Jälleen on alkanut kuulua tarinoita halpis järkkärien suljin ja peili ongelmista. Ongelmat eivät tälläkään kertaa liity tiettyyn merkkiin vaan niitä on monissa merkeissä. Sinänsä tuo halpojen järkkärien ongelmat eivät mitään uutta ole. Niistä oli aikanaan canon AE1 kuuluisa.
Näistä ongelmista välttyy kun ostaa keskihintaisen järkkärin eli yli tonnin hintaisen. Niissä ei näitä ongelmia kuulemma esiinny kuin joissain poikkeus tapauksissa. Ammattilais kameroissakin ongelmat ovat olleet sangen harvinaisia kovasta käytöstä huolimatta.
Halpis järkkärien ongelmat
15
714
Vastaukset
- Kysyn vain
Jos halvimmat rungot maksavat alle 500€ ja kalleimmat pitkälti päälle 10 000€, niin eikö keskihintainen ole yli 5 000€? Kyllä halvallakin rungolla pärjää. Täytyy vain tietää rajoitukset. Objektiivien kanssa on eri juttu.
- nfq0+
ei sitä noin katsella. ylä ääirpää on aina venyvämpi joka asiasa myös musiikkilaitteissa ja autoissa.kyll se keskipää on lähempänä halpaa ku kallista
- sdfsdasdfasdf
>Jos halvimmat rungot maksavat alle 500€ ja kalleimmat pitkälti päälle 10 000€, niin eikö keskihintainen ole yli 5 000€?
Samalla logiikalla, jos halvin auto maksaa 5.000 ja kallein $1.700.000, niin keskihintainen auto maksaa noin 850.000 ? Niinkö?
- sodoman liberte
Riippumatta merkistä tai hintaluokasta, kalkkunoita esiintyy. Viat eivät yleensä liity itse kameraan vaan ohjelmistoon. Kilpailu on kovaa.
- Kehitys kehittyy
Itse kuvasin vuodet 1992-98 käytettynä hankkimallani Canon AE1 Program -kameralla. Jo ostovaiheessa annoin rungon sekä 50 mm objektiivin huollettavaksi, sillä peili-mekanismi rahisi. Sen jälkeen ei tarvinut enää tehdä mitään huolta. Eli kamerasta sekä linsseistä kannattaa pitää huolta, sillä näiden mekaaniselle rasitukselle altistuva osat eivät ole ikuisia. Maanantaimallit sekä 100 euron paketti-zoomit ovat asia erikseen.
- horridus
Mulla on (vieläkin) toimiva AE-1:nen. Hankittu uutena v. -77. Ja on tullut varmaan otettu eräskin kuva sillä tähän päivään menneessä.
- AE-1.............
"Sinänsä tuo halpojen järkkärien ongelmat eivät mitään uutta ole. Niistä oli aikanaan canon AE1 kuuluisa."
Kumma kyllä en ole kuullut tuollaisesta. Sitäpaitsi AE ei ollut halvintasarjaa, mutta ensimmäinen.
Minulla ja lähes kaikilla canonisteilla oli -70-luvun loppupuolella (julkaistu 1976) AE-1, eikä kukaan niitä valittanut. Minulla oli kyllä kamerassa valmistusvika, jonka huomasin, vasta takuuajan jäkeen. Runkopaksuus oli väärä ja tarkennus meni hieman pieleen, jos kuvasi täydellä aukolla. himmennettäessä sitä ei ollenkaan huomannut.
Purin kameran, ja laitoin hieman alumiinifoliota rungonpuolikkaiden väliin ja hyvin pelasi ja pelaa vielä tänäänkin.
Myöhemmin hankkimassani, kaksi kertaa kalliimmassa A-1:ssä oli täsmälleen sama vika.
AE-1:n peili ei rahissut, mutta sensijaan myöhemmin julkaistun AE-1P:n peli saattoi vikistä, jos kameraa ei kokoajan käytetty. A-1 oli kitinästä kuuluisa, mutta minulla sekään ei kitissyt niin kauan, kuin se oli pääasiallinen käyttökamera, eli jonnekin 1990:n saakka.
Digikameroita räpsytetään kohtuuttoman paljon, koska luullaan sen olevan halpaa. Kohtuullisesti käytettynä kestää kamera kuin kamera sen 3 vuotta, jonka sitä "kehtaa" käyttää. Sitten on kameroiden omiansuudet muuttuneet niin paljon, että haluaa uuden. Digikamerat vanhennetaan väkisin uusila ominaisuuksilla ja uhteensopimattomilla lisätarvikkeilla, kuten muutuvilla akuilla, objektiiveilla, liitännöillä. muistikorteilla jne.
Tiedättekös muuten, että havat objektiivitkin on suunniteltu kestämään vain 50 000 laukaisua!
Jo 1076 julkaistu manuaalinen Nikor E-sarja oli suunniteltu kestämään vain 50 000 valotusta Nikonin esitteen mukaan!!! Kittilinssi siis hajoaa samaan aikaan kameran kanssa, jos se on ainut linssi.
Noita leluja ei ole suunniteltu käyttöä varten, vaan myyntiä varten.
Ns. ammattilaiskamerat ei ole sen parempia. Ne ei kestä kosteutta, eikä lämmönvaihteluita. Monen "sääsuojattu ykkönen" on kirjaimellisesti homehtunut käsiin ulkokäytössä. Pentaxilla on joku malli, jonka pitäisi kestää -10 astetta, muita merkkejä ei saa pakkasella viedä ulos ollenkaan.- Normaali järkkäri
kestää -20 pakkasta aivan hyvin. Ongelma ei ole lämpötila, vaan kosteus.
