Onko jollakin kokemusta jungle aqua park resort hotellista?

Loma11

Olemme sinne tammikuussa lähdössä lasten kanssa. Millainen on ruokatarjonta ja paikka?

9

1708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeSinu

      ...pian enemmän sillä ollaan parin viikon päästä lähdössä viikoksi tuonne. Yritän reisuun jälkeen muistaa kirjoittaa ja kertoa millainen mesta oli, kun näiltä suomalaisilta keskustelupalstoilta ei mistään löydy tuosta hotellista mitään kokemuksia... englannniksi kyllä löytyy sieltä sun täältä. Ihan hyvältä vaikuttaa.

    • Egyptiin ihastunut

      Onnittelen hyvästä valinnasta.
      Olimme siellä lokakuussa. Ihana paikka, kuin paratiisi.
      Ihanan lämmintä, ei pilven hattaraakaan koko viikkona.
      Ystävällinen palvelu, hyvä ja monipuolinen ruoka.
      Todella siisti.
      Rannalla ihana "hiekkasaari", jonka vieressä koralleja ja värikkäitä kaloja yms.

      Sinne on päästävä uudelleen!

    • HeSinu

      No nyt osaan kertoa enemmän. Lauantaina tultiin kotiin tuolta. Hotellialue on todella hieno ja siisti, altaat mahtavia ja niitä on paljon! Allasalueella tai Dana Beachin rannalla ei ole puutetta allastuoleista. Jos lasten kanssa olette menossa niin hyvän hotellin olette valinneet. Henkilökunta on todella ystävällistä ja tuntuvat tykkäävän lapsista tosi paljon. Ja vesipuistossa viihtyy varmasti koko perhe.

      Ruoka on hyvää, sitä on paljon ja kaikenlaista, myös lapsille sopivaa. Kaikkea ranskalaisista Pohjois-Afrikkalaisiin erikoisuuksiin. Jos olisi kauemmin kuin viikon niin voisi alkaa kyllästyttämään, mutta me tykkäsimme. Muutamassa ravintolassa emme syöneet ollenkaan, mutta vaihtoehtoja siis löytyy mistä valita. Ja myös allasbaarien snack-tarjonta on päivisin hyvää. Jälkiruokia oli paljon ja ne oli herkkuja! Aamupala valtavan monipuolinen.

      Huonoja puolia hotellissa on jatkuva erilaisten palveluiden kaupustelu: hierontaa, hennatautointeja, safareita, sukellusretkiä jne jne. Alussa varsinkin myyjiä oli todella paljon, eikä altaalla/rannassa rauhassa makaamisesta oikein tullut mitään. Jotkut myyjät enemmän ja jotkut vähemmän sitkeitä, mutta ymmärtävät kyllä puhetta ja pakkohan ei ole ostaa. Loppulomasta olivat jo löytäneet uusia uhreja eivätkä häirineet enää niin paljon. Tai sitten olimme jo tottuneet...

      Mahataudin saimme mieheni kanssa molemmat. MInä vähän lievemmän ja mieheni pahemman. Ostimme apteekista paikallista lääkettä, Antinalia. Kun alkoi näyttämään, ettei se riittäisi miehelleni, soitimme hotellin klinikalle ja lääkäri tuli käymään huoneessamme, antoi miehelleni tiputuksen kautta tujakan setin erilaisia lääkkeitä ja seuraavana aamuna oli olo jo paljon parempi. Oma tautini meni Antinalilla ohi. Vatsatautiakaan ei siis kannata pelätä liikaa. Jos se tulee, niin siihen on lääkkeitä, jotka varmasti tepsivät. Hotellin lääkäri oli tosi mukava ja ammattitaitoinen.

      Luxorin retkellä kävimme ja se oli kokemuksena unohtumaton. Pienille lapsille kuitenkin varmasti reissuna aika rankka ja pitkä päivä. Ehkä enemmän aikuisten juttu.

      Vatsataudista huolimatta matka oli meistä molemmista ehdottomasti tekemisen arvoinen. Mukavaa matkaa teille tammikuussa!

      • Loma111

        HeSinu kiitos kommentistasi!


    • s.r18

      Olikos tuoreempaa kommenttia hotellista?

    • tosi hieno paikka ja ruokakin ihan ok!!!!
      onko mahdollista pyytaa suomesta tanne egyptiin - jos teilla on lasten vaateita kayttettyja? koska keraamme suom yhdistykseen cairossa lasten kotiin -katu lapsille vaateita ja kenkia.

      nin otan vastaan ne hurghadassa minun liikkeessani.

      shraton road, metro, ensimmainen katu oikealle metrosta. ja noin 50 metria eteenpain ja loydat liikkeen LIPS4U.

      TAI al araby kavilasta oikella puolen siita katua noin 50 metria niin liike on ihan kadun paassa.( sheratonin al araby kahvila)

      • Jungle Park

        Ollaan tulossa 24.2. kahdeksi viikoksi. 2 aikuista lapset 13v ja 15v. Majapaikkana Jungle Park.
        Voitas tuoda vaatteita tullessamme, koitetaan löytää perille!


    • abina

      Matka varattu ko. hotelliin maaliskuulle 2013 :)

    • mnkj

      vasta kesäkuussa 2013 ko.hotelliin. . :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8333
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      169
      2704
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      960
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      856
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      752
    Aihe