Onko jollakin kokemusta jungle aqua park resort hotellista?

Loma11

Olemme sinne tammikuussa lähdössä lasten kanssa. Millainen on ruokatarjonta ja paikka?

9

1723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeSinu

      ...pian enemmän sillä ollaan parin viikon päästä lähdössä viikoksi tuonne. Yritän reisuun jälkeen muistaa kirjoittaa ja kertoa millainen mesta oli, kun näiltä suomalaisilta keskustelupalstoilta ei mistään löydy tuosta hotellista mitään kokemuksia... englannniksi kyllä löytyy sieltä sun täältä. Ihan hyvältä vaikuttaa.

    • Egyptiin ihastunut

      Onnittelen hyvästä valinnasta.
      Olimme siellä lokakuussa. Ihana paikka, kuin paratiisi.
      Ihanan lämmintä, ei pilven hattaraakaan koko viikkona.
      Ystävällinen palvelu, hyvä ja monipuolinen ruoka.
      Todella siisti.
      Rannalla ihana "hiekkasaari", jonka vieressä koralleja ja värikkäitä kaloja yms.

      Sinne on päästävä uudelleen!

    • HeSinu

      No nyt osaan kertoa enemmän. Lauantaina tultiin kotiin tuolta. Hotellialue on todella hieno ja siisti, altaat mahtavia ja niitä on paljon! Allasalueella tai Dana Beachin rannalla ei ole puutetta allastuoleista. Jos lasten kanssa olette menossa niin hyvän hotellin olette valinneet. Henkilökunta on todella ystävällistä ja tuntuvat tykkäävän lapsista tosi paljon. Ja vesipuistossa viihtyy varmasti koko perhe.

      Ruoka on hyvää, sitä on paljon ja kaikenlaista, myös lapsille sopivaa. Kaikkea ranskalaisista Pohjois-Afrikkalaisiin erikoisuuksiin. Jos olisi kauemmin kuin viikon niin voisi alkaa kyllästyttämään, mutta me tykkäsimme. Muutamassa ravintolassa emme syöneet ollenkaan, mutta vaihtoehtoja siis löytyy mistä valita. Ja myös allasbaarien snack-tarjonta on päivisin hyvää. Jälkiruokia oli paljon ja ne oli herkkuja! Aamupala valtavan monipuolinen.

      Huonoja puolia hotellissa on jatkuva erilaisten palveluiden kaupustelu: hierontaa, hennatautointeja, safareita, sukellusretkiä jne jne. Alussa varsinkin myyjiä oli todella paljon, eikä altaalla/rannassa rauhassa makaamisesta oikein tullut mitään. Jotkut myyjät enemmän ja jotkut vähemmän sitkeitä, mutta ymmärtävät kyllä puhetta ja pakkohan ei ole ostaa. Loppulomasta olivat jo löytäneet uusia uhreja eivätkä häirineet enää niin paljon. Tai sitten olimme jo tottuneet...

      Mahataudin saimme mieheni kanssa molemmat. MInä vähän lievemmän ja mieheni pahemman. Ostimme apteekista paikallista lääkettä, Antinalia. Kun alkoi näyttämään, ettei se riittäisi miehelleni, soitimme hotellin klinikalle ja lääkäri tuli käymään huoneessamme, antoi miehelleni tiputuksen kautta tujakan setin erilaisia lääkkeitä ja seuraavana aamuna oli olo jo paljon parempi. Oma tautini meni Antinalilla ohi. Vatsatautiakaan ei siis kannata pelätä liikaa. Jos se tulee, niin siihen on lääkkeitä, jotka varmasti tepsivät. Hotellin lääkäri oli tosi mukava ja ammattitaitoinen.

      Luxorin retkellä kävimme ja se oli kokemuksena unohtumaton. Pienille lapsille kuitenkin varmasti reissuna aika rankka ja pitkä päivä. Ehkä enemmän aikuisten juttu.

      Vatsataudista huolimatta matka oli meistä molemmista ehdottomasti tekemisen arvoinen. Mukavaa matkaa teille tammikuussa!

      • Loma111

        HeSinu kiitos kommentistasi!


    • s.r18

      Olikos tuoreempaa kommenttia hotellista?

    • tosi hieno paikka ja ruokakin ihan ok!!!!
      onko mahdollista pyytaa suomesta tanne egyptiin - jos teilla on lasten vaateita kayttettyja? koska keraamme suom yhdistykseen cairossa lasten kotiin -katu lapsille vaateita ja kenkia.

      nin otan vastaan ne hurghadassa minun liikkeessani.

      shraton road, metro, ensimmainen katu oikealle metrosta. ja noin 50 metria eteenpain ja loydat liikkeen LIPS4U.

      TAI al araby kavilasta oikella puolen siita katua noin 50 metria niin liike on ihan kadun paassa.( sheratonin al araby kahvila)

      • Jungle Park

        Ollaan tulossa 24.2. kahdeksi viikoksi. 2 aikuista lapset 13v ja 15v. Majapaikkana Jungle Park.
        Voitas tuoda vaatteita tullessamme, koitetaan löytää perille!


    • abina

      Matka varattu ko. hotelliin maaliskuulle 2013 :)

    • mnkj

      vasta kesäkuussa 2013 ko.hotelliin. . :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe