Meillä ennestään lapset Katariina, Elisabeth ja Aleksanteri. Neljännelle tyttärellemme on nimi nyt haussa, olemme miettineet nimiä Isabella ja Aurora. Kumpi teistä olisi kauniimpi? Lisää saa ehdottaa.
Katariina, Elisabeth, Aleksanteri ja (?)
Viideskö vielä?
17444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Neljännelle lapsellemme piti sanomani :)
Isabella. Noista ainoa "oikea" kuninkaallinen nimi. Aurora on enemmänkin satuprinsessan nimi.
Toisaalta, koska lastenne nimet on kaikki Venäjän tsaarinajan kuninkaallisten nimiä, oikeastaan ainoa sopiva (samantyylinen, ei kylläkään keisarinnan) nimi olisi Anastasia (viimeisen keisarillisen perheen nuorin tytär). Tavallaan sopisi myös Dagmar Maria (Siis tavallaan yhdysnimenä mutta ilman väliviivaa. Tanskan prinsessa Dagmaristahan tuli Venäjän keisarinna Maria avioliiton kautta). Aleksandra sopisi muuten, mutta teillähän on jo Aleksanteri, joten saattaisi tulla turhaa toistoa. Myös keisarinna Anna on ollut olemassa mutta lienee turhan tavallinen ja lyhyt nimi noiden muiden nimien rinnalle.
Ehdotan siis:
Anastasia
Dagmar Maria
(Aleksandra)
(Isabella)
Kallistun Auroran puoleen:)
Tässä vielä muutama ehdotus:
Margareetta, Marketta ja Veronika
saa ääneni...katariina ja aleksanteri ovat "kovia" nimiä niin elisabethille "pehmeä" nimi kaveriksi :)
Alexia, Anastasia , Cecilia, Kristiina, Margarita, Maria, Marina, Olga, Pelagia, Tatjana, Theodora.
Minunkin ääneni menee Isabellalle:) ja tässä vielä muutama nimiehdotus Katariinan,Elisabetin ja Aleksanterin siskolle:)
Aleksandra
Joenna
Selina
Emeliina
Petronella
Natalia
Daalia
Odessa
Olen kuitenkin samaa mieltä kuin joku muukin aikaisemmin kommentoinut, että teidän nimisarjaanne sopisi parhaiten Anastasia. Joka on myös erittäin kaunis nimi:)
Anastasia saa myös äänen minulta, koska kaikille tulee silloin "kuninkaallisperheen nimiä":) Fredrika olisi myös "kuninkaallinen" jos tuolla linjalla haluaa jatkaa:) Isabellasta tai Aurorasta ei itselleni tule mieleen kuninkaalliset. Isabellasta tulee mieleen Isabella Rosselini (ei ikävä assosiaatio kuitenkaan), Aurorasta taas Aurora Karamzin.
Entäs Charlotta tai Margareetta? Tai Kristiina tai Johanna? Marleena?
tosi hieno ehdotus tuo veronika!
Anastasia on ihana ehdotus! Mutta toisaalta onko se Suomessa kovinkaan käytännöllinen? Katariina ja Elisabeth kun eivät ole niin erikoisia kuin Anastasia, ovat kuitenkin aika yleisiä nimiä Suomessa. Isabella ei omasta mielestämmekään tuo mieleen kuninkaallisia (lapset tosiaan nimetty kuningasperheistä löytyvillä nimillä) mutta sopii mielestämme Elisabethin pariksi kun taas Katariina ja Aleksanteri ovat tunnettuja Venäjän hallitsijoita. Anastasian laitamme kuitenkin ehdottomasti harkintaan, kiitos ehdotuksesta :)
Minusta Anastasia on oikein ihana prinsessanimi, eikä siinä näin Suomen olosuhteissa ole mitään sen kummemmin epäkäytännöllinen. Eihän se toki mikään "suomalaisin" mahdollinen nimi ole, mutta todella suloinen. Toinen pitkä ja kaunis, ehkä hieman suomalaisempi nimi on Emerentia. Sopisi mielestäni ihan hyvin sekin Katariinan ja Elisabethin siskolle! :) Myös nimessä Ottilia/Ottiliana on sitä jotakin.
Eli:
Katariina, Elisabeth, Aleksanteri ja:
Anastasia
Emerentia
Ottilia, -na
Ehdotan noista nimeä Isabella. Tässä lisää vaihtoehtoja.
Helena
Matilda
Viktoria
Sofia
Julia
Johanna
Kristiina
Natalia
Charlotta
Eleonoora
Josefiina
Leonida
Augusta
Eudoxia
Adelaide
Agafia
Alfhilda
Ehdottomasti parhaat! :)
Isabella on ihana:)
ehdotuksia:
Fredrika
Henrietta
Loviisa
Matilda
Ulriika
Veronika
Viktoria
Vilhelmiina
Viktoria
Josefiina
Amanda
Susanna
Sofianna
Eleonora
Helena
Loviisa
Matleena
Vilhelmiina
Ulriikka