikä kumma siinä on, kun kuvitellaan että leikkaus parantaa - kun se on kuitenkin vain se, että siitä taas lähdetään kuntouttamaan, jumppaa, fysioterapiaa, hoivaa lihaksille ja siis niin että lihasten omistaja on itse aktiivinen liikuttaja!
Ok, nyt mulle tulee joku rangaistus, liukastun tänään ja mun selkä menee kiputilaan...
että selkä ei makuuttamalla parane!
Selän magneettikuville vian todentamiseksi pitäis päästä,terkkarin lekuri ei lähetettä
skriivaa-kallista..työkkärin täti haluis todistuksen työkunnottomuudesta.. siis pitänee
juosta viikon välein terkkarissa hakemassa sairasloma todistuksia ja burana neuvoja..
Maksaakohan sossu,jos menet yksityiselle kuvauttamaan?
Kylä ne sieltä työkkäristä ohjaavat kuntokartoitukseen, näin minulle tehtiin työkkärin ehdotuksesta. En joutunut maksumieheksi. Kysy sieltä työkkäristä !
Määrättiin muutama kuukausi sairaslomaa,olen pitkäaikais-työtön.Mitä tekee työkkäri:
alkaa kyselemään,olenko työkykyinen valmis ottamaan kokopäivä työtä vastaan...
Voiko työvoima viranomainen KUMOTA sairasloma todistuksen,eikö työttömällä ole
mahdollisuutta sairaslomaan??? onko edes mitään oikeusturvaa tälläisessä??
Ei voi kumota. Vie lääkärintodistus Kelaan sairauspäivärahan hakemiseksi. Noin pitkästä sairauslomasta Kela vaatinee jo B-todistuksen. Omavastuuajalta saat työttömyyskorvausta.
Kun ilmoitat, ettet ole työkykyinen sairausloman aikana, niin työkkäri katkaisee työnhaun täksi ajaksi. On siis tärkeää, että ilmoittaudut työkkärissä sairausloman päättyessä.
vein todistuksen Kelaan ja Työkkäriin.Työkkäri alkoi kysyä: olenko työkykyinen, valmis kokopäivä työhön,,, haluavat kirjallisen selvityksen.
Herra isä,enhän minä tuota sairaslomaa mistään arpajaisista ole voittanut..eikö
tuon työkyvyn päätä terveydenhoitoalan ihmiset ja VASTA sairausajan päätyttyä,
ainakin maalaisjärki sanoisi näin?!
Voiko työkkäri kuitenkin lähetellä osoituksia sairausajan kuluessa ja karenssi
vaara olemassa,vaikka sairaslomalla?
Miksi ihmeessä? EI työkkärillä ole oikeutta mitään lisäselvityksiä vaatia. Kun saat sairauspäivärahapäätöksen, niin omavastuuajan jälkeen katkaise työnhaku. Mitään selityksiä työkkärille ei tarvitse tehdä. Kun olet toimittanut kerran B-todistuksen, niin ilmoita vain, että lukevat todistuksen, siinä selvitystä riittävästi.
Minkä ihmeen natsityypin kanssa olet joutunut tekemisiin? Oma arvaukseni on, ettei virkailija hallitse hommiaan.
jos sairaustodistus ei päde työkkärille mutta kelalle pätee,liekkö moinen
enää laillista toimintaa?
jos työkkäri LÄÄKÄRIÄ korkeammalla.löytyykö muita joilla työkkäri kumonnut lääkärin sairausloma todistuksen??
taas B-todistus kelpasi Typpiin , mutta ei KELAAn, Mulla on ollut vuoden ajan B-todistuksia lääkäriltä kolmen kuukauden välein, mutta ei auta. TYP ohjeisti hakemaan tm-tukea ja laittavansa mut passiiviseksi työnhakijaksi eli sellaiseksi , jolle ei osoituksia lähetetä.
0900 'tittelin' ?