Heippa!
Minulla on kaksi n. kolme kk vanhaa mäyrispentua. Tulin ajatelleeksi, että kuinka paljon koirista on viihdykettä toisilleen, jos olen itse poissa 2-8 tuntia päivässä? Iltaisin jos olen ollut töissä, en jaksa paljon touhuta. Tietty ulkona käydään ja koirille juttelen ja välillä vähän raaputtelen ja muuta. Mutta tuntuu myös, että kaverukset viihtyvät hyvin keskenäänkin. Onko minun syytä kuitenkin ottaa osaa leikkeihin, vai riittääkö, että huomioin haukkuja, kun ne viipottavat leikkinsa ohessa luokseni? Käymme ulkona monta kertaa päivässä, kun herrat eivät ole sisäsiistejä. Penturokote on juuri annettu, joten yritän totuttaa kavereita pikku hiljaa pidemmille lenkeille. Nyt olemme olleen "lenkillä" n. 15-25 min päiväsaikaan, tuntuu että pentuja pelottaa kaupunkielämä iltaisin.. Kaipa ne tottuvat iltalenkkeilyynkin? Mitä mieltä olette? Vähän hermot kireellä, kun pissat ja kakat ei vaan meinaa tulla ulos. Jos yritän herkuilla kouluttaa ulos pissalle, annanko herkun sisälläkin kun pissa tulee oikeaan paikaan (vessaan paperin päälle). Olen pyrkinyt houkuttelemaan koiran vessaan, kun se näyttää siltä että on hätä enkä ehdi sen kanssa ulos. Toimii yllättävän hyvin, mutta luulevatko koirat, että on ok pissiä sisälle mihin vain? En uskalla pitää koiria vapaana asunnossa jos olen pidempiä aikoja poissa. Samalla surettaa, että ne joutuvat olemaan pienemmällä alueella.. Tuo leikkiminen lähinnä kummastuttaa, että pitäskö mun telmiä niiden kanssa!
Kaksi mäyristä..
4
443
Vastaukset
- 4:n koiran mami
jos et jaksa niiden kanssa töiden jälkeen leikkiä????
Huomioi koiriasi enemmän,vai miksi otit uleensä koirat,jos et jaksa niiden kanssa telmiä...sinun kuuluu niille keksiä aktiviteetteja,vaikka sitten lattialla heität palloa,luuta tai muuten vaan pidät rakkaudella ja hellyydellä koiriasi hyvänä
Ei luulisi paljoa vaadittavan sinulta ja se sisälle pissaaminen....kyllä ne ulos oppivat pyytämään,kun olet enempi niiden kanssa....pääset liian helpolla koirien kasvatuksessa,kun syytät töitäsi,ettei ehdi
Pistä itsesi ehtimään!!!- hajustiina
oppii kyllä kun jaksat olla kärsivällinen.
Opeta niille omat elämäntapasi mutta toki anna niille myös omaa aikaa touhuta keskenään! pissoja tulee vielä pitkään sisälle mutta kyllä se loppuu joskus. Muista aina että mäykky on ihmistä viisaampi!
Ja jos sinun elämäntilanteeseen sopii se että rajotat ne tiettyyn huoneeseen poissaollessasi niin se ei ole rankaistavaa... onhan kenneleissäkin koirat päivisin vain muutaman metrin alueella. Pääasia on se että kun olet paikalla on vapaus ja yhdessäolon tunne!
Itselläni oli aina ennen kaksi mäykkyä yhdessä ja ne olivat kuin "kieku" ja "kaiku" - mukana asiassa ja asian vieressä. Nukkuivat melkein päällekäin ja aina yhdessä ja samat tavat... eivätkä koskaan tehneet mitään pahaa... ei kotesineille eivätkä toisilleen....
Ja mäykyt ovat sellaisia että oppivat herkästi ns. väärät asiat eli jos annat jossain periksi, mikä mäykystä on kivaa, niin joudut antamaan aina periksi.
Väsymystä työn takia ei pidä tuomita, sen mäykkykin ymmärtää mutta... mietipä sitä että saatat itsekin piristyä kun heität palttoon päälle ...
älä anna periksi, hymyile ja rakasta mäykkyimmeisiä... pitemmän päälle hyvä siitä tulee :)
- aloittajahh
Kiitos mielipiteistä!
Totta kai leikin koirieni kanssa, jos ne tulevat luokseni ja ikään kuin pyytävät mukaan. Usein ne tosin touhuavat niin kovin keskenään, että minun on turha yrittää juosta niiden perässä sohvan takana ja pöydän alla. MIETIN VAIN, että pitäisikö minun änkeä itseni mukaan niiden touhuihin. Toki koiria huomioidaan ilman leikkiäkin. Sohvala paijataan telkkua katsoessa ja sängyssä nukutaan yhdessä.
Eristin ne päivisin aluksi, mutta se tuntui vähän kurjalta. Asun yksiössä ja mielestäni yksiön kokoinen tila on ihan ok niille päivisin. Ihmisethän jättävät koiriaan yhteen huoneeseen päivisin. Aika vähän on tuhoja tullut.
Meillä on ollut kotona mäyris monia vuosia ja olen katsonut vierestä koulutusta ja koiran kovaa tahtoa. Uskon, että minusta on näillä kaveruksille pomoksi. Missään nimessä en koe olevani huono koiranomistaja, vaikka en nyt jaksakaan aina telmiä niiden kanssa. Työttömäksihän silloin pitäisi heittäytyä, jotta koulun ja töiden ohella vielä leikkisi koirienkin kanssa.. (okei hieman provo tuo vika virke..)- hajustiina
että tulet pärjäämään koska rakkautesi mäykkyjä kohtaan on ilmiselvästi suuri!
Elän hengessä mukana :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634575Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1273023Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua462888Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652237Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4461866Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.741440- 621317
- 621233
- 2611097
- 451008