No, mikäs nyt kun Ubuntuun tuli muutama päivitys ja nyt koko Ubuntu ei käynnisty enää kuin 'käynnistysikkunaan' jossa lukee keskellä ruutua Ubuntu? Helppiä?
Ubuntu päivitykset - Kone jumissa!
Ubuntunisti
4185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..On siis Ubuntun 64bittinen versio 10.04.1 ... Ja kiitos, en kaipaa mitään vihjeitä, enkä huomautuksia tuosta 64bittisyydestä.
Käynnistä safe modessa ja säädä konffit kuntoon. Lueskele boot.logia vai mikä senyoli ja selvitä mihin kohtaan jää jumiin ja fixaa. Tämä palsta ei kyllä ole oikea paikka tutkia asiaa vaan launchpad jossa bugit ilmoitetaan ja tulee mahdollinen fix tai patchaus bugille. Linuxit vaatii osaamista jos päivitys rikkoo käyttiksen kuten sun tapauksessa on käynyt. Etänä on vaikea sanoa onko rikkimeno johtunut viallisesta päivityksestä vai sekoilleesta Ubuntusta.
Kysypäs tuolta Linux -> Ubuntu-osiosta. http://forum.ubuntu-fi.org/ auttaa myös, jopa vielä paremmin. En valitettavasti itse osaa jelpata, 64-bittinen minullakin mutta eipä ole käynnistymättä jättänyt..
..koita käynnistää edellisestä kernelistä?