siitä ihanast baarityöstä jossa saa vain jutella kuten suomalaiset ohjelmat antaa ymmärtää niin lueppa noi ja mieti pitkään!!
Huono palkka
Palkalla ei voi pärjätä
Määräaikaista
Osa-aikaista
Vuokratyötä
Ilman työsopimusta
Töihin lyhyellä varoitusajalla
Töihin säiden mukaan
Ei sairaslomia
Ei kerrytä vuosilomia.
yötyö
viikonloppu työ
töissä aina uudet vuodet, vaput, juhannukset
Sinä nuori
3
711
Vastaukset
- rav.työ perseestä
Kaikki ravintolatyö on perseestä. En suosittele kenellekään! Mieluummin työtön kun tota paskaa tekee...
- avaragane-84
En oikein ymmärrä, itse olen 7 vuotta ravintola-alan töitä tehnyt, ohessa vähän vasta väitteitä..
Huono palkka, kyllä tähän asti on leipää saanut ja leivän päälle voitakin.
Palkalla ei voi pärjätä, kuten edellä sanottu, tällä hetkellä toimin vuoropäällikkönä, palkka on reilut 2k€ kuussa ja toimeen olen tullut.
Määräaikaista, paljon määräaikaisia hommia joo, mutta näin taitaa olla muillakin aloilla. itse olen toistaiseksi voimassa olevalla työsopimuksella.
Osa-aikaista, paljon osa-aikaisia, mun mielestä hyvä asia. ne jotka töitä tykkää tehdä voi tunteja antaa enemmän kuin niille märisijöille, jotka töistään ei tykkää.
Vuokratyötä, sekä hyvä että huono homma, jos oot vuokrafirmassa, voit tehdä keikkaa niin paljon kuin pystyt.
Ilman työsopimusta, kuka tekee töitä ilman työsopimusta? en minä ainakaan töitä aloita ennen sopimuksen allekirjoitusta.
Töihin lyhyellä varoitusajalla, kysytään kyllä hätätapauksissa halutaanko tulla tekemään, ei niihin ole pakko suostua, jos ei halua. työvuorolistaahan on oltava tietyn verran esille eteenpäin..
Töihin säiden mukaan, näin varmaan joissakin terassipaikoissa, ei minulta ainakaan säiden takia ole vuoroja peruttu.
Ei sairaslomia, ainakin itse olen saanut jokaiselta päivältä korvaukset, mitä on kuulunutkin.
Ei kerrytä vuosilomia. viime vuonna 4vko loma, tänä vuonna sama homma, kausityöntekijät voivat itse yleensä päättää pitääkö lomat työsuhteen aikana vai sen jälkeen, itse olen "pitänyt" sesongin aikana, niin saa joutuisammin päivärahat juoksemaan.
yötyö on myös aamuvuoroja ja päivävuoroja, riippuu aivan ravintolasta, itse teen ainakin paljon mieluummin yövuoroja kuin aamuvuoroja.
viikonloppu työ, yllättäen, ammattilaisten illathan on yleensä sunnuintaisin, ei itsellä ole mitään ongelmaa vkl töiden suhteen.
töissä aina uudet vuodet, vaput, juhannukset. Näinhän se menee, niistä kuitenkin maksetaan JP-korvaukset.
Olen sitä mieltä että jos joku ei töistään tykkää niin kannattaa vaihtaa alaa/työpaikkaa. Itse tykkään töistäni ja se myös näkyy, kehuja tulee asiakkailta menlkein päivittäin ja tiedän olevani oikealla alalla. Ravintola-alan työt ovat kutsumusammatteja, ei näitä hommia tehdä rahan takia. :) - mirzukaa.
No, itse olen vielä täysin keltanokka tällä alalla, mutta olen päässyt kokeilemaan ja olen pitänyt. Onhan se raskasta, mutta mikä työ ei olisi?
Ei minua ainakaan huvita istua päivästä toiseen paperi pinojen keskellä, vaikka palkka olisi parempaa. Mieluummiin teen sillä paskapalkalla hommia ja pidän siitä mitä teen, kuin tienaan enemmän enkä viihdy työympäristössä.
Mitä Suomi tekisi ilman ravintola-alan ihmisiä? Mistä saataisiin palvelua?
Joten hieman kannustusta peliin, ne jotka tykkää, niin ihmeessä lähtekää sille alalle!
Éi siellä koko loppuelämää tarvitse viettää, jos ei joskus mielytä, niin uuteen duuniin vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476