Onko englanninsprinkun yksinolo opettelu vaikeaa? Olen vain kuullut ja ajattelin kysyä monelta taholta. Kuulemma on niin seurankipea koira että yksinolossa voi tulla ongelmia. Mutta ei kai se ole rotu kysymys? Pikemminkin opettelusta kiinni.. kuinka paljon sitä jaksaa opettaa? Ehkäpä maalasijärki mukaan niin pärjää..
Mielipiteitä? :)
Ess:n yksinolosta
3
374
Vastaukset
- ..................
Meillä ei oo enkku, vaan welshi, mutta samaa siitäkin rodusta on puhuttu. Ja on ihan totta, huomattavasti hankalampaa oli kuin aikaisempien (paimenkoiria pystykorva) kanssa. Olin monta kuukautta pois töistä, joten oli tilaisuus opetella asiat ihan pienin askelin, mutta ilman tuota tilaisuutta olisi ollut melko varmasti ongelmia tiedossa.
Että suosittelen olemaan tarkkana. Tosin, kasvattaja on varmasti tässäkin asiassa minua paljon parempi tietolähde juuri teidän koiraanne koskevissa asioissa. Meillä koira on erittäin reipas ja toimelias, ei ole ollut ongelmia muissa asioissa, ja utelias peijakas se on. Niin, ja meillä on sillä toinen koira kaverina, sellainen, jolla ei ole ollut minkäänlaista eroahdistusta koskaan.
Kun olemme kotona, on sitten jatkuvasti vedettävä rajaa, mihin koira saa tulla mukaan ja milloin. Se tulisi saunaan, suihkuun, vessaan, roskiksen vientireissulla, ihan joka paikkaan. Tässä on vain kyse osallisuudesta ja siitä, että se on utelias, kun käskee odottamaan, se odottaa. Mutta ei hievahdakkaan esimerkiksi suihkun oven takaa mihinkään.
Ja olen käsittänyt, että tämä on melko yleistä. Työkaverillani on enkku, ja varsin samantyyppiseltä kuulostaa senkin käytös. - ?????
ja kotona olin vain viikonlopun ennen kuin pentu joutui jäämään yksin. Itse pidin ja pidän sitä hyvänä asiana. Koira oppi normaalin arkirytmin heti, mitään ongelmia yksinolon kanssa ei ole ollut koskaan. Alussa jätettiin radio auki hiljaiselle ja pureskeltavaa tarjolle. Myös yksinolo ajat olivat max 3-4h kerrallaan koska minä pääsin käymään ruokatunnilla kotona, syöttämässä ja ulkoiluttamassa koiran. Yksin olosta ja yksinjäämisestä ei kannata tehdä mitään numeroa, lenkitys ennen yksinjäämistä ja ennen lähtöä ei koiralle mitään erityishuomiota
- remediini
Itselläni on englanninsprigeri, silloin kuin otin pennun niin minulla oli toinen koira ja pennulla ei oolut mitään ongelmia, kun olin töissä. Kun pentu oli noin vuoden ikäinen, niin vanhempi koira kuoli ja silloin alkoi ongelmat. Yksin ollessaan aina haukkui ja ulvoi. Hankin koiralle haukkumisen esto pannan, jolloin ongelmat loppuivat samana päivänä. Noin vuoden kuluttua myin pannan pois ja tämän jälkeen ei ole koiralla ole ollut mitään ongelmia olla yksin.
Koiraa ottaessa kasvattaja neuvoi jättämään koiran yksin jo seuraavana päivänä vähäksi aikaa. Ensimmäisenä päivänä oli noin pari tuntia yksin ja sen jälkeen aina työ päivän ajan toisen koiran seurassa. Kyllä se oppii olemaan, jos hieman totuttaa.
Kyllä tuo rotu on sellainen, jolla on paljon ongelmia yksin olossa. Huomattavasti helpompia on ollut minun aiemmat koirani. Saat varautua hillittömään riehumiseen kotiin tullessasi, mutta kyllä tämänkin saa opetettua koiralta pois. Oma spanieli nyt noin 4 vuotias ja alkaa pikku hiljaa ymmärtämään, että ei ole pakko riehua ja hyppiä kun minä tulen kotiin.
Ensimmäinen ja viimeinen springeri joka minulle tulee, juuri tuon ongelman takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813706SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers153524SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062350SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312194Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069