Ja se kosteus tiivistyy siinä vaiheessa kun se kamera tuodaan takaisin lämpimään. Silloin kannattaa odottaa että kaikki tiivistynyt kosteus on haihtunut, ennen kuin viedään se kamera taas sinne kylmään.
Hyvä keino on laittaa se kamera siellä ulkona muovipussiin, ja pussinsuu ilmatiiviisti kiinni, ennen kuin tuo kameran lämpimään. - Essi Varis
Normaali järkkäri kirjoitti:
kestää -20 pakkasta aivan hyvin. Ongelma ei ole lämpötila, vaan kosteus.
Ja se kosteus tiivistyy siinä vaiheessa kun se kamera tuodaan takaisin lämpimään. Silloin kannattaa odottaa että kaikki tiivistynyt kosteus on haihtunut, ennen kuin viedään se kamera taas sinne kylmään.
Hyvä keino on laittaa se kamera siellä ulkona muovipussiin, ja pussinsuu ilmatiiviisti kiinni, ennen kuin tuo kameran lämpimään.AE1-rungossa oli "kuuluisa" ominaisuus, ei vika, jota kutsuttiin naukaisevaksi peiliksi.
Vaivasta pääsi eroon kun huollatti kameran. - hdkfkksl...
Essi Varis kirjoitti:
AE1-rungossa oli "kuuluisa" ominaisuus, ei vika, jota kutsuttiin naukaisevaksi peiliksi.
Vaivasta pääsi eroon kun huollatti kameran.Tarkoitat A-1:tä.
- jdkfijhsk..
Normaali järkkäri kirjoitti:
kestää -20 pakkasta aivan hyvin. Ongelma ei ole lämpötila, vaan kosteus.
Ja se kosteus tiivistyy siinä vaiheessa kun se kamera tuodaan takaisin lämpimään. Silloin kannattaa odottaa että kaikki tiivistynyt kosteus on haihtunut, ennen kuin viedään se kamera taas sinne kylmään.
Hyvä keino on laittaa se kamera siellä ulkona muovipussiin, ja pussinsuu ilmatiiviisti kiinni, ennen kuin tuo kameran lämpimään.Älä itke, kun vahinko tapahtuu. Katso kamerasi manuaalia ja kysy huollosta.
- normaali kuivumninen
Normaali järkkäri kirjoitti:
kestää -20 pakkasta aivan hyvin. Ongelma ei ole lämpötila, vaan kosteus.
Ja se kosteus tiivistyy siinä vaiheessa kun se kamera tuodaan takaisin lämpimään. Silloin kannattaa odottaa että kaikki tiivistynyt kosteus on haihtunut, ennen kuin viedään se kamera taas sinne kylmään.
Hyvä keino on laittaa se kamera siellä ulkona muovipussiin, ja pussinsuu ilmatiiviisti kiinni, ennen kuin tuo kameran lämpimään.laittaa kamera oikein lillumaan sinne muovipussin kosteuteen .. eikös tarkoitus ole että kosteus haihtuu pois , eikä niin että sitä uitetaan kosteassa muovipussissa. Samallahan sen voisi viedä sitten saunaan ja heittää kunnon löylyt päälle.
- mie täältä
normaali kuivumninen kirjoitti:
laittaa kamera oikein lillumaan sinne muovipussin kosteuteen .. eikös tarkoitus ole että kosteus haihtuu pois , eikä niin että sitä uitetaan kosteassa muovipussissa. Samallahan sen voisi viedä sitten saunaan ja heittää kunnon löylyt päälle.
Lähtökohtaisesti kylmä ilma sisältää kosteutta vähemmän kuin lämmin.
Tuolla pussitustempulla nimenomaan ehkäistään lämpimän sisäilman sisältämän kosteuden tiivistyminen kylmille kameran pinnoille. Homma toimii nimenomaan niin, että kamera suljetaan pussiin ulkona, jolloin varmistetaan että pussin lämmetessä sen sisältämän ilman kosteus ei pääse tiivistymään.
Siis tarkoitus ei ole kylmän kameran kosteuden haihduttaminen, vaan lämpimän sisäilman luonnostaan sitoman suuremman vesimäärän tiivistyminen kylmän kameran pinnoille, pahimmassa tapauksessa sisään. - mie täältä
mie täältä kirjoitti:
Lähtökohtaisesti kylmä ilma sisältää kosteutta vähemmän kuin lämmin.
Tuolla pussitustempulla nimenomaan ehkäistään lämpimän sisäilman sisältämän kosteuden tiivistyminen kylmille kameran pinnoille. Homma toimii nimenomaan niin, että kamera suljetaan pussiin ulkona, jolloin varmistetaan että pussin lämmetessä sen sisältämän ilman kosteus ei pääse tiivistymään.
Siis tarkoitus ei ole kylmän kameran kosteuden haihduttaminen, vaan lämpimän sisäilman luonnostaan sitoman suuremman vesimäärän tiivistyminen kylmän kameran pinnoille, pahimmassa tapauksessa sisään...Siis tarkoitus ei ole kylmän kameran kosteuden haihduttaminen, vaan lämpimän sisäilman luonnostaan sitoman suuremman vesimäärän tiivistymisen estäminen kylmän kameran pinnoille, pahimmassa tapauksessa sisään.
mie täältä kirjoitti:
..Siis tarkoitus ei ole kylmän kameran kosteuden haihduttaminen, vaan lämpimän sisäilman luonnostaan sitoman suuremman vesimäärän tiivistymisen estäminen kylmän kameran pinnoille, pahimmassa tapauksessa sisään.
selvinnyt niin vika ei ainakaan sinussa ole "mie täällä". Paremmin en sitä juurikan olisi osannut sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889